Kunstenaar woest om ontmanteling drijvend atelier: ‘Ze slopen het naar de klote’
In Noord wordt de ‘Kunstwerf’ van Frans Malschaert ontmanteld. De kunstenaar is des duivels. ‘Ze kletteren het zo naar beneden.’
Donderdagochtend in alle vroegte kreeg hij een telefoontje dat de ontruiming van zijn drijvende atelier was begonnen. Volgens Malschaert (71) kwam dat als een verrassing. Maar het is vooral de manier waarop de aannemer te werk gaat die Malschaert schokt. “Ze hebben alles zo omvergetrokken. Het is omgekeild tot één grote berg staal.”
De ‘Kunstwerf’ bestaat uit metershoge kubussen gebouwd op drijvers langs de kade vlak bij de NDSM-werf. Eerder huurde Malschaert hier vanaf 2011 een haventerrein. Toen zijn tijdelijke huurcontract was afgelopen, zette hij alles over op drie kolossale drijvers even verderop langs de kade.
Procedures
Daar ligt hij niemand in de weg, vindt hij. Maar de gemeente denkt daar anders over. Hier moet een uitvalsroute komen voor de nieuwe wijk Buiksloterham. In februari werd Malschaert in het ongelijk gesteld door de Raad van State, na een serie eerdere procedures die zich jaren hebben voortgesleept.
Donderdagochtend was hij hevig ontdaan. Van een van de kubussen was nog maar weinig over nadat die door een graafmachine van de drijver was gehaald. “Er zou voorzichtig gedemonteerd worden. Ze hebben het gewoon naar de klote gesloopt.” Vandaag ging de aannemer verder. Malschaert: “Het wordt helemaal gesloopt en afgevoerd!”
Levenswerk
De Kunstwerf was behalve het atelier ook een vingeroefening voor zijn levenswerk dat hij ook helemaal uit kubussen wil optrekken, het ‘Blok de Paardenkathedraal’. Nu wordt zelfs het stalen paard weggehaald, het meer dan levensgrote pronkstuk. “Hier zit jaren werk in en voor duizenden euro’s.”
Malschaert denkt nog maar een paar jaar nodig te hebben om het bouwwerk te voltooien, al dacht hij dat drie jaar geleden ook. Hij schermt met belangstelling om het Blok in Rotterdam te bouwen. Malschaert zegt dat hij aangifte heeft gedaan bij de politie voor vernieling. “Voor een waarde van 750.000 euro.”
De ontruiming heeft Malschaert verrast. De ombudsman had een adempauze ingelast voor onderzoek, maar na een aantal weken vindt de gemeente het genoeg geweest. “Omdat dit niets concreets heeft opgeleverd, gaat de gemeente nu over tot ontruiming.”
Volgens de gemeente moet de aannemer dringend aan de slag. Wel is opdracht gegeven zorgvuldig om te gaan met de spullen van Malschaert.
Malschaert weigert om zijn grote droomproject uit het hoofd te zetten. “Dit wordt mijn magnum opus,” houdt hij vol. “Ik kan dit alleen maar beantwoorden met schoonheid.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Nieuws
Nederland wil groot investeringsfonds van de Navo naar Amsterdam halen
Nederland probeert het Nato Innovation Fund, een groot investeringsfonds van de Navo, naar Nederland te halen. Als dit fonds zich in Nederland vestigt, zou dat goed kunnen zijn voor start-ups. Die zouden dan mogelijk makkelijker nieuwe financiering kunnen vinden voor technologische innovatie. -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
PREMIUMEnergie13
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUMRugby
Pickwickers trekken onder Engelse leiding de overwinning over de streep
In de degradatiepoule zijn de Pickwick Players duidelijk het beste team. Dit wil echter niet zeggen dat elke wedstrijd een gemakkelijke zege oplevert. De Deventer rugbyers wonnen hun wedstrijd tegen RC Waterland met 17-19, maar moesten er hard voor werken. Thom Wills, de derde aanvoerder van de Deventenaren, was tevreden met de wedstrijd en het resultaat.Purmer -
Grote brand in gigantisch kunstwerk in Noord
In een gigantisch kunstwerk aan de Papaverweg in Noord is rond 16.00 uur een grote brand uitgebroken. Daarbij is niemand gewond geraakt.
-
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
-
-
Politie: beschoten minderjarige verdachte van overval gebruikte zelf vuurwapen
De minderjarige verdachte op wie door de politie woensdag gericht is geschoten na een overval, had zelf een vuurwapen gebruikt. Dat stelt de politie. -
Oud-voorzitter senaat Ankie Broekers-Knol (VVD) verkenner Noord-Holland
Oud-staatssecretaris en oud-voorzitter van de Eerste Kamer Ankie Broekers-Knol (VVD) wordt de verkenner voor de coalitie in Noord-Holland. Dat laat de grootste partij in de provincie BBB weten, die Broekers-Knol zaterdagochtend heeft voorgedragen als verkenner. Broekers-Knol gaat de komende tijd met de partijen in gesprek om te onderzoeken welke coalitie mogelijk is in Noord-Holland, meldt de BBB.Amsterdam
In samenwerking met indebuurt Amsterdam