‘Klassieker beter voor milieu dan elektrische auto’
Elektrische auto's zijn pas na 46 jaar gebruik beter voor het milieu dan klassieke auto's, zo blijkt uit een Brits rapport. Daarbij wordt uitgegaan van het lage gemiddelde gebruik van klassiekers. Toch zijn de onderzoekers een niet onbelangrijk aspect vergeten.
Volgens het rapport stoot de gemiddelde klassieke auto in Groot-Brittannië jaarlijks 563 kilogram CO2 uit, aangezien eigenaren van klassieke auto’s er gemiddeld 1.931 kilometer mee rijden op jaarbasis. Hoewel moderne voertuigen aanzienlijk minder CO2 uitstoten per kilometer, worden er veel langere afstanden mee gereden en heeft het heel veel CO2 gekost om de auto's te maken.
26 ton CO2 bij productie
De studie suggereert dat de CO2-’voetafdruk’ tijdens de productie van een gemiddelde personenauto als de VW Golf 6,8 ton CO2 is. Een moderne elektrische auto als de Polestar 2 verhoogt dit cijfer tot 26 ton CO2 voordat ze de fabriek verlaten. Dat is veel. Ter vergelijking: het kost de gemiddelde klassieke auto meer dan 46 jaar gebruik om hetzelfde CO2-cijfer van 26 ton te bereiken.
Uiteraard daalt de uitstoot van de productie de komende jaren, omdat autofabrikanten er naar streven ergens in het volgende decennium CO2-neutraal te gaan produceren. Toch gaf een bedrijf als Volvo onlangs toe dat de productie van een EV 70 procent meer uitstoot genereert dan de equivalenten met verbrandingsmotor, ook al is de ecologische voetafdruk voor de hele levenscyclus lager.
Schadelijke uitlaatgassen en fijnstof niet meegenomen
David Bond, directeur van Footman James, zegt over de conclusies van het rapport: ,,Het is voor de hand liggend om te denken dat klassieke auto’s schadelijker zijn vanwege hun oudere en minder efficiënte motoren, maar de gegevens in dit rapport weerleggen die theorie. Ook is duidelijk dat hoewel nieuwe, moderne en elektrische auto’s van dag tot dag misschien beter lijken voor de planeet, het probleem is hoeveel impact hun productie heeft.”
In het rapport is uitsluitend de CO2-uitstoot doorgerekend. Hoewel die voor wat betreft elektrische auto's vooralsnog belastend is voor het milieu, hebben klassieke auto’s volgens milieubewegingen echter een misschien nog wel groter probleem: de lokale uitstoot van schadelijke uitlaatgassen en fijnstof. Die belasten misschien het milieu niet direct zwaarwegend, maar zijn wel ongezond voor mens en dier. Vooral oude dieselmotoren krijgen daarbij vaak de zwarte piet toegespeeld.
Bekijk hieronder onze video’s op het gebied van auto’s en mobiliteit:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMmet video51
Grote kaalslag dreigt in openbaar vervoer, onderwijs slaat alarm
In het openbaar vervoer dreigt een grote kaalslag nu het kabinet de coronasteun eind dit jaar stopzet. Vervoerders zeggen hun dienstregeling noodgedwongen met 20 tot wel 30 procent te moeten uitkleden. Na provincies en gemeenten slaan nu universiteiten, studenten en mbo’s alarm. -
PREMIUM
Run op oldtimers door lenteweer, liefst met open dak: ‘Het is een goede belegging’
Autoliefhebbers met gevoel voor nostalgie krijgen de kriebels van het lenteweer. Juist door alle ellende in de wereld is het verleidelijk een oldtimer te kopen en dan het liefst een exemplaar waarvan het dak open kan. Oldtimerfenomeen Joop Stolze (76) merkt de groeiende belangstelling. ,,Het is een goede belegging. Maar je moet een auto kopen omdat je hem leuk vindt. Dat heb ik ook altijd gedaan.” -
PREMIUM
Samen slapen met je baby of kind: ‘Als je zoon van 16 verdrietig is, waarom niet?’
Veel ouders doen het: met hun baby in bed slapen. Uit gewoonte, voor de gezelligheid en vooral ook uit gemak. Toch wordt het afgeraden door de JGZ, VeiligheidNL en internationale organisaties. Pedagoog Philippe Noens geeft zijn professionele mening: ,,Er bestaat geen hard, wetenschappelijk bewijs tégen, noch vóór samen slapen.” -
Dit is wat bruidsparen dit jaar gemiddeld uitgeven aan hun huwelijk
Gemiddeld geven bruidsparen dit jaar ruim 16.000 euro uit aan hun huwelijk. Dat is 2000 euro meer dan voor corona. We hebben weer zin in een feestje, maar: trouwen is ook duurder geworden. Leveranciers worden steeds vaker gedwongen de gestegen kosten door te berekenen. -
De auto waarmee Michael Schumacher in het geheim rondreed is nu te koop
Voormalig Formule 1-racelegende Michael Schumacher reed graag snel en sportief - ook privé. Zijn toenmalige manager Willi Weber zou daarom in 2004 een auto van de concurrentie op zíjn naam hebben gezet. Zelf had de voormalige F1-coureur deze auto niet mogen kopen.
-
PREMIUM199
Minister Harbers over rekeningrijden: ‘Bij boodschappen betaal je ook voor wat je gebruikt’
Automobilisten moeten vanaf 2030 voor elke gereden kilometer gaan betalen. Waarom? Hoe werkt dat? En wat moet het opleveren? We vragen het aan Minister Mark Harbers van Infrastructuur en Waterstaat en staatssecretaris van Financiën Marnix van Rij. -
WhatsApp wil laten verbergen of je online bent
Een nieuwe functie in WhatsApp moet het mogelijk maken je online status te verbergen, zodat vrienden niet kunnen zien of je de app open hebt staan. -
Een klassieke auto rijden zonder sleutelen? Deze tien modellen zijn betaalbaar én betrouwbaar
De schoonheid van een klassieke auto is verleidelijk, maar de keerzijde is dat je óf zelf handig moet zijn, óf vaak bij de garage staat voor onderhoud. Gelukkig zijn er ook betaalbare klassieke auto’s waar je nauwelijks omkijken naar hebt.