[DE FIETSROUTE] Een stevige fietstocht van Eindhoven naar de Belgische grens met onderweg vennen, bossen en boerendorpen. En vergeet vooral het keerpunt niet.
Je kúnt natuurlijk naar Eindhoven afreizen voor de bouwkunst, de moderne kunst, het eerste gloeilampenfabriekje van Philips, of om de sfeer te proeven van deze studentenstad. Maar wat vooral opvalt, zijn de groene longen aan de randen van de stad: vanaf het centrum en het station ben je in een paar minuten in landelijk gebied, gewoon de knooppunten achterna.
En dat is misschien wel Eindhovens grootste trekpleister: de fraaie Kempen. Een feest om rond te fietsen, zelfs nu de 'R' weer in de maand zit. Of misschien wel juíst nu, want het is een besloten landschap dat de fietser wacht. Het heeft iets... 'knus'.
Facelift
De stad uit, richting al dat moois, is een kwestie van het Eindhovens Kanaal een stukje volgen. Deze 14 kilometer lange vaart, inmiddels een industrieel monument, is sinds 1972 voor de beroepsvaart gesloten. Het zijn nu vooral kanovaarders die door het water glijden en ongewild uitnodigen tot een wedstrijdje om het hardst. Een goede opwarmer!
Terug de stad in is het een kwestie van de Dommel volgen. Meerdere keren duikt hij op, volgt de route, wijkt ervan af, verdwijnt tussen het riet en komt weer boven water. Het is een van de mooiste riviertjes van Brabant, ook al is die schoonheid niet helemaal puur natuur meer. Enkele jaren geleden kreeg hij een grondige facelift, bedoeld om de oude vormen - vol slingers en kronkels - te herstellen. Tussen die waterwegen in - vaart en Dommel - gaat de route door een kleinschalig landschap: weilanden, akkers en bossen, doorsneden door rustige smalle wegen. Ideaal voor fietsers.
Die wegen voeren langs fraaie boerendorpen als Gijzenrooi, Riel, Heezerenbosch en Dommelen. Dorpen met een hoog 'dat-het-nog-bestáát'-gehalte. Ze zijn omringd door oude akkers, net als vroeger, en Riel bijvoorbeeld heeft nog een bijna intacte 'plaetse': een grassig dorpsplein met enkele langgevelboerderijen. Het is zo mooi dat het is aangewezen als beschermd dorpsgezicht. En ook al zo mooi: het Sint-Janskapelletje van Leenderstrijp, gelegen op een heuveltje tussen oude linde- en eikenbomen.
Dat kleinschalige aan de Kempen heeft trouwens geen vrolijke oorzaak. Een sprong terug in de tijd en we zien boeren die op de zandruggen proberen het land te bewerken. Kleine, gortdroge akkertjes waren het - kampen of kempen genaamd - en veel leverden ze niet op. En dat is wat je nog steeds ziet in Kempenland: veel kleine gehuchten, een paar langgevelboerderijen rond een klein, noem het romantisch, pleintje.
Toch is het geen armoe meer die je tegemoetkomt in Brabant. Integendeel. Fietsend over de weidse vlaktes van de Groote Heide voel je je behoorlijk rijk. Rondom strekt een golvend zandlandschap zich uit, plaatselijk begroeid met heide. Tussen de bomen door lichten open grassige terreintjes op, ideale leefgebieden voor konijnen, bunzingen, wezels, vossen en reeën, en rond het fraaie Meeuwven groeien geurende gagelstruiken.
Ander natuurgebied is het Leenderbos, waar geen eind lijkt te komen aan de slingerende fietspaden. De wegen in het bos zijn niet 'langs de liniaal' aangelegd, maar met de oorspronkelijke kronkelige zandwegen als basis.
En dan is er ook nog de Malpie. Door z'n lage ligging in het stroomdal van de Dommel is het er nogal vochtig en minder geschikt voor ontginning. Nog steeds bestaat het natuurreservaat uit grote stukken heide, met op de plekken waar ooit de Dommel stroomde glanzende, langgerekte vennen.
Biertje?
Voor nog meer variatie onderweg zorgen twee molens - de Venbergse watermolen (bij knooppunt 2) en de volmolen bij Timmereind (knooppunt 44), even van de route af - het Historisch Openlucht Museum, maar vooral ook de Sint-Benedictusabdij van Achel, ook wel Achelse Kluis genoemd. Het is een mooie plek voor een rustpauze, en niet alleen omdat het ongeveer op de helft van de route ligt. De abdij bevindt zich net over de Belgische grens, op de plek waar het riviertje de Tongelreep Nederland binnenstroomt. In 2004 bestempelde de Vlaamse overheid dit gebied tot 'open monument'.
De voormalige landbouwgebieden van het klooster zijn omgevormd tot natuurgebied en bestaan nu uit malse weilanden die overgaan in loof- en naaldbos. Het is een streek met een verleden, want al in 1656 werd hier een grenskapel gebouwd, waarvan katholieken uit het protestantse Nederland aan het einde van de godsdienstoorlogen dankbaar gebruikmaakten.
Sinds 1998 wordt in de huisbrouwerij het trappistenbier Achel gebrouwen. De brouwerij is niet toegankelijk voor publiek, maar behalve de abdij, een galerie en religieuze winkel is er ook een groot terras, waar je uit de wind en onder grote parasols op adem kunt komen. Hoogste tijd voor een trappistenbiertje ('met zuivere hopbellen'); die terugtocht naar Nederlandse bodem komt straks wel. (NANDA RAAPHORST)
HANDIG
Lengte
62 km (route in te korten via Zeelberg: vanaf knooppunt 53 via 55 naar 2).
