Bevalling inleiden met 41 weken lijkt veiliger bij eerste kind
Onderzoekers van Amsterdam UMC hebben nieuwe aanwijzingen gevonden die erop duiden dat het weleens beter kan zijn om bevallingen van een eerste kind al na 41 weken zwangerschap in te leiden. Nu wordt bij normaal verlopende zwangerschappen standaard gewacht tot 42 weken. Bij een inleiding na 41 weken lijkt de kans op babysterfte en ernstige gezondheidsschade bij het kind verder af te nemen.
De onderzoekers hebben gegevens geanalyseerd over 4561 bevallingen in Nederland en Zweden. De helft van de vrouwen zou bij 41 weken worden ingeleid, bij de andere helft zou een week langer worden gewacht, zoals gebruikelijk. Uiteindelijk werd de bevalling in de eerste groep bij 80 procent van de vrouwen bewust op gang gebracht, in de tweede groep bij 30 procent, de overige bevallingen kwamen spontaan op gang.
In de groep waarbij werd gewacht tot 42 weken, ging het in 1 procent van de gevallen mis: het kindje overleed of had ernstige gezondheidsschade. Bij de ‘inleidgroep’ was dit 0,4 procent. Bij nadere analyse bleek het gunstige effect van eerder inleiden alleen op te gaan voor vrouwen die voor het eerst een kind kregen. ,,Voor vrouwen die al een keer waren bevallen, was het aantal slechte uitkomsten voor het kind zo laag dat het niet mogelijk was om enig effect aan te tonen”, aldus Amsterdam UMC.
Afwachten
De onderzoekers pleiten ervoor om vrouwen die zwanger zijn van hun eerste kind goed erover te informeren dat de kans op problemen iets groter is als ze afwachten tot 42 weken. Ze vinden niet dat inleiden van de bevalling nu standaard moet worden na 41 weken.
Als vrouwen liever afwachten, is dat ook goed, zegt hoogleraar verloskunde Joris van der Post. Hij wijst erop dat de begeleiding door verloskundigen en gynaecologen goed is geregeld. Nader onderzoek moet duidelijk maken wie de hoogste risico’s loopt. ,,De meeste vrouwen bevallen van een gezond kind”, zegt Van der Post. ,,We willen nu nog graag onderzoeken hoe we de kinderen kunnen opsporen die na 41 weken een hoger risico lopen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hoe docent M. H. jarenlang relaties kon aanknopen met leerlingen: ‘Voelde me speciaal’
Op het Haags Montessori Lyceum kon de charmante geschiedenisdocent M. H. (59) jarenlang relaties aanknopen met minderjarige leerlingen. Pas toen er een concretere melding kwam van ontucht werd hij weggestuurd en uiteindelijk veroordeeld. Was dit te laat? -
PREMIUMmet video8
Survivalgids voor Schiphol: ‘Blijf in het hier en nu’
Wie nu aan Schiphol denkt, ziet automatisch lange rijen voor zich. Reizigers die de luchthaven gebruiken staan er uren in, en het einde van dit fenomeen lijkt nog lang niet in zicht. Ook voor de zomer wordt gevreesd voor lange wachttijden. Daarom de vraag: hoe bereid je je voor? -
2
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt? -
PREMIUMreportage
Een bezoek aan het dierproefcentrum: ‘Je kunt hier niet werken als je niet van dieren houdt’
Bij hoge uitzondering zet dierproefcentrum Charles River in Den Bosch de deuren open. Groepjes gasten krijgen in mei een rondleiding langs de verblijven met katten, honden en minivarkens. Dat heeft iets dubbels.
-
PREMIUM
Centrum Utrecht geteisterd door golf winkeldiefstallen: ‘Ze zijn hondsbrutaal’
Nog nooit was het zo erg. Winkeliers, beveiligers en agenten in de Utrechtse binnenstad hebben iedere dag hun handen vol aan winkeldieven. Sommigen stelen uit noodzaak, anderen hebben er hun werk van gemaakt. ,,Kijk, die gozer heb ik gisteren nog aangehouden. Nu staat hij er weer.” -
Vrouwen aan de macht op Terschelling: ‘Was geen bewuste keuze’
In het nieuwe college van burgemeester en wethouders op Terschelling zitten alleen maar vrouwen. Een welkome afwisseling met de veelal door mannen gedomineerde lokale besturen, maar volgens wethouder Jeltje Hoekstra-Sikkema (VVD) geen vooropgezet plan. -
5
Werk jij liever thuis omdat je daar productiever bent? ‘Gaat om meer dan je to-dolijst afstrepen’
Een goede verstandhouding met collega’s, leidinggevenden of klanten maakt je werkdag niet alleen plezieriger, maar zorgt er ook voor dat je meer gedaan krijgt. Mirjam Wiersma, auteur van twee boeken over zakelijk flirten, vertelt hoe je jezelf op de kaart zet en mooie relaties opbouwt met anderen. Deze keer: een intern netwerk.