*

 

Nepalees parlement voor het eerst weer bijeen

KATHMANDU - Voor het eerst sinds vier jaar is het parlement van Nepal vrijdag weer bijeengekomen. De zitting duurde slechts een half uur, maar was politiek van historische betekenis.

Vice-voorzitter Chitra Lekha Yadav verwelkomde de leden en vroeg om een minuut stilte ter nagedachtenis aan ,,hen die in de strijd voor de democratie zijn omgekomen''. Ze wees vervolgens op het belang van een te houden volksraadpleging voor de benoeming van een grondwetgevende vergadering. De zitting werd geschorst tot zondag.

De grondwetgevende vergadering moet Nepals laatste grondwet uit 1990 vervangen door één die de macht van koning Gyanendra beperkt. Duizenden betogers hadden eerder een toegangsweg naar het parlementsgebouw in de hoofdstad Kathmandu geblokkeerd. Ze eisten onmiddellijk een nieuwe grondwet.

Protesten

Gyanendra stelde het parlement in 2002 op non-actief en trok vorig jaar alle macht naar zich toe. De afgelopen weken hebben de verscheidene Nepalese partijen hevige protesten op touw gezet om de koning te dwingen de volksvertegenwoordiging weer in ere te herstellen. Begin deze week boog Gyanendra voor de eisen van de oppositie.

De voor vrijdag geplande ceremonie om de nieuwe premier te beëdigen is verschoven, omdat de kandidaat, de 84-jarige Girija Prasas Koirala, te ziek was om de plechtigheid bij te wonen.

Koirala heeft bronchitis, zo maakte zijn familie bekend. De gezondheid van de breekbare oude man gaat, na medische behandeling, wel een beetje vooruit.

(ANP)
28/04/06 07u18
mailIcon print | |
commonMessages.loading
Aan het laden ...