Jonge klimaatactivisten van Fridays for Future Amersfoort laten voor het eerst van zich horen
Jonge klimaatactivisten van de Amersfoortse tak van Fridays for Future hebben voor het eerst van zich laten horen in Amersfoort. De jongeren liepen op Black Friday een ronde door het centrum van de stad.
Op een dag waarop koopjesjagers er lustig op los consumeren, was voor de zes kartrekkers van Fridays for Future aanleiding om aandacht te vragen voor het klimaat. ,,Juist, want op deze manier kan het niet langer”, zegt Hugo Neefjes (17) uit Amersfoort.
,,We kunnen nog niet stemmen, maar het is wel belangrijk om op deze manier onze stem te laten horen", zegt Neefjes. De groep van een man of dertig scandeert ondertussen luid. ,,What do we want? Climate Justice. When do we want it? Now!” (Wat willen wij? Klimaat gerechtigheid. Wanneer willen we dat? Nu!” Met borden en spandoeken met daarop teksten als ‘Hou je zelf een zeespiegel voor’ en ‘This planets you to give a shit’ (Deze planeet heeft het nodig dat jij om haar geeft) maakt de stoet vanaf het Eemplein een ronde door de stad.
Thunberg
Fridays For Future is in het leven geroepen door de Greta Thunberg. De Zweedse scholiere die in de zomer van 2018 begon met staken voor een beter klimaat. Haar voorbeeld kreeg navolging van scholieren over de hele wereld. ,,We bestaan nu een half jaar, hebben zes mensen die de acties bedenken. Dit is onze eerste echte actie, dus ik ben blij met de opkomst”, zegt Neefjes achteromkijkend.
De 16-jarige Linde Klop loopt naast hem. ,,We zijn met een te grote groep om echt in gesprek te raken met mensen in de binnenstad. Maar het gaat er om dat we mensen aan het denken willen zetten. Ik hoop dat dat gelukt is.
Partij voor de Dieren haakte ook aan bij de actie, maar niet op uitnodiging van de jongeren van Fridays for Future. ,,Wij zijn verder niet politiek gekleurd. Alhoewel geen van ons zich snel zal aansluiten bij Forum voor de Democratie", zegt Klop.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gezocht: nieuwe jeugdburgemeester voor gemeente Leusden
Wie volgt Roan van Wiering op als de nieuwe jeugdburgemeester van Leusden? De gemeente Leusden is op zoek naar een jongen of meisje tussen de 10 en 13 jaar oud die vanaf 27 april een jaar lang de taak van jeugdburgemeester op zich wil nemen.Leusden -
PREMIUM
Eíndelijk is er een vaccin tegen vogelgriep: is dit de uitweg uit de crisis?
Twee vaccins zijn bij een eerste proef in het lab van de universiteit van Wageningen effectief gebleken tegen vogelgriep, zo maakte het ministerie van Landbouw vorige week bekend. De universiteit probeerde vier vaccins uit op testkippen en twee bleken 100 procent effectief: er werd geen kip ziek. Is dit de uitweg uit de crisis?Barneveld -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
Gemeenteraad Leusden kritisch over nieuw coalitieakkoord, vooral op komst extra wethouder
Oppositiepartijen in de Leusdense gemeenteraad hebben donderdagavond kritisch gereageerd op het nieuwe coalitieakkoord, dat deze week door partijen Lokaal Belangrijk, CDA en Sociaal Leusden werd gepresenteerd. Vooral de komst van een extra wethouder roept vragen op.Leusden -
PREMIUM
In geen enkele gemeente in Utrecht was overwinning van BBB zó groot als hier: ‘Ik had tranen in mijn ogen’
In geen enkele gemeente in de provincie Utrecht stemden zóveel mensen op de BBB als in plattelandsdorp Renswoude. Waarom stapten kiezers die voorheen op VVD, CDA of ChristenUnie stemden, zó massaal over? ,,Redelijke mensen hebben aan de noodrem getrokken.”Amersfoort
-
PREMIUM
Zo moet voorkomen worden dat drukte op de Veluwe écht uit de klauwen loopt: ‘Spreiding is de sleutel’
Nijkerk -
-
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen.
In samenwerking met indebuurt Amersfoort