Bouwproject bij beoogd museum op Zuidas komt niet van de grond
NieuwsHet Rijksvastgoedbedrijf is er niet in geslaagd projectontwikkelaars te strikken voor de bouw van woningen en kantoren bij het oude rechtbankgebouw op de Zuidas, pal naast de plek waar een nieuw museum moet verrijzen.
Volgens de eerder gepubliceerde planning hadden vorige maand de kavels – die zich volgens de website van het Rijksvastgoedbedrijf op een ‘toplocatie’ bevinden – verkocht moeten zijn. Er zou een kantoor met drie verdiepingen, twee woonblokken en een daktuin moeten worden gebouwd. Het Rijksvastgoedbedrijf zegt zich te beraden op vervolgstappen en onderzoekt waarom de gunning is mislukt.
De nu ontstane situatie lijkt vorig jaar ter sprake te zijn gekomen op een bijeenkomst met bewoners, waar iemand vroeg wat er zou gebeuren in het geval van onvoldoende interesse bij marktpartijen. Een medewerker van het Rijksvastgoedbedrijf zei er vanuit te gaan dat dat niet zou gebeuren. Mocht het daar onverhoopt toch op uitdraaien, dan heeft ‘ons verkoopproces gefaald’, aldus notulen van de bijeenkomst. Dan ‘moeten de gemeente en het Rijksvastgoedbedrijf opnieuw met elkaar in gesprek over de toekomstige ontwikkeling’.
‘Cadeautje’ aan de stad
Jennifer Bloemberg-Issa, raadslid voor de Partij voor de Dieren, heeft schriftelijke vragen gesteld aan het stadsbestuur over de mogelijke consequenties. Ze wil weten of het de plannen doorkruist voor een nieuw museum met hedendaagse kunst, het ‘cadeautje’ van filantroop Rob Defares aan de stad. Dat moet gevestigd worden in het voormalige rechtbankgebouw, dat de gemeente voor 26 miljoen euro heeft overgenomen van het Rijksvastgoedbedrijf, om het vervolgens te verhuren aan de stichting Hartwig Art Foundation van Defares en Beatrix Ruf, oud-directeur van het Stedelijk Museum.
In haar vragen wijst Bloemberg-Issa erop dat de gemeenteraad vorig jaar in een ‘package deal’ stemde over de plannen voor het museum en de aangrenzende kavels. De gemeente kreeg een relatief gunstige prijs voor het oude rechtbankgebouw, waarbij het uitgangspunt was dat de aangrenzende kavels genoeg geld zouden opbrengen om de totale gebiedsontwikkeling winstgevend te maken. Het college sprak van een ‘totaalafspraak’ tussen gemeente en het Rijksvastgoedbedrijf.
Geen invloed
Een woordvoerder van de stichting zegt dat de mislukte gunning geen invloed heeft op de bouw van het museum. Een woordvoerder van het stadsbestuur beaamt dat het ‘gescheiden projecten’ betreft en dat de museumplannen onverkort door gaan. Wel wacht de gemeente het onderzoek naar de mislukte gunning af, aldus de woordvoerder.
Op vragen van deze krant stelt het Rijksvastgoedbedrijf per e-mail dat de biedingen van geïnteresseerde ontwikkelaars te veel afweken van wat vooraf door een onafhankelijk taxateur werd ingeschat als een reële prijs. ‘Het Rijksvastgoedbedrijf kan alleen overgaan tot gunning als een bieding zich bevindt in de bandbreedte van die taxatie of als objectief verklaarbaar is waarom biedingen afwijken van die bandbreedte. Hoewel wij deze waarden niet kunnen delen, kunnen wij wel vaststellen dat (..) de biedingen onvoldoende aansloten bij de getaxeerde marktwaarde.’
Nieuwe gunningsprocedure
In opdracht van het Rijksvastgoedbedrijf doet een extern bureau onderzoek naar de oorzaak van de afwijkende biedingen. Afhankelijk van de uitkomsten zal er dan op termijn een nieuwe gunningsprocedure worden gestart. Onduidelijk is nog wat dat betekent voor de planning. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de bouw van de kantoren en woningen in 2024 zou beginnen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Uitgaanspubliek voelt explosie vlak bij Leidseplein: ‘Voelden een schok door hun lijf’
Opnieuw is er een explosief afgegaan voor een horecazaak op het Kleine-Gartmanplantsoen in het centrum van Amsterdam, bij het Leidseplein. Dat bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van AT5. De explosie vond afgelopen nacht plaats om 04.10 uur. Niemand raakte gewond. -
Oude Diamantbeurs wint internationale architectuurprijs
De oude Diamantbeurs aan het Weesperplein heeft de prestigieuze International Architecture Award 2022 gewonnen. Captital C, zoals het gebouw tegenwoordig heet, is een kantorencomplex voor de creatieve industrie. -
Koken & Eten
Koud water of kokend water? Zo kook je je aardappelen het best
Eet jij vaak aardappelen? En hoe maak jij ze dan klaar? De een doet het met kokend water, de ander zet ze met koud water op. Experts geven hun adviezen voor het goed klaarmaken van de pieper. -
Nieuws
Groen licht voor nieuw museum aan de Zuidas
Amsterdam krijgt in het voormalige rechtbankgebouw aan de Parnassusweg een nieuw museum met hedendaagse kunst. De raad ging woensdag akkoord met het ‘cadeautje’ van filantroop Rob Defares aan de stad. -
Nieuws
Gasprijs stijgt verder door aanhoudende droogte en lage rivieren
De gasprijs in Europa stijgt verder door de aanhoudende droogte. Zeer lage waterstanden in rivieren zorgen ervoor dat het lastig is om brandstoffen als diesel en steenkool te vervoeren. Daardoor groeit de vraag naar gas en loopt de prijs verder op.
-
Tachtig procent van de Europese automobilisten kent dit waarschuwingssymbool niet
Waarschuwingssymbolen in de auto die aangeven dat er iets mis is, kunnen in de loop van de tijd veranderen, vooral wanneer de techniek aan boord verandert. De opkomst van hybrides en elektrische auto's kan voor een hoop verwarring zorgen. -
Nieuws
Reddingsbrigade niet meer alle warme dagen aanwezig op strand IJburg door vrijwilligerstekort
De Amsterdamse Reddingsbrigade kan niet meer elke zonnige dag toezicht houden bij strand IJburg in Oost. Door een ‘flink tekort’ aan vrijwilligers moeten strandgasten doordeweeks zelf extra goed opletten. ‘Verdrinkingsgevaar ligt op de loer.’ -
Zo deel je zo min mogelijk persoonlijke data met Facebook
Steeds meer mensen maken zich zorgen over wat Facebook met hun persoonlijke data doet. Met onderstaande tips hou je zoveel mogelijk informatie privé.
In samenwerking met indebuurt Amsterdam