Moderne automodellen tot 63 procent groter dan het origineel
Heb je moeite met manoeuvreren in een parkeergarage? Ben je bang om door de stad te rijden? De oorzaak zit ’m waarschijnlijk niet in de parkeergarage of de smalle wegen, maar in je auto zelf.
De Britse financieringsmaatschappij Zuto.com analyseerde de afmetingen van 14 populaire automodellen, vanaf het moment dat ze voor het eerst op de markt kwamen tot nu. Dit om te bepalen of en in welke mate ze de afgelopen jaren zijn gegroeid.
Negen van de 14 modellen bleken in alle richtingen gegroeid, of het nou gaat om het gewicht, de lengte en hoogte, of de wielbasis en bagageruimte. Slechts vijf modellen lieten op sommige punten een kleine daling van de afmetingen zien. De grootste stijger is de Ford Mustang, die ten opzichte van het origineel maar liefst 63 procent groter is. Dat is niet zo vreemd, want het eerste ontwerp stamt uit de jaren 60.
Mini Cooper
Ook de Mini Cooper is allang niet meer ‘mini’. Dat model is nu 61 procent groter dan het origineel. De Fiat 500, eveneens een evergreen, is met een gewicht van 865 kilo maar liefst 73 procent zwaarder dan het eerste model uit 1957. Het enige voertuig dat kromp, is de Range Rover, die drie procent minder lang is en twee procent lichter dan het origineel.
Volgens Sam Livingstone, een Britse expert op het gebied van automotive design, werden Europese auto’s tot voor kort ook hier ontworpen, ontwikkeld en geproduceerd. Daardoor pasten ze qua formaat goed in de Europese infrastructuur. ,,Maar tegenwoordig komen ze van over de hele wereld. Met name in China en Amerika zijn de wegen en snelwegen veel breder, wat betekent dat auto’s een flink stuk groter konden worden.”
Kreukelzones
Veiligheid is volgens Livingstone een andere reden waarom auto’s steeds groter worden. Kreukelzones, airbags en andere veiligheidsconstructies hebben nou eenmaal ruimte nodig. Een andere reden is volgens de design-expert ook deels te vinden in het feit dat fabrikanten meer in rekening kunnen brengen voor een grotere auto, terwijl de kosten niet veel hoger zijn dan voor het produceren van een klein model.
Voor wat betreft de toekomst is de verwachting dat auto’s niet nog groter worden, maar wel hoger. ,,De opkomst van elektrische voertuigen zal van invloed zijn op hoe auto’s in de komende tien jaar van vorm veranderen’’, aldus Livingstone. ,,De accu’s van moderne elektrische auto’s bevinden zich onder de stoelen, waardoor ze de komende tijd gemiddeld zo’n vijf tot tien centimeter hoger zullen worden.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Deze flitspalen blijken ware ‘melkkoeien’: ‘Ik hou niet meer bij hoeveel boetes ik hier heb gekregen’
De twee flitspalen bij de Haringvlietbrug hebben zich ontpopt tot ware boetemachines. De apparaten zetten dagelijks gemiddeld zo’n 250 hardrijders op de kiek, valt op te maken uit cijfers van het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB). -
AUTOTEST
Test Volkswagen Polo GTI: een tikje saai maar wel snel door de bocht
De vernieuwde Volkswagen Polo GTI oogt als een compacte Golf GTI en is degelijk en praktisch. De compacte sportieveling laat ten opzichte van de concurrentie wel wat puntjes liggen. -
Nieuwe auto’s gemiddeld krachtiger dan een Porsche 911 uit de jaren 70
Met gemiddeld 166 pk is de gemiddelde nieuw verkochte auto in 2020 sterker dan een Porsche 911 uit de jaren 70. -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd. -
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer.
-
Zelfs bij Ferrari gaan de heilige huisjes om: deze ‘gevreesde’ modellen komen eraan
De beroemde sportwagenfabrikant Ferrari komt met auto’s die de wenkbrauwen van veel liefhebbers laten fronsen. Zo werkt het Italiaanse merk aan een SUV en is er zelfs een elektrische Ferrari onderweg. Is er dan niets meer heilig? -
PREMIUM
Ondernemers hekelen slechte bereikbaarheid en vrezen dat bezoekers wegblijven: ‘Slecht voor imago’
De vele wegafsluitingen, de verkeerschaos en de slechte bereikbaarheid van sommige steden, baren ondernemers grote zorgen. Vooral nu de zomer voor de deur staat. Ondernemers zijn bang dat de toeristen en bezoekers door alle verkeersellende wegblijven. ,,Communiceer nou eens met ons!’’ -
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder.