Code geel vanaf morgenmiddag vanwege gladheid door sneeuw
Video'sGaf maart zon en warmte, de eerste dag van april zal ons weer even terugbrengen naar de winter. Vanaf morgenmiddag geldt code geel voor gladheid wegens sneeuw. Vrijdagochtend blijft het zelfs even liggen. ,,’s Ochtends kan het er flink wit uitzien.”
Vanaf het begin van donderdagmiddag kunnen winterse buien op de Waddeneilanden plaatselijk al voor gladheid zorgen, meldt het KNMI. Later in de middag kan het in het noordoosten glad worden door sneeuwval. In de avond breiden sneeuw en gladheid zich uit over de rest van het land, in Limburg gebeurt dit pas rond middernacht. Met name het wegverkeer kan hinder ondervinden van de gladheid. De sneeuw houdt waarschijnlijk aan tot en met vrijdagochtend, waarna de gladheid vrijdagmiddag zal verdwijnen.
Voor de sneeuwliefhebbers gaat echte winterpret er vermoedelijk niet van komen. ,,Het is lastig inschatten hoeveel sneeuw er gaat vallen”, zegt meteoroloog Matthijs van der Linden van Weerplaza. Sommige weermodellen gaan plaatselijk uit van een centimeter of tien, een extremer model van de Duitse weerdienst spreekt zelfs van dertig centimeter rond Amersfoort. Maar Van der Linden denkt niet dat er gesleed kan worden. ,,Er zit nog wat warmte in de bodem, dus de eerste sneeuw zal meteen smelten. Maar als die bodem is afgekoeld, blijft het liggen en kan het snel gaan. Als je 's ochtends de gordijnen open doet, dan ziet het er flink wit uit, vooral op gras en auto’s. En dat is geen 1 aprilgrap.”
Het is op zich niet opmerkelijk dat april start met sneeuw. ,,Het bewijst maar weer dat ‘aprilletje zoet geeft ook wel eens een witte hoed’ niet uit de lucht is gegrepen”, zegt Van der Linden. ,,Het voelt misschien gek omdat we zo’n warme en zonnige maand maart hebben gehad.” De kou dient zich vannacht al aan, met een ‘beetje winterse neerslag’. ,,Het wordt rond het vriespunt, maar dat is nog niet koud genoeg dat die natte sneeuw blijft liggen.”
Bekijk hier Weerplaza over het verwachte weer:
Waterkoud
Morgen brengt een stevige noordoostenwind guur weer. ,,Het wordt 3 graden, maar het zal voelen als 1 tot 4 graden onder nul, met ook nog eens regen en natte sneeuw. Het wordt echt een waterkoude dag”, zegt de meteoroloog. ,,Later morgenavond en in de nacht van donderdag op vrijdag komt dan de sneeuw die tot laat op vrijdagochtend kan blijven liggen.”
De sneeuwpracht is maar van korte duur: in de loop van vrijdag smelt het weg, en wordt het weer zonnig met nachtvorst en overdag een graad of 8. ,,Vooral 's ochtends voelt het koud. Wie al een zomerjas draagt, zal ‘m de komende dagen willen wisselen voor een winterjas.”
Tekst gaat verder onder de foto
Winterbanden
Een winterjas is één ding, maar wat als je de winterbanden al hebt vervangen voor zomerbanden? Het kán immers tijdelijk glad worden, zegt weerman Johnny Willemsen. ,,Als het hard genoeg sneeuwt, maar dit geldt wel meer voor wegen waar niet actief wordt gestrooid. Overigens heb je met winterbanden bij lage temperaturen, onder 6-7 graden, meer grip dan bij zomerbanden, waar we morgen en vrijdag onder zitten. Maar het grote verschil zit hem in het rijden over een witte weg. Dat zou vrijdagochtend landinwaarts kunnen, maar zogezegd vooral in woonwijken en op binnenwegen.”
Maar, stelt Van der Linden gerust, het is geen ramp als je met zomerbanden rijdt. ,,Voorkom alleen abrupt remmen of grote stuurbewegingen als je ziet dat er wat sneeuw op de weg ligt.”
Voor de NS is er op dit moment ‘nog geen voornemen’ om de dienstregeling aan te passen, zegt een woordvoerster.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Praat mee
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht. -
PREMIUMvideo
Muggen en wespen leggen mogelijk het loodje door de kou
Na lekker zonder jas op het terras in de zon en de bloesem in de tuin, keert de winter weer even terug. Moeten we ons voorbereiden op de koude dip? -
PREMIUMvideo
Nachtvorst komt eraan: slapeloze nachten voor de fruittelers
Er komen weer slapeloze nachten aan voor de fruittelers in het land. De temperatuur zakt vanaf vrijdag ’s nachts onder nul. Dat betekent het bed uit en beregenen om schade te voorkomen. En de droge bodem die maakt de situatie nog wat penibeler. -
Drugshandelaar Piet Wortel tóch niet op vrije voeten, aangehouden voor witwassen
Piet Wortel, die door het OM verdacht wordt van betrokkenheid bij twee liquidaties en drugshandel, zit opnieuw vast. Afgelopen maandag hief de rechtbank Rotterdam zijn voorarrest in de zaak op, maar nog voordat Wortel het huis van bewaring kon verlaten, werd hij opnieuw aangehouden.
-
PREMIUM
Ophef om explosieve stijging gebruik privéjet: ‘Er zal ook wat afgunst aan kleven’
Het gebruik van privévliegtuigen in Nederland en Europa is vorig jaar explosief gestegen, blijkt uit onderzoek. Betekent dit dat de huur van een kleine luxe jet betaalbaarder is geworden of dat de allerrijksten meer zijn gaan vliegen? -
-
-
PREMIUM3
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
Vier mannen omgekomen bij verkeersdrama in Friese Jirnsum
Bij een eenzijdig ongeluk in het Friese Jirnsum zijn zaterdagavond vier mannen om het leven gekomen. De auto waarin ze zaten, raakte van de weg, reed tegen een boom en belandde in een sloot. Toen de hulpdiensten arriveerden, bleken ze te zijn overleden.Jirnsum
10 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerLiesbeth Stam
Dick van Dijk
Angélique Broekman
Cees van den Blink
Meijer