'Roken én de pil gebruiken boven de 35 jaar vergroot enorm de kans op een hartinfarct.'
© Thinkstock.
INTERVIEW | "Erg blij" is prof. dr. Toine Lagro-Janssen met het initiatief van de organisatie ZonMw om seksespecifieke gezondheidszorg op de publieke agenda te zetten. Zij is huisarts en bekleedt sinds 1996 de leerstoel Vrouwenstudies Medische Wetenschappen aan de Radboud Universiteit Nijmegen.
Lagro-Janssen vraagt al jaren aandacht voor de verschillen tussen mannen en vrouwen met betrekking tot ziektes. Ze vervult een voortrekkersrol als het gaat om het toegankelijk maken en invoeren van bestaande kennis in aantrekkelijke onderwijsprogramma's voor medische studenten en nascholing. Het gaat niet alleen om kennis, zegt ze, bewustwording is net zo belangrijk.
Pil
Als voorbeeld van seksespecifieke verschillen noemt Lagro-Janssen ongezond gedrag. "De gevolgen daarvan zijn voor vrouwen heel anders. Roken is voor vrouwen veel gevaarlijker dan voor mannen. Ze lopen meer schade op aan de bloedvaten en ze hebben een groter risico op longkanker. Ben je boven de 35 jaar en gebruik je de pil? Dat vergroot bij een rookster enorm de kans op een hartinfarct", vertelt ze.
"Of neem alcoholgebruik", vervolgt ze. "Dat is veel schadelijker voor vrouwen, voor hun lever en hersenen. Het heeft ook impact op de vruchtbaarheid." Overgewicht is nog zo'n vorm van ongezond gedrag dat voor vrouwen veel meer consequenties heeft, aldus Lagro-Janssen. "Ze raken moeilijker zwanger en hebben vaak een onregelmatige menstruatiecyclus."
Onaantrekkelijk
De hoogleraar zou graag zien dat er bijvoorbeeld op het gebied van preventie goed nagedacht wordt over programma's die beter aansluiten bij de doelgroep. "Als je dikke jongeren laat sporten in een gemengde groep, dan haken de meisjes af. Die willen niet samen met de jongens, want ze gaan zweten bij het sporten en dan vinden ze zichzelf onaantrekkelijk."
Ze vindt het verder belangrijk dat bij ziektes en aandoeningen gekeken wordt naar de achterliggende problematiek. Dat gebeurt nu te weinig, "Problematisch alcoholgebruik, depressie en eetstoornissen bij vrouwen worden vaak veroorzaakt door seksueel misbruik en partnergeweld. Daar moet je als hulpverlener op doorvragen."
Ziekteverzuim
De onkosten en problemen die dit soort aandoeningen met zich meebrengen, worden onderschat, stelt Lagro-Janssen. "Denk aan het ziekteverzuim, dat onder vrouwen veel hoger is dan onder mannen."
Waarom vrouwen een hoger ziekteverzuim hebben dan mannen en welke (preventieve) maatregelen daartegen genomen kunnen worden, moet verder worden onderzocht.
Lagro-Janssen: "Je zou ook kunnen kijken naar de rol van de bedrijfsarts. Beoordeelt die vrouwen anders dan mannen?"


