Rechters ICC eisen opheldering van Libië

bewaar
Door: redactie
9-8-12 - 18:26  bron: anp
Een foto uit november 2011, toen Saif al-Islam net was opgepakt. © anp.

De regering van Libië moet uitleg geven over de voorwaarden waaronder Saif al-Islam Kaddafi wordt vastgehouden. De rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) hebben het Arabische land donderdag tot 7 september de tijd gegeven.

De magistraten wijzen erop dat de zoon van de 'Gids van de Revolutie' al 9 maanden vastzit, volgens zijn ICC-advocaten met vrijwel geen contact met de buitenwereld. De rechters willen ook weten of Kaddafi in Libië een advocaat heeft in de zaak die daar tegen hem loopt.

Volgens de in Den Haag toegewezen verdediging wil Libië in september met een eigen proces beginnen waarbij Kaddafi de doodstraf kan krijgen. Die wil liever door het ICC in Den Haag worden berecht, waar de maximumstraf levenslang is.

In Den Haag loopt momenteel een procedure over de vraag waar Kaddafi berecht moet worden op verdenking van misdaden bij het neerslaan van de Arabische Lente vorig jaar. De zaak in Den Haag is volgens het ICC-statuut alleen ontvankelijk als Libië Kaddafi niet kan of wil berechten. Volgens de verdediging kan Libië Kaddafi geen eerlijk proces bieden.

Wat vind jij van dit nieuws?