Chris van Nijnatten, Chef Voetbal AD Sportwereld.
Ze hadden bij hem op kantoor modellen om onrust in regio's te voorspellen. In al die modellen schuilt één bijna constante factor: hoge jeugdwerkloosheid. Waar jongeren geen werk hebben en dus geen toekomst, breekt na verloop van tijd de hel los. Je kan er op wachten, zei de man. De uitslag van een voetbalwedstrijd doet er nooit toe en ook in dit geval niet.Chris van Nijnatten
Woensdagavond werd op Facebook vrij snel melding gemaakt van een rel bij de wedstrijd tussen Al-Masri en Al-Ahly in Port Saïd. Iemand schreef dat Sherif Ekrami daarbij was omgekomen, maar dat bericht werd snel weer verwijderd.
Vanuit Egypte spoelde die avond een vloedgolf aan berichten over de rest van de wereld. Op zo'n avond heb ik last van voor de hand liggende reflexen. Wie spelen daar die ooit in de eredivisie hebben gevoetbald? Leven ze nog? Wie heeft hun telefoonnummers?
In de dagen erna zei Sepp Blatter namens de FIFA dat het in Port Saïd een zwarte dag was geweest 'voor het hele voetbal'. De Premier League in Egypte is voorlopig stilgelegd. Voetballers van met name het belaagde Al-Ahly willen nooit van hun hele leven meer voetballen en de leiding van Al-Masri is opgestapt.
Heel begrijpelijk allemaal. Maar dit geweld heeft met voetbal niets te maken. Het is als met vrijwel elke rel in of bij een stadion. Het voetbal biedt de massa, het podium, de media-aandacht en eventueel de argumenten om je collectieve frustraties eens breed neer te zetten.
Het dodental in dit geval loopt tegen de tachtig, dus moeten we hier niet kinderachtig doen. Maar het is gek om deze tragedie aan voetbal te relateren. Een tijdje geleden hoorde ik een lezing van een man die bij de Militaire Inlichtingendienst heeft gewerkt. Hij had het over de Arabische lente en waar die zo plotseling vandaan was gekomen. Hij was niet verrast geweest, zei de man.
Ze hadden bij hem op kantoor modellen om onrust in regio's te voorspellen. In al die modellen schuilt één bijna constante factor: hoge jeugdwerkloosheid. Waar jongeren geen werk hebben en dus geen toekomst, breekt na verloop van tijd de hel los. Je kan er op wachten, zei de man. De uitslag van een voetbalwedstrijd doet er nooit toe en ook in dit geval niet.
Het was een achterhoedegevecht tussen revolutionairen en aanhangers van de afgezette Mubarak. Laten ze toch maar gewoon weer gaan voetballen daar. Want, zoals de Liberiaan George Weah ooit zei: ,,Veel meer dan kunst of zelfs muziek, schenkt voetbal vreugde aan een volk dat lijdt.'


