Automobilisten krijgen waarschuwingssysteem voor ambulances
met videoDe overheid gaat samenwerken met de leveranciers van navigatiesystemen en autofabrikanten om automobilisten beter te waarschuwen voor politieauto's, brandweerwagens of ambulances die met spoed onderweg zijn. Volgens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is Nederland het eerste Europese land dat een dergelijke samenwerking realiseert.
De app van Flitsmeister nam de afgelopen jaren al het voortouw met een dergelijke service en dit bedrijf is nu ook een van de partners in het project. De gebruikers van de navigatie van de ANWB, Be-Mobile (waar Flitsmeister onderdeel van is), Hyundai, Kia, Inrix en TomTom zullen binnenkort de nieuwe dienst, in samenwerking met de overheid, ervaren: hun auto of app zal waarschuwen als een voertuig met zwaailicht en sirene nadert.
Er wordt gemeld welk voertuig eraan komt en van welke kant. Eerst geldt dit nog alleen voor ambulances, later dit jaar ook voor andere hulpverleningsvoertuigen. Inmiddels zijn zo'n 80 procent van de ambulances in Nederland met de benodigde technologie uitgerust. Het systeem werkt als volgt: een ambulance die een spoedrit gaat maken, geeft automatisch zijn gps-coördinaten door aan een centrale die de data vervolgens naar de navigatiebedrijven doorstuurt. Omdat het navigatiesysteem ook precies weet waar de gebruiker zich bevindt, kan de waarschuwing worden gegeven.
Vanmiddag is minister Harbers aanwezig bij de start van het project in Utrecht. Gehoopt wordt dat de komende tijd meer bedrijven zich bij het initiatief, met de naam Safety Priority Services (SPS), zullen aansluiten. ,,Inmiddels gebruikt 98 procent van de automobilisten digitale informatie onderweg. Daarnaast blijkt uit proefprojecten dat het onderweg waarschuwen een positief effect heeft op de verkeersveiligheid‘’, aldus Harbers. ,,Ik wil graag inspelen op deze ontwikkelingen, ook omdat bestuurders van bijvoorbeeld auto’s en vrachtwagens aangeven deze waarschuwingen te waarderen en hier meer en meer op vertrouwen.”
Het systeem zal uiteindelijk niet alleen voor spoedvoertuigen waarschuwen, maar ook voor spookrijders, de staart van een file (waar onoplettende automobilisten soms op knallen), obstakels op de weg, wegwerkzaamheden, weginspecteurs van Rijkswaterstaat die langs de weg staan, ongevallen, afgesloten rijstroken (rood kruis), een glad wegdek of weersomstandigheden die de verkeersveiligheid in gevaar kunnen brengen.
Schoolzones mijden
De automobilist kan via de nieuwe dienst ook informatie krijgen over bijvoorbeeld de geldende maximale snelheid. Op termijn wordt gekeken of het routeadvies van de navigatiediensten rekening kan houden met mogelijk verkeersonveilige situaties, zodat bijvoorbeeld schoolzones gemeden kunnen worden.
Het waarschuwingssysteem zal vanaf 2025 wettelijk verplicht worden in Europa. In de huidige samenwerking combineren de zes bedrijven hun eigen data met die van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), dat beheerd wordt door de overheid.
Bekijk hieronder onze video’s op het gebied van auto’s en mobiliteit:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Zelfrijdende auto dreigt te mislukken: ‘Die komt er niet’
De benodigde technologie voor zelfrijdende auto's blijkt moeilijk te perfectioneren. Hoe verder de techniek vordert, des te meer realiseren wetenschappers zich dat de huidige generatie computers de laatste hordes niet kan nemen. -
met video
Belangrijke snelweg van en naar Spanje dicht wegens bosbrand
Wegens een grote bosbrand in het zuidwesten van Frankrijk hebben de autoriteiten uit voorzorg een stuk van een belangrijke autosnelweg in de buurt afgesloten. Het gaat om de A63 die van Bordeaux naar de Spaanse grens bij Hendaye loopt. Het is een van de twee autosnelwegen die Frankrijk en Spanje verbinden. De andere is aan de oostelijke kant van de Pyreneeën. -
Dit zit er in en achter de flitsauto’s van de politie
De meeste bekeuringen door mobiele radarcontroles worden gegenereerd door grijze Volkswagen Transporter-busjes, maar er zijn meer manieren om hardrijders te beboeten. AutoWeek onderzocht wat er achter - en in - de flitsauto’s van de politie zit. -
Koken & Eten
Zo hou je de hele dag door energie: ‘Alleen wielrenners mogen ontbijten met veel suikers’
Ongeacht of je verkeersleider bent, een IT-er, stratenmaker of hoe je je dag indeelt; niemand zit te wachten op een middagdip. ,,Door bewust te letten op wat je eet, en wanneer, kun je de hele dag door scherp blijven.” -
PREMIUMExperts
Met het hele gezin op elkaars lip: waarom vakantie voor echtscheiding kan zorgen
Na de zomer piekt het aantal relatiebreuken. Wat veroorzaakt een vakantiescheiding? En kun je voorkomen dat je huwelijk verongelukt tijdens je vrije dagen? Experts leggen uit en geven tips.
-
gratis nieuwsbrief auto
Nu 2 keer per week de nieuwsbrief van onze autoredactie: gratis in je mailbox
De nieuwsbrief van onze autoredactie verschijnt voortaan niet één maar twee keer per week: op zaterdag én op woensdag. Gratis alles over auto’s, verkeer en mobiliteit in je mailbox: het laatste nieuws, tests, interviews, vragen van lezers en achtergrondverhalen. Abonneer je vandaag nog op de nieuwsbrief van AD Auto. Klik op de grote blauwe actieknop hieronder om je meteen aan te melden. De nieuwsbrief Auto vind je vervolgens onder de knop Thema's. -
PREMIUM
Belgische automobilist rijdt bewusteloos 25 kilometer door met cruisecontrol en rijstrookbewaking
Een Belgische automobilist heeft gisterochtend in zijn Renault Clio 25 kilometer op de snelweg afgelegd tussen Genk en Halen terwijl hij bewusteloos was. Door de cruisecontrol en ‘Lane Assist’, een techniek die de auto tussen de lijnen houdt, kon de auto zelfstandig op de weg blijven. Twee politieteams wisten de auto uiteindelijk te vertragen door voor de Clio te gaan rijden. -
PREMIUM
1 op 20 mensen krijgt diagnose fibromyalgie: ‘Onbegrip voor patiënten het moeilijkst’
Niet zichtbaar ziek, maar wel vergaan van de pijn en vaak nog een resem andere lichamelijke klachten erbovenop: dat is fibromyalgie. Wat veroorzaakt het en wat kan eraan gedaan worden? Jessica Van Oosterwijck, verbonden aan de universiteit van Gent, geeft een overzicht van de ziekte en de behandeling. ,,Het moeilijkst voor de patiënten is het onbegrip van de omgeving.”