Sablikova troeft Groves en Wüst af
Ireen Wüst hijgt uit bij Gerard Kemkers na haar vijf kilometer. FOTO ANP
UPDATE
HEERENVEEN - Martina Sablikova heeft zondag de wereldtitel allround op haar naam geschreven. De Tsjechische schaatsster dankte de titel aan de afsluitende 5 kilometer, waar ze aanzienlijk sneller was dan concurrentes Kristina Groves uit Canada en de Nederlandse Ireen Wüst.
Martina Sablikova in actie op de afsluitende vijf kilometer. FOTO ANP
Sablikova noteerde in Thialf een tijd van 6.50,98 en passeerde zo Groves (7.02,16) en Wüst (7.07,63) in het klassement. Groves eindigde als tweede, Wüst werd derde. De TVM-rijdster pakte ook vorig jaar het brons op het WK. De titel ging toen eveneens naar Sablikova.
Jorien Voorhuis eindigde als zesde in het algemeen klassement, Diane Valkenburg werd zevende. Wüst had na zaterdag nog goede hoop op haar tweede wereldtitel. Na de 500 en 3000 meter voerde de kampioene van 2007 het klassement aan.
Op de 1500 meter, de afstand waarop ze tijdens de Spelen in Vancouver goud veroverde, wilde Wüst de voorsprong verder uitbouwen. Daarin slaagde ze echter niet. Groves won in 1.56,64, voor de 23-jarige Brabantse: 1.56,86. Omdat Sablikova met 1.57,23 de schade beperkt hield, startte zij als favoriete op de afsluitende 5 kilometer. De pupil van trainer Petr Novak maakte het verschil ogenschijnlijk eenvoudig ongedaan.
,,Meer zat er niet in'', moest Wüst concluderen. ,,Ik heb een hekel aan verliezen, maar moet hier toch tevreden mee zijn.''
Wüst ging zondag op de afsluitende vijf kilometer van de WK allround vol voor het goud. De 23-jarige TVM-schaatsster moest echter diep buigen voor de Tsjechische rijdster Martina Sablikova en zag vervolgens dat Kristina Groves uit Canada er met het zilver vandoor ging. ,,Het was alles-of-niets. Het is niks geworden. Nou ja, niks; ik ben derde'', sprak Wüst.
Toch kan de Brabantse zichzelf niks verwijten. Ze ging op de 5000 meter tot het uiterste, maar moest haar meerdere erkennen in Sablikova en Groves: ,,Op dit moment overheerst nog een katerig gevoel'', erkende ze. ,,Ik ben niet zoals Sven voor de vierde keer wereldkampioene geworden, maar ik sta wel voor de vierde keer op het podium. Ik heb gevochten voor wat ik waard was.'' (ANP)