Oer-Amsterdamse boekwinkel L.J. Harri verhuist na bijna 300 jaar naar Rotterdam
Niet alleen voetballers maken gevoelige transfers: de eeuwenoude nautische boekwinkel L.J. Harri vertrekt vanaf 1 januari 2022 ‘met bloedend hart’ uit de bekende Schreierstoren aan de Prins Hendrikkade, naar de moderne haven van Rotterdam.
“Sinds we het nieuws naar buiten hebben gebracht, regent het reacties,” vertelt Klaas Jan Hoeve, al tien jaar beheerder van de bijna driehonderd jaar oude nautische boekenwinkel en zeekaartenspecialist. “Echt, ik denk dat ik er aan het eind van de middag vier-, vijfhonderd tel.”
Sinds 1730 is de Amsterdamse zaak een baken voor zeevarenden. Maritieme boeken, zee- en binnenwaterkaarten, navigatie-instrumenten en nautische deskundigheid op basis van decennia aan ervaring: zoek je iets, dan moet je hier zijn. Toen de zaak in de jaren zestig zijn intrede deed in de Schreierstoren aan de Prins Hendrikkade was het cirkeltje rond: de toren was de vertrekplaats van menig VOC-expeditie, waaronder die van zeevaarder Henry Hudson, die in 1609 met zijn schip de Halve Maen vanaf de plek koers maakte naar New York. Pal aan een van de drukste punten van het Amsterdam van nu. Unieker kon niet, eigenlijk.
Maar juist die zo geliefde stad heeft de winkel nu ingehaald, vertelt Hoeve. Parkeren is een drama, het is stervensdruk op straat. Leveranciers kunnen hun vrachtwagens niet meer kwijt op de plek. “En,” vertelt Hoeve, “de stad heeft jarenlang met de rug naar het water toe geleefd. Geen dieselmotoren meer in de grachten, de geplande verhuizing van de Passenger Terminal. In Amsterdam gebeurt nautisch amper meer wat.”
Ook corona was een nekslag voor de boekenwinkel vol nautische literatuur, kaarten en antiek: door het wegblijven van toeristen en het uitblijven van populaire watersportbeurzen zoals de Hiswa in de RAI, werd het te stil in de winkel. Daarnaast – niet onbelangrijk – sterft de generatie die in de jaren zestig de klandizie vormde in de winkel langzaam uit. “We moeten onze knopen tellen,” zegt Hoeve. “En op naar Rotterdam.”
Meevaren met de tijd
De klanten- en bezoekersterugloop in de fysieke zaak staat in schril contrast met de onlineverkoop, vertelt Hoeve, waar het ‘voortreffelijk’ gaat. “Ik sjouw me elke dag een breuk naar het postbuspunt op het station. Ik heb er zelfs een speciale rugzak voor gekocht.”
Een verhuizing naar ‘nultien’ ligt nu voor de hand. In Rotterdam zit ook al de bij de winkel aangesloten uitgeverij Watersport Media, zusterbedrijf Observator en hun groothandel voor koopvaardij. “Het is wel een verlies voor Amsterdam,” zegt Hoeve. “Deze plek, met door het ene raam uitzicht op het Scheepvaartmuseum, en door het andere het IJ, is niet te evenaren.” Maar door de oversteek te maken, hoopt de winkel betere tijden tegemoet te gaan. “Het is verdrietig, maar we moeten met de tijd meegaan. Meevaren.”
Het nieuwe pand, op het Rotterdamse Noordereiland, is modern, zeer goed bereikbaar en in het middelpunt van maritiem Nederland. “Dáár gebeurt het,” zegt Hoeve. “Wij weten alles wat er te weten valt in deze sector. En die deskundigheid willen we blijven doorgeven, waar dan ook.”
Wat er met het pand in de Schreierstoren – waar ook een café in huist – gaat gebeuren, is nog niet bekend. In november en december kunnen liefhebbers nog langskomen voor een nostalgietour; daarna is de ligplaats van L.J. Harri officieel Rotterdam.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
indebuurt.nl
Pak de zonnebrand er maar bij! Dit is de weersverwachting voor juni in Amsterdam
-
Nieuws
Restaurant annex nachtclub Sissi’s in Amsterdam-Oost blijft tóch nog open deze zomer
Cultuurcentrum, restaurant en nachtclub Sissi’s Expo-Resto aan de Mr. Treublaan in Amsterdam-Oost blijft deze zomer toch nog open. De populaire uitgaansplek zou over een kleine twee weken sluiten, maar nu is – wederom – het tijdelijke contract verlengd. -
PREMIUMEnergierekening
Frank: ‘De elektrische auto verbruikt per maand net zoveel als ons huis in de wintermaanden’
Frank Deleij (44) uit Alphen aan den Rijn investeerde flink en ging van het gas af: ,,Het geeft soms bijna een soort schuldgevoel.’’ Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
Nieuws
Je pasgeboren Amsterdammertje aangeven kan nu ook digitaal
Trotse ouders die hun pasgeboren kind komen aangeven bij het stadsloket? Dat is voor velen in Amsterdam verleden tijd. In alle ziekenhuizen in de stad is het nu mogelijk digitaal aangifte te doen van de geboorte. -
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
Wat als een cliënt nog helder van geest is, maar niet kan praten? Deze notaris lost het op met kneepjes in de hand. Een kneepje is 'ja’, twee kneepjes ‘nee’. Elke week tekent journalist Johan Nebbeling waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk op in deze rubriek.
-
indebuurt.nl
Doen in Amsterdam dit weekend: wijnfestival, dansen op Amsterdam Open Air, zondagmarkt en meer
-
-
-
17
Inbraken gebeuren in allerlei soorten woningen en buurten: zo laat je je huis veilig achter
Vakantie voor de boeg? Haal voor vertrek de stekkers uit de stopcontacten, draai kranen dicht en zorg vooral dat je huis er bewoond uitziet. Dat adviseert Ilona Snaterse-Leidelmeijer, politievrijwilliger gespecialiseerd op het gebied van preventie. -
Geen verrassing bij stemming Noord-Holland voor Eerste Kamer
In de Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich bij de stemming voor de Eerste Kamer geen verrassingen voorgedaan. De 55 leden stemden voor hun eigen partij, kan worden aangenomen uit de uitslagen die werden voorgelezen door het hoofd van het stembureau, commissaris van de Koning Arthur van Dijk.Amsterdam