ChristenUnie: geen hosanna na regeringsdeelname vol compromissen
updateOp basis van de eerste exitpoll lijkt het erop dat de ChristenUnie zijn regeringsdeelname met één zetel verlies heeft moeten bekopen. De partij gaat volgens de eerste schattingen van vijf naar vier, na vier jaar meeregeren en een wat fletse verkiezingscampagne.
ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers zegt het in een reactie ‘nog te vroeg om na te denken over meeregeren’ in een volgend kabinet. Segers, die hoopt na de daadwerkelijke uitslag alsnog opgelucht adem te kunnen halen, heeft geen spijt van zijn deelname aan het kabinet-Rutte III. ,,Wij kijken dankbaar terug op wat we hebben kunnen doen”, zegt hij. ,,We hadden willen laten zien dat je niet afgestraft wordt voor verantwoordelijkheid nemen.”
In een eerste reactie tegenover de NOS gaf Carola Schouten, de afgelopen vier jaar minister van Landbouw namens de partij, aan te hopen dat de partij in de definitieve uitslag de verloren vijfde zetel weer terugkrijgt.
Onzichtbaar
Lange tijd zag het ernaar uit dat de ChristenUnie de enige partij zou zijn die níet op verlies kwam te staan na regeren met de VVD. Vanaf het begin stond de partij van Gert-Jan Segers stabiel op de huidige vijf zetels of op winst – tot een piek van zeven zetels aan toe.
Toch was de campagne de ChristenUnie vrij onzichtbaar. De partij mag dan in de coalitie zitten, maar met het bescheiden zeteltal van vijf was dat niet genoeg om een plek bij de prominentste verkiezingsdebatten te bemachtigen. Alleen bij het slotdebat mocht Segers aantreden. De stelling die hij zélf meenam in het debat met Jesse Klaver wist de GroenLinks-leider uit zijn handen te slaan door over medische ethiek te beginnen, een onderwerp dat gevoelig ligt bij de ChristenUnie-achterban.
Die achterban leek het niettemin te waarderen dat de ChristenUnie regeringsverantwoordelijkheid nam. Niet voor niets lanceerde de partij een speciale site waar alle resultaten uit Rutte III staan opgesomd. De teller staat inmiddels op 178: van geld voor cultureel erfgoed zoals kerken tot zelfmoordpreventie.
Diezelfde achterban leek het te accepteren dat dat betekende dat er ook offers moesten worden gebracht. De partij sprak dan graag over een ‘meloen’ (zoals de afschaffing van de dividendbelasting) die ‘doorgeslikt moest worden’. Maar slikken deden ze, want de handtekening van Segers stond nou eenmaal onder het regeerakkoord en een man een man, een woord een woord.
Moria
Ook het vluchtelingenstandpunt bleef een lastig punt voor de partij. Aanvankelijk werd het kinderpardon niet verruimd (later wel, tot grote vreugde van de achterban). En de deal die na de brand in vluchtelingenkamp Moria werd gesloten (Nederland vangt 100 kwetsbaren uit het kamp op, en nodigt 100 vluchtelingen minder uit via de VN) kon op kritiek en onbegrip rekenen.
De grote vraag is of de voordelen voor de meeste ChristenUnie-leden uiteindelijk op hebben gewogen tegen de nadelen. De exitpoll suggereert dat de partij in ieder geval niet rijkelijk beloond is.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Spoorboekje
Echt betrouwbare uitslag vereist vanavond (en vannacht) geduld
De uitslag van de landelijke verkiezingen is vanavond te volgen op meerdere tv-zenders en nieuwswebsites. De waarschuwing luidt echter: ga niet blindelings af op de exitpolls die meteen na het sluiten van de stembussen worden gepubliceerd. Er kan - meer dan anders - nog een hoop veranderen gedurende de avond en nacht. -
2
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt? -
Drukte op Schiphol tijdens Hemelvaartsdag: ‘Maar rijen lopen goed door’
Ook op Hemelvaartsdag is het druk op luchthaven Schiphol. Op social media is te zien dat veel mensen in lange rijen staan. Reizigers met een Europese bestemming schatten hun wachttijd om de security te bereiken op ongeveer drie kwartier. Voor intercontinentale vluchten is dat wat korter. -
47
Speciaal politieteam dat Nederlandse FBI moest worden alweer opgedoekt
Het speciale politieteam MIT dat na de moord op Derk Wiersum in 2019 was opgetuigd om de georganiseerde misdaad te bestrijden, gaat alweer op de schop. Dat is een enorme blamage voor het huidige en vorige kabinet.
-
PREMIUM14
Personeelstekort dwingt hotels en campings tot creatieve oplossingen: ‘Keukens zullen vroeger dichtgaan’
Kleinere terrassen, minder hotelkamers en op de camping je eten bestellen met een QR-code. Bezoekers gaan deze zomer ondervinden dat de horeca- en toerismebranche kampen met een enorm personeelstekort. In de coronatijd kozen veel medewerkers voor beter betalende alternatieven. ,,Tegen de GGD kunnen wij niet opboksen.’’ -
5
Werk jij liever thuis omdat je daar productiever bent? ‘Gaat om meer dan je to-dolijst afstrepen’
Een goede verstandhouding met collega’s, leidinggevenden of klanten maakt je werkdag niet alleen plezieriger, maar zorgt er ook voor dat je meer gedaan krijgt. Mirjam Wiersma, auteur van twee boeken over zakelijk flirten, vertelt hoe je jezelf op de kaart zet en mooie relaties opbouwt met anderen. Deze keer: een intern netwerk. -
VIDEO
Prognose: VVD met 35 de grootste, Kaag knalt naar tweede plaats
De VVD van lijsttrekker Mark Rutte lijkt met afstand de grootste partij van Nederland te zijn geworden. De partij scoort 35 zetels, meldt de verkiezingsdienst van persbureau ANP. D66 is de tweede partij geworden met 24 zetels.