Kiki Bertens: Alles voor het tennis
STEVEN VERSEPUT ROTTERDAM Kiki Bertens legt zichzelf geen druk op voor wedstrijden. En die aanpak blijkt goed te werken bij de talentvolle tennisster van Berkenrode uit Berkel en Rodenrijs. De 17-jarige speelster behaalde in haar prille loopbaan al een aantal aansprekende resultaten, zoals twee weken geleden op een fu- ture in Apeldoorn waar ze via de kwalificaties tot de finale kwam. Gisteren kwam ze twee keer in actie op de Rotterdam Open. In het enkelspel verloor ze, in de dubbel won ze.
,,Dat was heel erg onverwacht,’’ reageert ze als haar recente finaleplaats ter sprake komt. ,,Ik had daarvoor net mijn schoolexamens gehad waardoor ik veel minder kon trainen.’’ In Apeldoorn won ze onder anderen van Claudine Schaul uit Luxemburg, de nummer 354 van de wereld die ooit 41ste stond.
Door het goede resultaat steeg Bertens een kleine 130 plaatsen op de wereldranglijst, ze staat nu 831ste, haar hoogste positie tot nu toe. Het zou goed kunnen dat ze de komende tijd haar ranking nog flink verbeterd. Vorige week behaalde Bertens haar HAVO-diploma waardoor ze zich volledig kan gaan richten op haar tenniscarrière, ze gaat fulltime aan de slag.
Wat de 1.83 meter lange tennisster verwacht van haar professionele bestaan? ,,Ik ga er heel erg mijn best voor doen en kijken waar het schip strand,’’ reageert ze. ,,Tot nu toe is het goed gegaan, ik blijf progressie maken. Wel moet ik het de komende tijd echt gaan doen.’’
,,Het is een heel rustig en bescheiden meisje die weet hoe ze wedstrijden moet spelen,’’ zegt Martin van der Brugghen, bij wie Bertens al ruim tien jaar traint. ,,De vraag is waar haar top ligt en hoe ze omgaat met hele dagen trainen. Want dat is ze niet gewend.’’
Met fysiotherapeut Ed van de Broek, conditietrainer Dammie Bolle en pedicure Gerarda Hulst heeft ze een goed begeleidingsteam om zich heen verzameld. Ook kan ze altijd op haar familie rekenen, zo bespant pa de rackets en betaalt opa de snaren. Bovendien heeft ze twee grote sponsors die haar - naast haar ouders - financieel steunen.
Bertens woont in Wateringen, maar speelt al vanaf haar zesde bij Berkenrode, waar ze veel traint met Omar van Welzenis. Ze kwam bij de club terecht doordat ze vroeger vaak bij haar oom en tante in Berkel en Rodenrijs was. En het klikte met trainer Martin van der Brugghen. Inmiddels heeft ze haar eigen kamer bij haar oom en tante. Ze zit er vaak in de weekeinden en vakanties voor de trainingen en competitie.
Het palmares van Bertens, die een sterke backhand en service heeft, begint ondertussen serieuze vormen aan te nemen. Twee jaar geleden werd ze Europees kampioen met het Nederlands team bij meisjes tot en met 16 jaar, samen met Richel Hogenkamp en Lesley Kerkhove.
Vorige zomer haalde ze de vrouwenfinale bij de Nederlandse kampioenschappen in Den Bosch, waar de toppers echter ontbraken. Ook werd ze daar samen met André van der Bijl Nederlands kampioen in de gemengd dubbel. En ze won diverse A-toernooien.
Toch is Bertens nog niet benaderd voor Jong Oranje. Ze zit er niet mee. ,,Ik ben heel tevreden bij Martin.’’