*

Kroaten kiezen voor volwaardig lidmaatschap EU

bewaar
Door: redactie
22-1-12 - 20:18
© afp.

update Tweederde van de Kroaten heeft zich bij een referendum zondag uitgesproken voor toetreding tot de EU. Dit meldde de kiescommisie na het tellen van bijna alle stemmen. De opkomst lag onder de 44 procent.

© reuters.

De inwoners konden zich in een referendum uitspreken over toetreding, nadat president, premier en parlement daar eerder al mee hadden ingestemd. Kort voor het openen van de stembureaus hadden politici van de regering en de oppositie nog opgeroepen om voor aansluiting te stemmen.

De held van veel nationalistische Kroaten, de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Ante Gotovina, had vlak voor de gang naar de stembus nog vanuit zijn Haagse tribunaalcel opgeroepen met ja te stemmen.

28ste EU-lid
Het is de bedoeling dat Kroatië vanaf 1 juli 2013 het 28ste lid wordt van de EU. Brussel kan nog wel aan de noodrem trekken als het land te weinig doet tegen criminaliteit en corruptie.

Kroatië werd in 2004 kandidaat-lidstaat van de EU. Een jaar later begonnen de onderhandelingen over volwaardig lidmaatschap. De gesprekken lagen bijna een jaar lang stil wegens een grensruzie met EU-lid Slovenië. Kroatië is sinds 2009 ook al lid van de NAVO.

Het 4,3 miljoen inwoners tellende Kroatië maakt momenteel de ergste economische crisis mee sinds het uiteenvallen van Joegoslavië in 1991. De werkloosheid bedraagt 17,4 procent.


Jouw mening telt!

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!