Ruim veertig ambtenaren klagen bij Halsema over onveilige werksfeer
Meer dan veertig ambtenaren van de gemeente Amsterdam beklagen zich in een brandbrief aan burgemeester Femke Halsema over een onveilige werksfeer. Reden daarvoor is de slepende procedure rond de van corruptie beschuldigde antiradicaliseringsambtenaar Saadia Ait-Taleb, die deze zomer door de rechtbank werd ontslagen van alle blaam.
Volgens de ambtenaren, voor het merendeel autochtone Nederlanders, voelen collega’s van niet-westerse afkomst zich vaak met wantrouwen bejegend, vooral als zij islamitisch zijn. Sinds de zaak Ait-Taleb zouden velen van hen zich niet meer prettig voelen op het werk en soms zelf ziek thuis zitten. Zij hebben gezien hoe een collega onder vuur lag en niet werd beschermd door het stadhuis. Ook een ambtenaar die ergens van wordt verdacht zou recht hebben op ‘een redelijker rechtvaardige en menselijker behandeling’.
Ait-Taleb kreeg in 2017 strafontslag omdat zij ervan werd verdacht nepopdrachten te hebben verleend aan een man met wie zij een privérelatie zou hebben. In werkelijkheid ging het om een geheime campagne van wijlen burgemeester Eberhard van der Laan, die met heimelijk opgenomen filmpjes radicaliserende jongeren op andere gedachten wilde brengen. Zij werd ook vervolgd door Justitie.
Moeizame onderhandelingen
Pas na drie jaar kreeg Ait-Taleb eerherstel, niet van de gemeente, maar van de strafrechter. Een hoger beroep bij de civiele rechter tegen haar ontslag loopt nog. De gemeente is onderhandelingen met Ait-Taleb begonnen om verdere behandeling van de zaak te voorkomen. Die onderhandelingen lopen volgens goed ingelichte bronnen nog uiterst moeizaam.
Volgens de ambtenaren is het de hoogste tijd dat de gemeente haar fouten erkent en de schade snel en ruimhartig herstelt. Over de onderhandelingen zelf zou meer openheid moeten worden betracht.
Woensdag zal fractievoorzitter Mourad Taimounti van Denk vragen over de brief stellen aan burgemeester Halsema. “Een paar maanden geleden heb ik mijn zorgen al geuit over dit thema,” zegt hij. “Ik heb met zeven ambtenaren gesproken die te maken hebben gehad met het gemeentelijk Bureau Integriteit. Zij hebben daar geen goed woord voor over. Een van hen zit thuis met PTSS. Halsema laat na om schoon schip te maken na alle misstanden die zijn ontstaan onder verantwoordelijkheid van haar voorganger Eberhard van der Laan.”
‘Marokkanenjagers’
Medewerkers van het Bureau Integriteit zouden volgens Taimounti ook wel ‘Marokkanenjagers’ worden genoemd. “Ambtenaren hebben van dichtbij gezien hoe het is om een Nederlandse Marokkaan te zijn en te werken voor de gemeente Amsterdam. Dit dossier stinkt aan alle kanten.”
Volgens een woordvoerder van Halsema is zij zich ‘zeer bewust van de gevoelens van onveiligheid bij medewerkers naar aanleiding van gebeurtenissen uit het verleden’. Daarover zouden er ‘intensieve gesprekken’ worden gevoerd. “Dit alles heeft tot doel geschaad vertrouwen te herstellen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Nieuws
Reddingsbrigade niet meer alle warme dagen aanwezig op strand IJburg door vrijwilligerstekort
De Amsterdamse Reddingsbrigade kan niet meer elke zonnige dag toezicht houden bij strand IJburg in Oost. Door een ‘flink tekort’ aan vrijwilligers moeten strandgasten doordeweeks zelf extra goed opletten. ‘Verdrinkingsgevaar ligt op de loer.’ -
Nog geen excuses voor antiradicaliseringsambtenaar Ait-Taleb
Burgemeester Femke Halsema weigert vooralsnog publiekelijk excuses aan te bieden aan de ten onrechte van fraude beschuldigde, voormalige antiradicaliseringsambtenaar Saadia Ait-Taleb. Een groot deel van de gemeenteraad had daar donderdagmiddag om gevraagd. -
Nieuws
Zeven kittens gedumpt op parkeerplaats Amsterdamse bos
Op een parkeerplaats in het Amsterdamse bos is een hondenbench met daarin zeven kittens achtergelaten. Medewerkers van de Dierenambulance wisten de kittens met veel geduld te herenigen met de angstige moederkat, die in de buurt van de bench liep. -
Tachtig procent van de Europese automobilisten kent dit waarschuwingssymbool niet
Waarschuwingssymbolen in de auto die aangeven dat er iets mis is, kunnen in de loop van de tijd veranderen, vooral wanneer de techniek aan boord verandert. De opkomst van hybrides en elektrische auto's kan voor een hoop verwarring zorgen. -
Zo deel je zo min mogelijk persoonlijke data met Facebook
Steeds meer mensen maken zich zorgen over wat Facebook met hun persoonlijke data doet. Met onderstaande tips hou je zoveel mogelijk informatie privé.
-
Nieuws
Orkest van 75 Oekraïeners treedt op in Concertgebouw: ‘Muziek geeft een boost’
Een recent opgericht orkest van 75 Oekraïense beroepsmusici treedt donderdagavond op in het Concertgebouw in Amsterdam. Het Ukrainian Freedom Orchestra bestaat uit vluchtelingen en speciaal voor het orkest van dienstplicht vrijgestelde Oekraïners. -
Nieuws
Gewonden door vallend glas uit reuzenrad in Zandvoort, politie arresteert vier mannen
Twee vrouwen zijn vrijdagavond in Zandvoort gewond geraakt door glas dat uit een reuzenrad viel. Beiden liepen letsel op aan hun armen en moesten naar het ziekenhuis. -
Koken & Eten
Koud water of kokend water? Zo kook je je aardappelen het best
Eet jij vaak aardappelen? En hoe maak jij ze dan klaar? De een doet het met kokend water, de ander zet ze met koud water op. Experts geven hun adviezen voor het goed klaarmaken van de pieper.
In samenwerking met indebuurt Amsterdam