In de Naëll Tynnegieterstraat zijn ze een goed deel van hun leven kwijt met het spellen van hun adres
Column OnderlangsStraatnamen in Arnhem moeten voor iedereen herkenbaar zijn. Daar valt weinig tegen in te brengen. Gevoeliger ligt de vraag: welke namen schrap je? Laat ik het straatnamenregister even met u doornemen.
Delen per e-mail
Wat mij opviel: er is een periode geweest waarin de straatnamencommissie het toevoegsel straat, plein of pad wegliet. Geen Nachtschadestraat maar Nachtschade. Niet Mispellaan maar Mispel. Het toppunt van deze onomastische schraapzucht vormt De Hooivork. Oprechte deelneming voor diegene die gedwongen zijn dit stuk gereedschap als adres op te geven. Hier kan zo een streep door.
Het schrappen van de straatnaam Hoedekenskerkestraat voelt aan als een verlossing
Wie bang is de witte man tekort te doen: het stikt in Arnhem werkelijk van de 19de-eeuwse staatslieden en burgemeesters. Types als De Savornin Lohman, Van Lawick van Pabst, Goeman Borgesius. Bovendien gaat het in vrijwel alle gevallen om bijkans onuitspreekbare namen. Bewoners van de Naëll Tynnegieterstraat zijn een goed deel van hun leven kwijt met het spellen van hun woonadres.
Hetzelfde valt te zeggen voor het Carl van Ossietszkyplantsoen. Maar deze Duitser kwam al in 1932 in verzet tegen Hitler. Zo iemand kun je met goed fatsoen geen straatnaam ontzeggen. Het schrappen van de straatnaam Hoedekenskerkestraat voelt aan als een verlossing. Een adres dat als een visgraatje dwars in je keel schiet.
Als nieuwe straatnamen draag ik aan: mr. P.C. Felix-de Boer en A.J.M.W. Janzen-Hemmelder. Zij waren in 1920 de eerste vrouwelijke raadsleden van Arnhem. Ook de eerste Arnhemse gastarbeiders verdienen een straatnaambordje.
Deze Italiaanse, Turkse en Marokkaanse migranten zijn belangrijk geweest voor de economische ontwikkeling van de stad maar hebben daar nooit erkenning voor gekregen (integendeel). Veelzeggend is dat hun namen niet in de Arnhemse geschiedenisboeken terug te vinden zijn.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMStraatnamenonderzoek
Als Arnhemmers mochten kiezen naar wie ze een straat zouden vernoemen, zou dat Theo Bos zijn
ARNHEM - Als in Arnhem nog eens een straat naar iemand wordt vernoemd, dan mag oud-profvoetballer Theo Bos als eerste aan de beurt zijn. -
PREMIUM
Pandemie raakt starters hard: ‘Aan begin van lockdown had ik niet eens een bureau thuis’
Als starter sta je normaal al voor uitdagingen genoeg, maar zeker als je tijdens een pandemie voor het eerst aan de bak moet zien te komen. VCP Young Professionals, de jongerenorganisatie van vakbond VCP, vroeg onlangs aandacht voor deze groep werkenden, die tussen wal en schip dreigt te vallen. Drie starters op de arbeidsmarkt vertellen over hun ervaringen van het afgelopen jaar. ,,Uiteindelijk bracht ik zestien uur per dag in dezelfde ruimte door.’’ -
eigen tuin eerst
‘Waarom staan de stadsparken niet vol met fruitbomen?’
Weg met die truttige sierboompjes in het stadsgroen. Plant appels, peren, druiven en kwetsen, adviseert tuingoeroe Romke van de Kaa. -
PREMIUMPomppionier
Tango lanceert tankstation van de toekomst: duurzame brandstof en laadpalen
Ruim twee decennia na de introductie van Nederlands eerste onbemande pomp komt pionier Tango nu met het tankstation van de toekomst, waarin duurzame brandstoffen en elektrisch rijden een prominente rol spelen. -
PREMIUM
‘Vernoem straten naar bekende Arnhemmers in plaats van Black Lives Matter-idolen’
ARNHEM - Nieuwe straatnamen in Arnhem moeten niet worden vernoemd naar wereldwijde strijders tegen racisme, slavenhandel en ander onrecht, maar naar bekende Arnhemmers of mensen die actief zijn geweest in de Gelderse hoofdstad.
-
PREMIUM
Horeca Arnhem en Renkum gooit dinsdag terrassen open uit protest tegen coronaregels
ARNHEM - Mensen kunnen dinsdag 2 maart weer het terras op in Arnhem en Renkum. Dat verwacht voorzitter Jan van Hooijdonk van afdeling Arnhem en Renkum van Koninklijke Horeca Nederland. ,,Wij hebben al onze leden opgeroepen om mee te doen met de landelijke actiedag. Het kabinet heeft nu een eerste stap gezet om de winkels te heropenen voor beperkt bezoek. Wij huldigen het devies: winkels open, dan ook de horeca open.” -
PREMIUM
Arnhem wil af van straatnamen gedomineerd door ‘witte mannen’; voorrang voor anti-racist en vrouw
ARNHEM - Arnhem moet ruim baan maken voor straatnamen genoemd naar mensen die ten strijde trokken tegen koloniale overheersing, die slavenopstanden ontketenden en die op de bres hebben gestaan voor de mensenrechten. Aan de dominantie van ‘witte mannen’ in de straatnamen moet een einde komen. -
PREMIUM
‘Zet in straatnamen Arnhem Anton de Kom tegenover J.P. Coen’ om discussies aan te wakkeren
ARNHEM - Straten in Arnhem moeten herkenbaar zijn voor iedereen die in de stad woont. Tegenover helden met een bedenkelijk verleden kunnen anderen worden geplaatst die tegenwicht bieden.
In samenwerking met indebuurt Arnhem