Jordaanmuseum wil door in het oude Nassautheater
Het Jordaanmuseum is sinds januari dakloos. Directeur Mieke Krijger heeft haar oog laten vallen op het oude Nassautheater. Maar de eigenaar heeft andere plannen.
Mieke Krijger van het Jordaanmuseum staat voor het oude Nassautheater aan de Lijnbaansgracht in de Jordaan. "Kijk dit is een echte Moorse gevel. En achter dit voormalige theater zit een gang met waarschijnlijk de laatste krotjes van de Jordaan."
De ideale plek voor het museum, vindt ze. Sinds januari zijn delen van de collectie - een verzameling oude foto's, papieren en andere parafernalia uit de Jordaan - bij particulieren opgeslagen. Kunstenaar John Cees Smit, die het pand voor zijn tentoonstelling via een antikraakconstructie huurt, komt naar buiten.
Hij merkt op dat de toekomst van het oude theater de buurt niet ongemoeid laat. "Ik weet dat het pand in deze staat een vloek is voor de buurt. Ik ben een paar keer verrot gescholden, omdat ze denken dat ik verantwoordelijk ben voor de stank en rattenoverlast."
Yuppen en Jordanezen
Door het museum in het theater te vestigen, wil Krijger ook het gebouw redden. Er is al zo veel vernieuwd dat de oude Jordaan vrijwel onherkenbaar geworden is, meent Krijger. Ze vindt het bestaan van het museum daarom extra belangrijk. "De geschiedenis voor de Jordaan moet toegankelijk blijven. We slaan een brug tussen de Jordanezen en de yuppen in de buurt."
De gemeente en de eigenaar hebben andere plannen voor het oude Nassautheater. "Er ligt nu een plan klaar voor ordinaire koopwoningen," briest Krijger.
Dat betekent dat ook de overblijfselen van de krotten mogelijk zullen worden afgebroken. "Volgens eerdere onderzoeken moeten de krotjes juist bewaard blijven. En nu heeft de gemeente het plan goedgekeurd om de Jordaanse historie te slopen."
Noodkreet
Krijger heeft een brief - de titel: 'Noodkreet' - gestuurd naar burgemeester Eberhard Van der Laan en eigenaar Dirk van den Broek. De supermarktketen had een van zijn winkels gevestigd in het pand. In de brief verzoekt Krijger om het Jordaanmuseum in het oude theater te vestigen.
Krijger hoopt dat Dirk van den Broek de ruimte voor een redelijke prijs wil verhuren en dat de gemeente wil participeren in dit project. Vrijdag kreeg ze een uitnodiging van de gemeente om op gesprek te komen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
De beste games voor...
De beste games voor op een feestje: zo krijg je iedereen rondom de televisie
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen, en is vaak veel makkelijker om aan te beginnen dan je misschien denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games voor tijdens een feestje. -
Nieuws
72-jarige verdachte aangehouden voor betrokkenheid dood Amstelveense man
De politie heeft een 72-jarige man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de dood van een 23-jarige man uit Amstelveen. Hij werd op 12 april 2021 doodgeschoten aangetroffen in zijn bestelauto in Amsterdam-Noord. -
Nieuws
‘Onveilige’ Arenatunnel krijgt vluchtdeuren en heropent op 1 juni
De tunnel onder de Johan Cruijff Arena gaat over drie weken weer open. Eind december werd de tunnel voor onbepaalde tijd gesloten, omdat de brandveiligheid niet in orde was. Om die te verbeteren laat de gemeente vluchtdeuren plaatsen. -
Nieuws
Gezochte Brit opgepakt na ‘vreemd gedrag’ op Amsterdams terras
Een man (39) uit Groot-Brittannië die nog een celstraf open had staan van tien jaar, is afgelopen zaterdag aangehouden in Amsterdam. Agenten in burger besloten de man te volgen nadat hij zich ‘vreemd gedroeg’ en ‘zenuwachtig op zijn telefoon zat’ op een terras van een café aan de Scheldestraat. -
Nieuws
Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis opent nieuw centrum voor vroege opsporing tumoren
Het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis heeft dinsdag formeel het Centrum voor Vroegdiagnostiek geopend. Hiermee wil het ziekenhuis, gespecialiseerd in kanker, zo vroeg mogelijk tumoren opsporen en beter begrijpen wie het meeste risico lopen op kanker.
-
vraag 't vtwonen
Zo wordt je huis een oase van rust: ‘Dat is echt een basisbehoefte’
In een rustig huis is het fijn thuiskomen na een lange werkdag. Hoe maak je van je huis zo’n serene plek? We vragen het Liza Wassenaar, stylist bij vtwonen. -
Nieuws
Camerahandhaving brom- en snorfietsen: 19.000 boetes en minder ongelukken
Een proef van de gemeente met camera’s die controleren of brom- en snorfietsen wel op de rijbaan rijden, heeft ruim 19.000 boetes opgeleverd sinds november vorig jaar. Waar camera’s staan, is het aantal overtredingen flink afgenomen. Ook is het aantal ongelukken gedaald. -
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim.
In samenwerking met indebuurt Amsterdam