Aytmara (39) naar ‘geheime locatie' na rellen in Maastricht: 'We werden omsingeld door hooligans’
politieagent gewondTientallen leden van Kick Out Zwarte Piet zijn vanmiddag onder politiebegeleiding naar een geheime locatie in Maastricht gebracht nadat ze door honderden tegenstanders werden bekogeld met vuurwerk en eieren. De Mobiele Eenheid (ME) voerde charges uit en probeerde betogers met paarden en honden op afstand te houden. ,,Het was angstaanjagend. We werden omsingeld door honderden mensen”, zegt Aytmara Hersisia, woordvoerder van de Limburgse afdeling van Kick Out Zwarte Piet.
De politie pakte in totaal vijf relschoppers op. Drie van hen werden aangehouden omdat ze met vuurwerk gooiden. Daardoor liep een agent gehoorschade op. Hij heeft zich in het ziekenhuis laten behandelen, zei een woordvoerster van de politie. De drie worden verdacht van een poging tot zware mishandeling. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit na het uitlezen van camerabeelden.
,,Dit is schandalig“, stelt Koen Simmers, hoofdbestuurder van de Nederlandse Politiebond. ,,Vuurwerk naar agenten gooien is poging tot doodslag danwel zware mishandeling. We gaan er van uit dat de daders keihard gestraft worden.”
Verplaatst
KOZP begon de demonstratie met zo’n vijftien mensen op het Vrijthof, maar de kleine groep werd er al direct belaagd door honderden tegendemonstranten. De politie moest de groep veilig naar een andere plek in Maastricht brengen. De demonstratie werd voortgezet aan de Maaskade, maar de tegendemonstranten wisten de groep van KOZP ook daar te vinden. Na een uur staakte KOZP vanwege de onveilige situatie de demonstratie en werd onder politiebescherming naar een veilige plek buiten de stad gebracht.
Volgens burgemeester Annemarie Penn-te Strake kregen politie, gemeente en justitie in de loop van zaterdag signalen dat er een grote groep tegendemonstranten zou komen. Daarop werd de inzet van de politie zondag opgeschaald. De mobiele eenheid (ME) moest herhaaldelijk ingrijpen, onder meer met honden en paarden. De ME vormde een cordon rond de actievoerders van KOZP om hen tegen de tegendemonstranten te beschermen. Demonstranten gooiden vuurwerk en stenen naar de politie. De rellen namen pas in omvang af nadat KOZP uit het stadscentrum was weggevoerd en het begon te regenen.
Tekst gaat verder onder deze tweet.
Uitgelekt
Volgens Aytmara Hersisia, die de demonstratie coördineerde, was de locatie van het protest op het allerlaatste moment uitgelekt. ,,KOZP en de gemeente waren de enige partijen die op de hoogte waren van de precieze locatie. Wij zijn erg teleurgesteld dat de locatie vooraf is uitgelekt, want hierdoor konden de hooligans zich mobiliseren.”
Het was volgens Hersisia een ‘extreem bedreigende situatie’. ,,We werden bedreigd, uitgescholden, bekogeld met van alles en nog wat. Ik ben nu nog bezig het eigeel van mijn broek te krijgen. We waren echt bang dat we er niet zonder kleerscheuren uit zouden komen. We konden geen kant op.” Door kordaat ingrijpen van de ME konden de agressieve en grofgebekte betogers op afstand worden gehouden. ,,Als zij er niet waren geweest, was het helemaal fout afgelopen. We werden echt ontzettend goed beschermd.”
Tekst gaat verder onder deze tweet.
Geheime locatie
Onder politiebegeleiding werden Hersisia en tientallen anderen naar een geheime locatie gebracht, totdat de situatie weer onder controle was. ,,Sommigen waren nog echt verstijfd van angst. We zijn enorm opgelucht dat niemand gewond is geraakt. Het is nu kijken of we er mentaal niets aan overhouden. Van de hulpdiensten hebben we een telefoonnummer meegekregen, mochten we nog iemand nodig hebben om mee te praten.”
