*

 

IJsland: lesbische premier

Johanna Sigurdardottir. FOTO AP

REYKJAVIK - IJsland wordt zo goed als zeker het eerste land ter wereld met een openlijk homoseksueel regeringshoofd.

Johanna Sigurdardottir is door haar partij, de Sociaal-Democratische Alliantie, voorgedragen voor het premierschap. Het parlement moet officieel nog akkoord gaan met haar benoeming, maar dat wordt gezien als een formaliteit.

De 66-jarige Sigurdardottir woont samen met de journaliste Jonina Leodottir. Eerder was Sigurdardottirr getrouwd met een man, met wie ze twee zoons heeft. Sigurdardottir werkte in de jaren ’60 en ’70 als stewardess en rolde via de vakbeweging de politiek in. In 1978 werd ze parlementslid, daarna was ze twee keer minister.

De premier zal IJsland in elk geval gaan leiden tot de vervroegde verkiezingen, die zijn voorzien in mei. Maandag kwam de regering van premier Geir Haarde ten val vanwege de diepe economische crisis waarin het land verzeild is geraakt. Duizenden IJslanders liepen de afgelopen weken te hoop tegen de regering. Omdat de demonstranten op potten en pannen sloegen, spraken commentatoren van een ‘steelpanrevolutie’. De politie gebruikte voor het eerst sinds 1949 traangas om een demonstratie op te breken.

Nadat de IJslandse banken bezweken onder een schuldenlast die zich in een periode van ongekende hausse had opgehoopt, schoten inflatie en werkloosheid omhoog.

Premier Haarde nationaliseerde de banken en probeerde geld bijeen te sprokkelen voor een reddingsplan, maar kon daarmee de woede van de bevolking over het verlies van welvaart niet wegnemen. Het Internationaal Monetair Fonds voorspelt voor 2009 een inkrimping van de IJslandse economie met 10 procent.

28/01/09 19u46
mailIcon print | |
commonMessages.loading
Aan het laden ...