Chemours ontkent illegale lozing GenX : Het komt uit de lucht
Chemiebedrijf Chemours ontkent dat het willens en wetens de vergunningen voor lozing op oppervlaktewater overtreedt. Dat stelt het bedrijf in een reactie op uitlatingen van minister Schultz.
Delen per e-mail
De minister stelde gisteren dat het bedrijf illegaal de omstreden stof GenX direct heeft geloosd op de rivier de Merwede, iets waar het bedrijf geen vergunning voor heeft.
Chemours heeft alleen een vergunning om afvalwater met GenX te lozen via rioolwaterzuiveringsinstallaties, maar volgens Rijkswaterstaat is ongeveer één procent van de geloosde GenX dit jaar direct op de rivier geloosd.
Schultz haalde in een brief aan de Kamer hard uit naar het bedrijf. ,,Tegen het lozen zonder vergunning moet hard worden opgetreden,’’ schreef ze.
Uit de lucht
Een Chemours-team bestudeert deze resultaten nu
Maar het bedrijf stelt nu dat het niet direct proceswater op het oppervlaktewater loost zonder vergunning. Dat Rijkswaterstaat GenX heeft gemeten in het oppervlaktewater, heeft volgens het bedrijf mogelijk een andere oorzaak: het komt uit de lucht. Chemours heeft een vergunning om GenX in de lucht uit te stoten.
,,Extreem lage hoeveelheden van de vergunde luchtemissies kunnen als hemelwater neerslaan,’’ stelt het bedrijf. ,,Met de kennis van vandaag de dag is dat een mogelijke verklaring voor de door Rijkswaterstaat gemeten GenX in het oppervlaktewater.’’
Chemours stelt dat het momenteel meewerkt aan een lopend onderzoek van Rijkswaterstaat naar deze metingen. ,,Rijkswaterstaat heeft ons gevraagd om komende vrijdag 23 juni een reactie te geven op de initiële onderzoeksresultaten en een aantal aanvullende vragen daarover te beantwoorden. Daarom bestudeert een Chemours-team deze onderzoeksresultaten om Rijkswaterstaat de gevraagde reactie te kunnen geven,’’ aldus de verklaring.
Het chemiebedrijf, een afsplitsing van het eveneens omstreden Dupont, ligt al langer onder vuur. Volgens toxicologen zijn er grote risico’s verbonden aan de uitstoot en lozing van GenX. Tijdens een informatieavond bleek deze maand nog dat bewoners van Dordrecht en Sliedrecht zich zorgen maken.
Diverse lokale bestuurders én partijen in de Tweede Kamer vinden dat Chemours zo snel mogelijk volledig moet stoppen met het uitstoten van GenX. De provincie heeft onlangs besloten dat het de lozing moet terugbrengen tot een derde van het huidige niveau. Drinkwaterbedrijf Oasen vindt dat niet ver genoeg gaan en is naar de rechter gestapt. Oasen maakt zich grote zorgen om de kwaliteit van het drinkwater.
Overigens speelt dezelfde discussie ook in Amerika. Ook daar willen omwonenden en lokale bestuurders dat het bedrijf stopt met het direct lozen van GenX op het oppervlaktewater.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Zorgverzekering
Het overstapseizoen is weer begonnen, maar willen zorgverzekeringen überhaupt wel groeien?
Tot het einde van het jaar kun je een nieuwe zorgverzekering kiezen. Gezondheidsjournalist Tijn Elferink en Bas Knopperts, expert zorgverzekeringen bij Independer, helpen om een goede keuze te maken. In deel 1: willen zorgverzekeraars wel groeien? -
Column20
Zo kan dit motto van Pippi Langkous mensen op het verkeerde been zetten
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: waarom we onszelf overschatten -
PREMIUM14
Belastingdienst gaf advies over omgaan met klagers in jeugdzorg
Jeugdzorg vroeg advies aan de Belastingdienst om met klagers om te gaan. Inmiddels zijn regels voor het indienen van klachten over professionals aangescherpt. -
PREMIUM
Tientallen kwetsbare vrouwen ongepast benaderd door hulpverlener Veilig Thuis Amsterdam
Een hulpverlener van Veilig Thuis Amsterdam-Amstelland, een gemeentelijke organisatie voor slachtoffers van huiselijk geweld, is ontslagen wegens grensoverschrijdend gedrag. Hij benaderde tientallen vrouwelijke cliënten met ongewenste bedoelingen. -
Intocht Sinterklaas in Amsterdam gaat in aangepaste vorm door
De intocht van Sinterklaas in Amsterdam, dit jaar voor het eerst via de grachten, kan zondag in aangepaste vorm doorgaan. Dat laat de Stichting Sinterklaas in Amsterdam (SSIA) weten na overleg met burgemeester Femke Halsema.
-
PREMIUM
Cristel en Jeroen moeten voor derde keer trouwfeest annuleren: ‘Ik denk dat we voor volgend jaar gaan’
Hij is er nu redelijk luchtig over. ‘Maar dat was gisteren wel anders.’ Voor de derde keer op rij zag Jeroen Diks het trouwfeest met zijn Cristel in Nijmegen in rook opgaan. ‘We kijken nu maar naar volgend jaar.’ -
PREMIUM31
Alles wordt duurder en dat komt voorlopig niet meer goed: ‘We zitten met een vreemde puzzel’
Een paar schoenen, een computerspel, een nieuwe jurk, kerstballen of een tuinset. Alles wordt duurder, want het internationale transport is door de war geschopt. En dat komt voorlopig niet meer goed. -
Wilde achtervolging in Delft, politie lost schoten
De politie heeft zaterdagavond schoten gelost in het centrum van Delft na een wilde achtervolging van een auto, die werd gezocht in verband met een strafzaak. De auto met Frans kenteken crashte uiteindelijk, waarna enkele inzittenden er rennend vandoor gingen.