Erik van Krevel. ,,De eerste keer dacht ik wat een raar huis.'' FOTO RODNEY KERSTEN
AMERSFOORT - Bussen vol Japanners, een cameraploeg van de vermaarde televisiezender National Geographic en een Amerikaanse studente op studiereis in Europa.
Erik van Krevel heeft ze allemaal aan de deur gehad van zijn energiebalanswoning in de Amersfoortse wijk Nieuwland.
Tien jaar geleden bouwde energiebedrijf Remu (opgegaan in Eneco) aan de Nieuwlandseweg twee huizen met de techniek van de toekomst. In de toch al duurzaam gebouwde nieuwbouwwijk, kwamen twee woningen te staan die net zoveel energie moesten opwekken als de bewoners zouden gebruiken.
Het meest in het oog springende deel van de huizen is het gedeelde dak, dat bestaat uit bijna 300 zonnenpanelen.
Het dak, dat direct boven de voordeur begint, schrikte Van Krevel (43) aanvankelijk af. ,,Toen ik voor de eerste keer naar de woning kwam kijken, dacht ik: wat een raar huis.''
Van Krevel trok in 2005 met zijn vrouw en drie kinderen in de 'twee-onder-een-zonnekap'. De ruimte in de woning en de lichtinval gaven de doorslag, geeft hij toe. ,,De makelaar vertelde bij de rondleiding wel over de milieuvriendelijkheid van de woning, maar dat speelde niet mee bij de koop.''
Van Krevels buurman Herman Eijpe woont sinds de oplevering in 1998 in de energiebalanswoning. Eijpe was nauw betrokken bij de zonne-energieprojecten van de Remu in Nieuwland.
Eijpe, die als consultant werkt voor energiebedrijf Eneco, geeft toe dat het energieverbruik van de woningen in geen enkel jaar nul is geweest. Het eerste jaar dat hij met zijn vrouw en twee kinderen in het huis woonde, was volgens hem het beste jaar. ,,85 procent van de energie die we toen verbruikten, wekten we zelf op.'' In de jaren daarna is het energieverbruik toegenomen. ,,In het eerste jaar waren we erg bezig met ons verbruik. Later werd dat minder.''
Hoewel de bewoners meer energie verbruiken dan de woningen opwekken, is het volgens Eijpe een geslaagd project. De woningen waren bedoeld als demonstratieproject. ,,Alleen al in de eerste drie jaar zijn er 10.000 mensen van over de gehele wereld naar Nieuwland gekomen om de techniek te bekijken.''
Volgens buurman Van Krevel neemt de belangstelling voor de energiebalanswoningen de laatste jaren weer toe. De hoge energieprijzen spelen daar ongetwijfeld een grote rol in, zegt hij.
De komende weken worden de bijna 300 zonnepanelen van de woningen gehaald. Voor de tien jaar oude panelen komen nieuwe in de plaats. Daarnaast krijgen de huizen nieuwe warmtepompen ,,De techniek staat niet stil,'' zegt Eijpe.
Ook na de renovatie van de woningen wordt het streven net zoveel energie op te wekken als door de bewoners wordt verbruikt, niet gehaald. Enecomedewerker en bewoner Eijpe schat dat de meter die de energieproductie meet, op ruim 50 procent blijft steken. Maar de overige stroom die hij en zijn gezin nodig hebben, is niet minder duurzaam verzekert hij. ,,Het is groene stroom, verkregen dankzij de wind.''


