Beleggers dumpen risicovolle aandelen
AMSTERDAM - Beleggers besloten vrijdag risicovollere aandelen in banken en grondstofgerelateerde bedrijven van de hand te doen. Dat besluit kwam voort uit angst voor een naderende schuldencrisis in Griekenland, Portugal en Spanje. De zorgen over de mate waarin die landen hun schulden kunnen terugdringen, zorgt al weken voor onrust op de aandelenmarten en raakt vooral dergelijke sectoren.
Aan het begin van de middag noteerde de AEX-index, de belangrijkste graadmeter van de Amsterdamse beurs, 314,89 punten. Dat is een verlies van 2,6 procent. De MidKap-index van middelgrote fondsen daalde 2,9 procent tot 504,34 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 2,5 procent in.
Het vertrouwen van beleggers is extreem breekbaar'', aldus analist Owen Ireland van ODL Securities. ''De nervositeit kan versterkt worden door het rapport over de Amerikaanse banenmarkt later op de dag.''
Verhevigen
Analisten denken dat er vorige maand vijfduizend banen in de VS zijn gecreƫerd nadat er in december 85.000 verloren gingen. Het werkloosheidspercentage is naar verwachting opgelopen naar 10,1 procent van 10 procent in december. ''Als het cijfer tegenvalt, zal de neerwaartse correctie op de beurzen verhevigen'', aldus een handelaar in Amsterdam.
Banken en verzekeraars kregen de zwaarste klappen. ING verloor ruim 6 procent, Aegon leverde bijna 5 procent in. Beide fondsen gingen donderdag al flink onderuit met verliezen van respectievelijk 8,4 en 9,4 procent. De branchegenoten Axa, Barclays, Commerzbank en Royal Bank of Scotland leverden vrijdag tot 5 procent in.
Onder druk
Sommige beleggers stapten uit aandelen en staken hun geld in de dollar. Dat zette de waarde van de euro onder druk en leidde tot een prijsdaling bij grondstoffen die over het algemeen in dollars worden verhandeld. De euro noteerde 1,3710 dollar in vergelijking met 1,3760 dollar bij het slot van de Europese beurzen op donderdag.
Staalconcern ArcelorMittal leverde 2,5 procent in. De mijnbouwers BHP Billiton en Rio Tinto verloren tot 4 procent. Olieconcern Shell daalde 1,5 procent. Donderdag werd het aandeel 2,2 procent minder waard na tegenvallende vierdekwartaalcijfers.
Voedingsmiddelenconcern CSM wist als een van de weinige fondsen te plussen. De MidKapper maakte donderdagavond de overname van het Amerikaanse Best Brands bekend voor omgerekend 370 miljoen euro. ''Een zachte prijs'' aldus analist Richard Withagen van SNS Securities. CSM steeg 0,4 procent. (ANP)