Herstel tunnels gaat een vermogen kosten
Door de toegenomen vraag naar bouwvakkers en materiaal blijven de renovatiekosten van de Piet Heintunnel oplopen. Het herstel was al fors duurder geworden door strengere veiligheidseisen. Ook bij andere tunnels nemen de kosten flink toe.
Voor de Piet Heintunnel is het inmiddels de derde keer dat het renovatiebudget moet worden verhoogd, nog voor de werkzaamheden zijn begonnen. Dat schrijft wethouder Sharon Dijksma (Infrastructuur).
De 1500 meter lange ondergrondse verbinding tussen Zeeburgereiland en Oost begint voor de stad een hoofdpijndossier te worden. Dacht de gemeente in 2017 nog dat de renovatie 47 miljoen euro zou kosten, in 2018 was dat al opgelopen naar 85 miljoen euro en nu is de stand 116 miljoen euro.
De bouw is nog niet begonnen, omdat er telkens nieuwe dingen bijkomen die moeten worden aangepakt. De tunnel is ruim twintig jaar oud; technische installaties zoals ventilatiesystemen zijn aan het einde van hun levensduur, omdat er nooit eerder groot onderhoud is gepleegd. In 2017 en 2018 liep de prijs snel op toen duidelijk werd dat de tunnel moet worden aangepast aan nieuwe veiligheidseisen.
Schaarste personeel
Na enkele grote rampen in Zwitserland, waarbij tientallen slachtoffers vielen, is de wetgeving voor tunnels onder druk van Europa flink aangescherpt. De deadline van 1 mei 2019 heeft de stad niet gehaald, de toezichthouder gedoogt de situatie zolang vrachtverkeer uit de tunnel wordt geweerd.
Daarbovenop komt nu de prijsstijging van 31 miljoen euro, volgens Dijksma door de sterk opgelopen vraag naar personeel en bouwmaterialen bij de aannemers. Die rekenen daarom hogere tarieven. Daarnaast heeft het project te kampen met hogere arbeidskosten voor ingehuurde ingenieurs.
De Piet Heintunnel is niet het eerste project dat om deze reden uit de hand loopt. Ook het Zuidasdok, waarbij de A10 ondergronds gaat, is al 100 miljoen euro duurder geworden door tegenvallers en door schaarste in de bouwsector.
Dijksma kondigt ook aan dat de Arenatunnel onder de Johan Cruijff Arena vanaf 2020 zal worden verbouwd, alsmede de nieuwe Michiel de Ruijtertunnel, die onder het Centraal Station loopt. Het beton blijkt niet brandwerend genoeg om de toets van de nieuwe wetgeving te kunnen doorstaan. De veiligheid van gebruikers is niet in gevaar, maar er moet wel een oplossing komen. Dit is overigens een probleem dat ook elders in het land bij nieuwe tunnels speelt. Wat de kosten hiervan worden, is nog niet duidelijk.
Dure projecten
- De renovatie van de Oostlijn (metro) was een gebed zonder end. Alle zestien stations en de railinfrastructuur moesten worden vernieuwd. Het werk was niet in 2010 af, zoals gepland, maar pas in 2017. De kosten waren opgelopen van 70 naar 150 miljoen euro.
- Het herstel van de IJtunnel, een van de oudste tunnels van Nederland, had in 2013 klaar moeten zijn, maar is pas nu ‘vrijwel gereed’.
- De moeder aller hoofdpijndossiers was de bouw van de Noord/Zuidlijn. Niet af in 2011 à 1,4 miljard euro zoals gepland, maar het project werd pas opgeleverd in de zomer van 2018. De kosten: ruim 3 miljard euro.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Boetegevaar voor SUV's en Tesla-rijders in Duitsland
Eigenaren van een SUV en sommige Tesla-modellen lopen in Duitsland het risico op een bekeuring. Ze zijn bij wegversmallingen in overtreding als ze op de linkerbaan rijden. -
PREMIUM
Zorgen over verdere verspreiding apenpokken door Pride Amsterdam
De Pride Amsterdam vormt een risico voor de verdere verspreiding van apenpokken, vrezen deskundigen. Het virus gaat vooral rond onder mannen die wisselende seksuele contacten hebben met mannen, en die zijn nog nauwelijks ingeënt. ,,Ik snap dat het niet gebeurt, maar uit virologisch oogpunt zou je de Pride het liefst willen afgelasten.” -
Tikkie lanceert functie voor uitgaven van groepen: ‘We vonden dit een logische stap’
Betaaldienst Tikkie lanceert vandaag een nieuwe functie: Groepie. Daarmee kunnen groepen hun uitgaven bijhouden en de kosten van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest, groepsvakantie of huisboodschappen eenvoudig verrekenen met, jawel: een tikkie. -
Nieuws
Explosief ontploft voor deur van The Harbour Club in Oost: ‘Ik dacht: het zal wel meevallen’
Voor het pand van The Harbour Club aan de Cruquiusweg in Oost is in de nacht van dinsdag op woensdag een explosief tot ontploffing gebracht. Niemand raakte gewond. -
Nieuws
Ajax huurt lange spits Lorenzo Lucca van Pisa
Ajax huurt de Italiaanse spits Lorenzo Lucca dit seizoen van Pisa SC, dat in de play-offs om promotie naar de Serie A verloor van Monza. Ajax heeft een optie tot koop bedongen voor volgend jaar, mocht de samenwerking met Lucca goed bevallen.
-
Twee gewonden bij schietincident in flat Amsterdam Zuidoost
Bij een schietincident in een flatgebouw aan de Daalwijk in Amsterdam Zuidoost zijn twee personen gewond geraakt. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht, meldt een woordvoerder van de politie. -
Transportsector verrast door sluiting Piet Heintunnel
De afsluiting van de Piet Heintunnel voor vrachtauto's valt de transportsector koud op het dak. -
Koken & Eten
Bramen uit de natuur plukken? Hier moet je op letten voor je begint
In augustus en september is het bramenseizoen, wat betekent dat je ze weer in overvloed in de natuur kunt vinden. Sommige mensen gaan er dan ook op uit om ze te plukken. Maar kun je dit zonder risico’s doen? Hier moet je eerst even op letten voordat je aan het plukken slaat.
In samenwerking met indebuurt Amsterdam