De Klassieker vooraf: álle weetjes
FOTO¿S PRO SHOTS
AMSTERDAM - In de Arena in Amsterdam staat zondag voor de 55ste keer De Klassieker op het programma. Van de voorgaande 54 'afleveringen' in Amsterdam won Ajax er 29 en won Feyenoord 11 keer. Het werd 14 keer gelijk. Een overzicht met alle weetjes van dé voetbalwedstrijd van Nederland.
* Vorig seizoen won Ajax op 15 februari 2009 'De Klassieker' voor eigen publiek. Thomas Vermaelen en Urby Emanuelson scoorden en bij Feyenoord werd Dwight Tiendalli uit het veld gestuurd (82').
* Op 28 augustus 2005 won Feyenoord voor het laatst bij Ajax. Het werd 1-2 door doelpunten van K2: Salomon Kalou en Dirk Kuyt. Voor Ajax scoorde Angelos Charisteas. Bij Feyenoord werd Ferne Snoyl uit het veld gestuurd.
* De eerste Klassieker in eredivisieverband in Amsterdam had plaats op 17 maart 1957. Ajax won toen met 1-0 van Feyenoord.
* Op 1 november 1975 scoorde Ruud Geels 5 keer in de 6-0 zege van Ajax op Feyenoord in het Olympisch Stadion.
* De laatste keer dat Feyenoord Ajax in Amsterdam van scoren afhield was op 28 oktober 1978 toen het 0-0 werd.
* De grootste uitnederlaag van Feyenoord ooit in de Eredivisie was op 18 september 1983: 8-2 bij Ajax. Bij Feyenoord speelde Johan Cruijff mee, maar niet Mario Been. Bij Ajax scoorde Marco van Basten 3 keer. Feyenoord werd ondanks deze nederlaag in het seizoen 1983/1984 landskampioen.
* 30 november 2003: Rafael van der Vaart maakt een onvergetelijk doelpunt in De Klassieker. Op een voorzet van Nicolae Mitea geeft hij Patrick Lodewijks met een vliegende hakbal in de lange hoek het nakijken.
* Op 21 september 2008 eindigde De Klassieker in De Kuip in 2-2 door doelpunten van Jon Dahl Tomasson (2x) voor Feyenoord en Jeffrey Sarpong en Klaas-Jan Huntelaar voor Ajax. Er werd 9 keer geel gegeven.
AJAX* Martin Jol, de trainer van Ajax, stond in de aanloop naar het seizoen 2004/2005 in de belangstelling van Feyenoord. Uiteindelijk besloot voorzitter Jorien van den Herik anders, met de woorden dat hij Jol 'ietwat dikkig' vond. Uiteindelijk werd Ruud Gullit benoemd tot hoofdtrainer van Feyenoord.
* Jol is toe aan zijn 250ste duel als hoofdtrainer in de Eredivisie en aan zijn 100ste overwinning daarin.
* Luis Suarez ligt op koers om dit seizoen 46 eredivisiegoals te maken, hetgeen een verbetering van het eredivisierecord van Coen Dillen zou betekenen. Dillen maakte 43 goals in het seizoen 1956/1957.
* Na 11 wedstrijden staat de teller bij de Uruguayaan op 15. Destijds stond de teller bij Dillen na 11 duels op 9 goals.
* Zes spelers van Ajax, Suarez, De Zeeuw, Toby Alderweireld, Gregory van der Wiel, Jan Vertonghen en Maarten Stekelenburg, misten dit seizoen nog geen minuut. Dat is het grootste aantal van alle clubs.
* Ajax is sinds een 4-3 nederlaag bij PSV op 16 augustus in zijn laatste 8 Eredivisieduels ongeslagen.
* Sinds een 0-1 nederlaag tegen sc Heerenveen op 31 januari verloor Ajax niet meer in de Arena. De serie beloopt 12 ongeslagen duels. In 5 thuisduels dit seizoen produceerde Ajax de doelcijfers 17-1. De enige bezoeker die in de Arena dit seizoen scoorde was ex-Feyenoorder Benjamin De Ceulaer van RKC Waalwijk.
* Eyong Enoh (4) staat op scherp.
FEYENOORD* Denny Landzaat maakte zijn profdebuut bij Ajax (30 maart 1996: Roda JC - Ajax 2-0). Verder dan dat duel kwam het niet voor Landzaat in de Amsterdamse hoofdmacht.
* Ook Tim de Cler debuteerde voor de Amsterdammers (23 april 1998: Ajax - Willem II 6-1). Hij kwam in 5 seizoenen (1997-2002) tot 75 eredivisieduels, waarin hij 2 keer scoorde.
* Feyenoord kan wegens een schorsing niet beschikken over clubtopscorer Jon Dahl Tomasson (5 goals). Tomasson scoorde 7 keer in 13 duels met Ajax. Geen enkele andere huidige Feyenoorder scoorde meer dan 1 keer tegen Ajax.
* Roy Makaay scoorde nog niet in 10 eredivisieduels met Ajax. Tegen geen andere club vindt hij scoren moeilijker.
* André Bahia miste als enige Feyenoorder dit seizoen nog geen minuut.
* Jon Dahl Tomasson en Sekou Cissé zijn geschorst. Leroy Fer (6) en Giovanni van Bronckhorst (4) staan op scherp.