Het uit de hand gelopen protest staat volgens Hersisia symbool voor de onderlinge verhoudingen in Nederland. ,,Als ik een opmerking maak over een traditie, dan blijkt dat ik niet echt een Nederlander ben. We zijn in dit land allemaal gelijkwaardig, maar dat is niet voor iedereen duidelijk. De discussie rondom Zwarte Piet laat dat heel goed zien. Dat het vandaag onrustig is verlopen is jammer, maar we blijven in debat gaan.”
Burgemeester Annemarie Penn-te Strake van Maastricht laat weten het betreurenswaardig te vinden dat de politie heeft moeten ingrijpen. ,,Demonstreren is een grondrecht, een demonstratie kan daarom niet zomaar verboden worden. Het is onze plicht dat grondrecht te beschermen, ook in deze coronatijd, want demonstraties vallen onder de uitzonderingen. Dat mensen die demonstratie hebben willen verstoren, is niet goed te praten.”
MVV-supporters
Volgens Kick Out Zwarte Piet waren er aanhangers van MVV aanwezig. De voetbalclub zegt van de situatie niet te weten. ,,We juichen het niet toe, zeker niet als er sprake is van geweld, maar als club hebben we geen grip op wat mensen doen buiten ons stadion. De demonstratie is niet in MVV-tijd gebeurd. We laten het aan justitie over om te oordelen of deze mensen iets verkeerds hebben gedaan”, aldus een woordvoerder. ,,Als je het ergens niet mee eens bent mag je dat gerust laten horen. Gebruik je gezonde verstand ga met elkaar in gesprek.”
Volgens Koen Simmers, hoofdbestuurder van de Nederlandse Politiebond, heeft iedereen in Nederland het recht om binnen de geldende regels te demonstreren. ,,Een tegendemonstratie zelfs ook. Maar je hebt nooit het recht om te demonstreren met het gebruik van geweld. Het is triest dat de politie vreedzame demonstranten moet beschermen. Of dit nu links of recht is voor of tegen. Wat vandaag in Maastricht gebeurd is kan echt niet en geweldplegers moeten aangepakt worden”, stelt Simmers. ,,Hoe zeer je het op met iemand oneens bent. Gun elkaar de ruimte om fatsoenlijk te demonstreren.”
Xander Ximonis van politiebond ANPV vindt ‘het jammer dat beide kampen zo weinig rekening houden met de omstandigheden waarin we verkeren’. ,,Immers met dit soort bijeenkomsten vergroot je de kans op besmettingen. Tevens kost het weer veel politie capaciteit die niet elders ingezet kan worden.”
Voetbalhooligans
Burgemeester Penn-te Strake zei dat collega-burgemeesters van steden waar KOZP de komende tijd gaat demonstreren zeker naar de gebeurtenissen in Maastricht zullen kijken om daarvan te leren. Zelf heeft ze dit weekend tot tweemaal toe met haar collega in Breda gebeld om te horen hoe het daar tijdens de demonstratie van KOZP zaterdag was gegaan. Verder zei ze nog dat er geen organisatie achter de groep tegendemonstranten zat. Zij sluit niet uit dat voetbalhooligans zich onder de demonstranten bevonden.
Tekst gaat verder onder deze tweet.
Vreedzaam
Ook in Breda hebben gisteren zo'n vijftig aanhangers van Kick Out Zwarte Piet korte tijd gedemonstreerd. Voor de actiegroep zijn alleen roetveegpieten acceptabel. Er was ook toen een tegendemonstratie van ongeveer dertig aanhangers van de traditionele Zwarte Piet. De demonstratie verliep daar vreedzaam. De locatie, het Chasséveld, was tot het laatst geheimgehouden.