Startpunt
Eindhoven, station.
Eigen vervoer
Parkeerterrein aan Stationsweg (dagkaart €5).
Openbaar vervoer
Station Eindhoven.
Eten en drinken Eindhoven:
diverse gelegenheden.
Leenderstrijp: Coöp. Sint Jan, Strijperstraat 51 (bij knooppunt 54
LA i.p.v. RA; zo gesloten).
Even verderop Fietscafé De Hospes. Riethoven: Dinee Café De Sleutel, open vanaf 16 uur (ma gesloten).
Fietsverhuur
Station Eindhoven, 040 2436617.
Te bezoeken
Historisch Openlucht Museum Eindhoven
www.historisch-openluchtmuseum-eindhoven.nl
WAT WAAR & HOE
U volgt knooppunt 95-94-77-27-76-50-52-20-53-54-56-36-217-33-32-2-1-3-7-43-25-44-71-29-89-94-95 van knooppuntnetwerk Eindhoven/Kempenland.
1
Knooppunt 95-94-77-27 Vanaf centrumzijde station RD Stationsweg over naar 95. LA Dommelstraat. Dommel over, RA, Nachtegaallaan. Bij 94 LA richting 77, Kanaaldijk-Zuid. Door tunnel, RD, langs kanaal, spoortunnel. Bij 77 RA naar 27. Vóór einde weg RA, fietspad. Door spoortunnel. Voorbij bocht LA. Stoplichten RD, Gijzenrooiseweg. Volgende stoplichten RD. Kruising RA, Rielsedijk. Na boerderijen LA, Riel.
2
Knooppunt 27-76-50 Splitsing LA naar 76. Vóór 'Uitgezonderd landbouwverkeer' LA. Bij boerderij met blauwe deur RA richting 76. Voorbij kampeerboerderij Het Uilenest LA. RA, doorgaande weg, Geldrop uit. A67 oversteken. Splitsing LA. Kruising RD naar 50. Kruising RD, fietspad naar 50. Voor hertenweitje LA.
3
Knooppunt 50-52-20-53-54-56-36-217 Bij 50 RA naar 52. Daar LA naar 20. Einde RA. Bij 20 RD, A2 over. Splitsing RD, Oude Baan. Bij 53 RD, N396 over, Strijp in. Splitsing bij 54 RA richting 56. RA/LA en voorbij camping Het Einde, fietspad op. Kruising schuin LA. Bij 56 RD richting 36, Groote Heide op. Bij 36 RD richting 217. Grens over.
4
Knooppunt 217-33-32-2 Vóór Achelse kluis RA,
St. Benedictuslaan. Tongel- reep oversteken, schuin LA, Abdij-
weg. Voorrangsweg kruisen, LA/RA naar 33, Abdijweg. Schaft in, Dorpsstraat. Bij 33 RA richting 32. Tussen boerderijen door, Borkel in. Dommel over, via Dommeldal richting 2.
5
Knooppunt 2-1-3-7 Bij 2 LA. Voorrangsweg kruisen, RD Venbergseweg. Dommelen in. Splitsing LA, Past. Bolsiusstraat. Einde RA. Voorrangsweg LA, Westerhovenseweg. Keersop over. RA naar 1, Keersopperdreef. LA, richting 3 (weilanden). LA, Braambos. Bij 3 RA richting 7. Einde LA, Heiereind. In Riethoven LA, Voorderstraat. Einde RA. Langs Fietscafé De Sleutel. Einde LA , Broekhovenseweg. RA. Run oversteken.
6
Knooppunt 7-43-25-44 Kruispunt fietspaden RD richting 43. Kruising RA, fietspad. Einde LA. Bij 43 RA naar 25. Langs camping, Gagelgoorsedijk. Einde, bij 25 RA richting 44. Run over, Volmolenweg. Langs meer, RD.
7
Knooppunt 44-71-29 Bij 44 LA richting 71. Voorrangsweg oversteken, RD, Mosbroekseweg. Bocht rechts. Einde weg, voorrangsweg RA/LA, Paradijslaan. Voorbij De Meerberg LA. Viaduct RD, voorrangsweg kruisen, Dirck van Hoornelaan. Einde LA, tunnel door. Langs High Tech Campus. RA naar 71. Einde LA, Velddoornweg naar 29. Voorbij ijsbaan voorrangsweg LA naar 29.
8
Knooppunt 29-89 Dommel over, RA richting 89. Einde RA, langs Dommel. Einde RA, Dommel over. Langs heemtuin. Trompetterloop oversteken. LA, fietspad. Langs museum. Einde LA. Dommel over. Einde fietspad
RA, tunnel door, Jacob van Maer-
lantlaan, later Van Meursstraat.
RD voorrangsweg oversteken.
LA Dommel over. Fietspad RA, Jan Smitzlaan. Dommel over. Schuin links, Jacob Catslaan. Langs Anne Frankplantsoen naar 89.
9
Knooppunt 89-94-95 Kruispunt RD. Kruispunt LA, Stratumsedijk. Buigt RA, Bleekweg. Voorrangsweg RD oversteken. Op kruispunt (= 94) RD, langs Dommel. Bij 95 bocht links, Parklaan richting 97. Komt op Stationsweg naar station.
Toelichting
Bovenstaande routebeschrijving heeft u strikt genomen niet nodig: het volstaat om de nummers van de fietsknooppunten (zie kaart) op te schrijven en te volgen.
RD rechtdoor, RA rechtsaf, LA linksaf


