BERGEN OP ZOOM - ,,Schok toegediend”, klinkt het blikkerig uit de AED. Meteen gaat de leerling van het Juvenaat door met 30 borstkompressen en twee keer beademen. Op een oefenpop weliswaar. Leerlingen van het gymnasium krijgen dit jaar voor het eerst een cursus reanimeren. De eerste leerlingen hebben een reanimatiediploma op zak.
Mariëtte den EngelseLaatste update:30-01-20, 10:15Bron:BNDeStem
De cursus wordt gegeven tijdens lessen lichamelijke opvoeding. Gymles is meer dan sporten en bewegen alleen vindt de school. De actie van Serious Request in 2018 was de directe aanleiding. Bij die actie is onder meer geld ingezameld om reanimatie cursussen te geven op scholen, bij sportclubs en in buurthuizen.
Dankzij deze doneeractie hebben de docenten lichamelijke opvoeding, een technisch onderwijsassistent, de conciërges en een docent biologie van het Juvenaat de opleiding tot schoolopleider reanimatie bij het Rode Kruis kunnen doen. ,,Meteen was duidelijk dat we onze leerlingen ook wilden leren reanimeren”, zegt gymleraar Tijmen Hendrickx.
Wat te doen bij hartstilstand?
Sinds dit schooljaar krijgen nu alle vierde-, vijfde- en zesdejaars leerlingen de cursus reanimatie aangeboden. Het bedienen van een AED apparaat hoort daar ook bij. Het Rode Kruis stelt dat bijna 75 procent van de Nederlanders niet weet wat ze moeten doen als iemand een hartstilstand krijgt en al helemaal niet hoe een AED werkt.
AED vergroot overlevingskans
En dat terwijl met reanimatie en het gebruik van een AED binnen 6 minuten de overlevingskans kan worden vergroot tot wel 50procent. Bij een hartstilstand stopt het hart er niet helemaal mee, maar is de hartslag zo onregelmatig dat het hart gereset moet worden. Dat doet een AED.
,,Met het geven van de cursus op school komen er veel nieuwe potentiële levensredders bij”, vertelt Hendrickx die aangeeft dat alle vierdeklassers dit jaar de cursus afronden. Twaalf vijfde en zesdejaars zijn inmiddels al gediplomeerd en krijgen een officieel reanimatiepasje van het Rode Kruis waarmee ze zich kunnen aanmelden bij de landelijke netwerken. Een diploma is twee jaar geldig. ,,Leerlingen uit de vierde krijgen de mogelijkheid om in klas vijf en zes hun vaardigheden te onderhouden. Eenmaal van school moeten ze het zelf bij houden.”
We krijgen er veel potentiële levensredders bij
Tijmen Hendrickx, gymleraar Juvenaat
De lessen reanimatie en AED, zowel theorie als praktijk, worden in kleine groepen gegeven. ,,We focussen tijdens de gymlessen op een gezonde leefstijl, een leven lang bewegen, het belang van teamplayers en maatschappelijke betrokkenheid. De cursus reanimeren valt vooral onder dat laatste.”
Het Juvenaat heeft twee oefenpoppen en een oefen-AED voor de reanimatiecursus.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.