Gisteren was de landelijke aankomst van Sinterklaas in Elburg. Daar mocht vanwege de coronasituatie geen publiek bij zijn en de locatie was geheim gehouden. Sint en zijn gevolg legden even na 12.00 uur aan bij de (fictieve) Dieuwertje Blokkade. De intocht werd uitgezonden op NPO 3.
Vrijwel alle lokale sinterklaasintochten zijn afgeblazen om corona.
Bekijk onze trending nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMmet video
Jo woog 183 kilo toen hij zijn leven omgooide: ‘Nu, met 61 kilo, voel ik me gezond’
Toen zijn dokter hem vroeg of hij soms dood wilde, ging de knop om bij Jo Schriek (55). In een paar jaar verloor hij meer dan 120 kilo. Naast een betere fysieke gezondheid heeft het zijn leven op een hoop andere manieren compleet veranderd. -
Wat we kunnen leren van praten over onze stoelgang: ‘We hebben allemaal weleens diarree’
Mensen vinden het vaak ongemakkelijk om over diarree te praten of om ermee naar de huisarts te gaan. Vaak is deze dunne ontlasting vrij onschuldig, maar wanneer is het slim om naar de dokter te gaan? En wat doe je als een kind diarree heeft? -
kamerleden boos
Buurt jaagt ‘kinderachtige’ Zwarte Pieten bij huis Akwasi weg: ‘Zijn vrouw bedankte ons’
Rapper en dichter Akwasi is bij zijn woning in Weesp (bij Amsterdam) lastiggevallen door drie voorstanders van Zwarte Piet, die als Zwarte Pieten verkleed gingen. Buurtbewoners zagen het gebeuren en grepen onmiddellijk in. ,,We vinden het allemaal heel sneu dat dit in onze straat is voorgevallen”, zegt een van de buurtbewoners tegen deze site. Een woordvoerder van de politie bevestigt het incident. -
PREMIUM
Demonstratie tegen Zwarte en Grijze Piet in Breda: ‘We willen graag neutrale pieten’
Op het Chasséveld in Breda demonstreren zaterdagmiddag tientallen mensen tegen Zwarte en Grijze Piet. Op een afstand van een meter of vijftig staan ook een aantal tegendemonstranten. -
Deze auto's gaan het vaakst meer dan 300.000 kilometer mee
Automobilisten die een hekel hebben aan inruilen doen er goed aan om een auto te kopen die in één van de lijstjes hieronder staat. Het zijn nagenoeg onverwoestbare modellen met motoren die een eeuwig leven lijken te hebben.
-
Onderzoek: Leraar ziet steeds vaker Jodenhaat in de klas
Bijna de helft van de docenten in het voortgezet onderwijs was het afgelopen jaar getuige van antisemitische voorvallen in de klas. Dit blijkt uit een rapport van onderzoeksbureau Panteia, dat hiernaar in opdracht van de Anne Frank Stichting onderzoek deed. Meestal betreft het scheldpartijen en ongerichte beledigingen, vertelt 42 procent van de leraren op de middelbare school. -
-
-
PREMIUMKoken & Eten
Vegaburgers doen de gezondheid meer kwaad dan goed: welke vleesvervangers zijn wél een goede keuze?
Uit een analyse van meer dan 500 verschillende vegetarische burgers, worsten, balletjes en schnitzels uit de supermarkt blijkt dat vleesvervangers vaak te veel vet en te weinig eiwitten bevatten. Volgens TestAankoop in België zijn de meeste veggieburgers enorm bewerkt en doen ze de gezondheid van de consument meer kwaad dan goed. Hoe kies je dan de juiste vleesvervanger? En bestaan er voedzame alternatieven? -
Kabinet helpt Turkije, maar hulp aan Syrië ligt ingewikkelder
Het kabinet stuurt hulp naar Turkije en wil ook Syrische slachtoffers graag ondersteunen. Maar dat laatste is door de oorlog in dat land ingewikkeld. Ook bestaan er nog altijd sancties tegen het regime van Assad, die het er niet makkelijker op maken.