© anp
Gemeente en politie in Amsterdam gaan portiers van nachtclubs en andere horecazaken helpen. Zo gaat de gemeente ze ondersteunen bij het opzetten van een belangenorganisatie. De politie heeft speciale aangifteformulieren ontwikkeld die portiers kunnen invullen bij bepaalde misdrijven bij de deur van de uitgaansgelegenheid.
Het stadsdeel Amsterdam-Centrum heeft dit vandaag bekendgemaakt. Dat gebeurde tijdens de presentatie van een rapport over portiers op het Rembrandtplein en het Leidseplein, de twee belangrijkste uitgaanspleinen van Amsterdam. Het stadsdeel heeft het onderzoek laten uitvoeren om meer inzicht te krijgen in de rol van portiers in het bewaken van de veiligheid in het nachtleven.
Uit het onderzoek blijkt dat portiers het gevoel hebben dat ze het nooit goed doen. Ze hebben te maken met toenemende agressie en geweld. Volgens de beeldvorming grijpen ze echter te snel en te hard in of discrimineren ze.
Portiers vinden ook dat beleidsmakers vaak geen flauw benul hebben van waar zij mee te maken krijgen. Hun werk wordt vaak bemoeilijkt door allerlei regeltjes.
Ze zijn vaak positief over de samenwerking met agenten uit de wijk. Samenwerking met agenten van buiten de wijk die op de uitgaanspleinen worden ingezet, loopt echter vaak stroef. Zij schatten situaties vaker verkeerd in. Gemeente en politie willen ook hier wat aan doen.
Lastige groepen zijn volgens de portiers corpsballen, Marokkaanse jongens en 'Bijlmerboys' (jongens uit Amsterdam-Zuidoost). Verder zeggen ze dat burgers bij het minste of geringste al aangifte doen.
Het onderzoek is uitgevoerd door het Bonger Instituut voor Criminologie van de Universiteit van Amsterdam. De onderzoekers voerden gesprekken met portiers en namen een kijkje in het uitgaansleven.
Geweld op de uitgaanspleinen in Amsterdam is al jaren een probleem. Alleen al op Rembrandtplein en het Leidseplein gaat het elk jaar om honderden aangiften. De gemeente nam de afgelopen jaren dan ook een aantal maatregelen om geweld op die plekken aan te pakken. Zo hangen er sinds eind vorig jaar bijna 30 camera's op de twee pleinen.


