Arts in zaak-Mitch pleitte al eerder politiemensen vrij
De advocaten van de agenten die Mitch Henriquez zouden hebben omgebracht, hebben niet voor niets forensisch arts Kees Das naar de zaak laten kijken. Volgens Das is niet de nekklem, maar een hartstilstand Mitch fataal geworden. Door een soortgelijke conclusie van Das werden zeven jaar geleden ook zes cipiers vrijgesproken.
Victor SchildkampLaatste update:30-03-17, 06:01
De overeenkomsten tussen de zaak van Mitch Henriquez en de zaak van Horst C. uit 2010 moeten de advocaten van de verdachte agenten in de zaak Mitch ertoe hebben bewogen GGD-arts Kees Das eens te bellen.
Arrestant Horst C. was net als Mitch 42 jaar toen hij overleed. Dat gebeurde in 2003 nadat hij was opgepakt vanwege hennep en wapenbezit. C. werd op het politiebureau agressief en zes bewaarders werkten hem tegen de vloer. Horst verloor het bewustzijn en enkele dagen later overleed hij, ónder de blauwe plekken.
Twijfel Het lijkt in een aantal opzichten op de arrestatie van Mitch Henriquez in 2015: Mitch deed vervelend, vijf agenten werkten hem in het Haagse Zuiderpark tegen de grond, Mitch verloor het bewustzijn en overleed een dag later, eveneens bont en blauw.
De zaak Horst C. kostte justitie jaren werk en kwam pas in februari 2010 tot een climax. Net als bij Mitch nu, concludeerde het Nederlands Forensisch Instituut ook bij Horst dat het geweld van de agenten de doodsoorzaak was. Maar net als bij Horst toen, verschijnt ook nu bij Mitch forensisch arts Kees Das ten tonele. En net als bij Horst, ook bij Mitch met een andere conclusie: niet het geweld van de politiemensen, maar het verweer van de arrestant heeft waarschijnlijk geleid tot een hartstilstand.
De twijfel die Das destijds zaaide over Horst C's doodsoorzaak, leidde tot vrijspraak van de cipiers. De rechter concludeerde dat de deskundigen 'diametraal' tegenover elkaar stonden en dat de dood van Horst niet met zekerheid in verband kon worden gebracht met het handelen van de cipiers. Die twijfel was genoeg: de politiemensen werden vrijgesproken. Zover is het nu in de zaak Mitch nog lang niet, maar de rechtbank Den Haag besloot eergisteren de rechtszaak uit te stellen om Das' bevindingen te bestuderen.
Je kunt praten wat je wil over hartritmestoornissen, maar Mitch Henriquez was een gezonde man die na politiegeweld is overleden
Advocaat Gerald Roethof namens de nabestaanden van Mitch Henriquez
Grote verschillen Kees Das wil in de zaak Mitch Henriquez geen commentaar geven. ,,Heeft hij geen behoefte aan,'' zegt zijn vrouw. Maar dat de advocaten van de twee agenten die in de zaak Mitch worden vervolgd op dezelfde twijfel hopen als in de zaak Horst, is duidelijk. En de gerenommeerde 65-jarige arts uit Diemen heeft in elk geval al wat twijfel gezaaid.
Advocaat Gerald Roethof die een deel van de nabestaanden van Mitch bijstaat, vermoedt wel dat Das er om deze reden bij is gehaald, maar denkt dat de agenten daarmee niet wegkomen. ,,Er zijn namelijk grote verschillen. In onze zaak hebben wij een batterij aan onafhankelijke getuigen die hebben gezien op welke gewelddadige wijze de agenten Henriquez hebben behandeld. Ook hebben we beeldmateriaal van de worsteling.''
Daarnaast is er nog een verschil: Horst C. had een verleden als drugsgebruiker waardoor zijn gezondheid was verzwakt. Bij Mitch was dat voor zover bekend niet het geval. Over de zaak Horst C. kan en wil Roethof niks zeggen, maar wel: ,,Je kunt praten wat je wil over hartritmestoornissen, maar Mitch Henriquez was een gezonde man die na politiegeweld is overleden.''
Ophef Niet iedereen is het met advocaat Gerarld Roethof eens. Strafrechtdeskundige Peter van Koppen bijvoorbeeld noemt de ophef 'onzin': ,,In een beschaafd rechtssysteem mag de verdediging dit doen.''
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.