*

Een Indiër brengt zijn geld liever naar de juwelier dan naar de bank

bewaar
Door: Sacha Kester
18-5-12 - 18:45
Een model laat typisch Indiase juwelen zien. © ANP.

Een heel normaal plaatje in India: een stoffige hoofdstraat met krakkemikkige stalletjes op de stoep, een kruidenier, een naai-atelier, een restaurantje en negen juweliers. Binnen zit het vol vrouwen die precies weten wat de goudprijs op de wereldmarkt is, en die, gewapend met weegschaal en calculator, precies uitrekenen hoeveel een ketting zou moeten kosten.

Een Indiaas model © ANP.

Het gaat er tenslotte niet alleen om of die ketting mooi is. Goud is een belegging. Goud zal altijd waardevol blijven, en in tijden van crisis neem je die stapel armbanden gemakkelijk met je mee. Als je echtgenoot overlijdt - of niet goed voor je zorgt - kun je met een fatsoenlijke juwelenverzameling bovendien nog een tijdje vooruit.  

Er is dan ook geen land ter wereld waar zoveel goud wordt gekocht, als in India. Volgens de World Gold Council werd er vorig jaar 933 ton aan goud voor de particuliere markt geïmporteerd - en dat is bijna een kwart van de mondiale vraag.

Deze liefde voor het edelmetaal zet de nationale economie van India echter onder druk omdat Indiase gezinnen hun geld liever naar de juwelier brengen, dan naar de bank. Zo is het inkomen in het financiële jaar 2010-2011 met 13 procent gegroeid, maar de particuliere banktegoeden, groeide slechts 3 procent.

Daarnaast blijft de goudprijs (ondanks een recente dip) maar stijgen. De Indiase handelsbalans staat 4 procent in de min, en dat komt voor een groot deel omdat er zoveel olie en goud wordt geïmporteerd: aan goud alleen al, werd vorig jaar 37,7 miljard euro uitgegeven. Omdat de banken over zo weinig geld beschikken, zien de regering en private ondernemingen zich gedwongen om het in het buitenland te lenen.

Een ander probleem is, dat de sieraden meestal in een kluisje verdwijnen, en daar alleen worden uitgehaald als er een bruiloft is waar een vrouw in vol ornaat wil verschijnen. Het geld wordt dus niet in de economie gepompt. Bovendien is het een mooie manier om geld wit te wassen, want de juwelier schrijft geen bon uit.

De regering heeft geprobeerd hier iets aan te doen. Het stelde voor om 0,3 procent belasting te gaan heffen op gouden sieraden, wat zelfs de kleinste juweliers zou verplichten een boekhouding bij te houden. Daarnaast zouden zij de sofinummers moeten registreren van klanten die meer dan 3000 euro contant afrekenden. De juweliers gingen echter prompt in staking, en beide voorstellen werden vorige week afgeblazen.

Wat vind jij van dit nieuws?