Digitale potloodventerij ware plaag op sociale media
Viezeriken die foto’s van hun geslachtsdeel sturen naar meisjes van net 17 jaar oud. Bij het tv-programma The Voice waren ze vrijdag in shock toen ze hoorden dat twee deelneemsters dit was overkomen. Maar ze zijn zeker niet de enigen, weten seksuologen.
Delen per e-mail
Het zweet breekt me uit, zei coach Anouk toen ze hoorde dat haar pupil Mikki van Wijk (17) smerige foto’s had gekregen van mannen. ,,Wat? Dickpics? Van oude of jonge mannen?” Mikki moest het antwoord daarop schuldig blijven. ,,Ik weet toch niet hoe het eruit ziet bij jongeren of ouderen.”
Niet alleen Van Wijk bleek ongevraagd plaatjes van penissen te krijgen toegestuurd. Ook deelneemster Irene Dings (17) overkwam het tot ongeloof van de programmamakers. ,,Het is ontzettend asociaal, maar het gebeurt helaas heel veel”, zegt seksuoloog Mandy Ronda.
Digitale potloodventerij is volgens haar een ware plaag geworden sinds de opkomst van sociale media als Snapchat en Instagram. Vroeger moesten mannen ervoor de straat op om te shockeren. Nu is een vunzige foto met een paar muisklikken verstuurd. Bij de eerder genoemde online diensten verdwijnen de plaatjes ook nog eens snel als ze eenmaal zijn bekeken. ,,Veel mannen denken dus dat ze het veilig achter hun toetsenbord kunnen doen”, zegt Ronda.
Lees verder onder de foto
Ludieke actie
De seksuologe krijgt zelf ook geregeld vieze plaatjes. Drie maanden geleden was ze er zo klaar mee dat ze een ludieke actie startte om aandacht te vragen voor dit ‘belachelijke fenomeen’. Tegen betaling van 10 euro wilde ze best een korte, maar krachtige evaluatie geven met advies over de positie en belichting van de foto. Het geld zou ze doneren aan een fonds voor slachtoffers van online seksueel misbruik. De boodschap kwam alleen niet over. ,,Sarcasme is blijkbaar niet aan iedereen besteed. Ik kreeg alleen nog maar meer dickpics. Toen ben ik er maar weer snel mee gestopt.”
Waarom doen mannen dit toch? Denken ze echt dat vrouwen hiervan gecharmeerd zijn? ,,Dat laatste is het zeker niet”, zegt Ronda. ,,De meeste vrouwen vinden het eerder intimiderend.”
Zij deed er zelf geen onderzoek naar, maar de Amerikaanse seksuoloog Justin Lehmiller wel. Hij ontdekte drie mogelijke oorzaken. Volgens hem vinden veel mannen aandacht van vrouwen verwarrend. Sommigen vatten een gesprekje of lach van een vrouw al snel op als romantisch of flirterig gedrag. Door die verkeerde inschatting gaan ze er vanuit dat vrouwen dus ook wel geïnteresseerd zullen zijn in hun geslacht.
Wat ook meespeelt; mannen zijn evolutionair ingesteld op voortplanting. Door te denken dat elke vrouw een man aantrekkelijk vindt en door achter ze aan te gaan en te laten zien wat ze in huis hebben, hopen ze hun kans op seks te vergroten. Een misvatting dus.
Exhibitionisme speelt bij mannen die dickpics sturen vaak ook een rol. Soms zijn het types die grote moeite hebben om relaties te onderhouden. Een motivatie kan een roep om intimiteit zijn.
Seksueel overschrijdend
De Nederlandse seksuologe Astrid Kremers kan nog een reden bedenken waarom mannen het doen. Namelijk omdat ze het opwindend vinden. ,,Als dat met wederzijdse toestemming is dan kan het voor beiden prikkelend zijn. Maar als dit soort foto’s worden gestuurd naar iemand die er helemaal niet op zit te wachten dan is het natuurlijk seksueel grensoverschrijdend gedrag.”
Kremers merkt in haar praktijk dat het vooral jonge vrouwen zijn die dit soort foto’s krijgen toegestuurd. Sommigen lachen erom. Maar er zijn vrouwen die er behoorlijk last van kunnen krijgen. ,,Ik zie meisjes en vrouwen die er angstig van worden. Het geeft ze een onveilig gevoel omdat ze niet weten of het hierbij blijft of dat er nog meer op ze afkomt. Ze worden soms achterdochtig ook omdat ze vaak niet weten van wie het is. En wat wil iemand hier nu mee zeggen? Betekent zo’n foto misschien ook dat die persoon onvrijwillig seks met haar wil.”
Je hoort mensen nog weleens zeggen dat vrouwen zelf om zulke reacties hebben gevraagd, omdat ze bijvoorbeeld uitdagend gekleed op tv verschijnen. Dat is dus niet zo.
Ontvangers van ongewenste naaktfoto’s moeten zichzelf in elk geval nooit een schuldgevoel aanpraten, vindt Kremers. ,,Je hoort mensen nog weleens zeggen dat vrouwen zelf om zulke reacties hebben gevraagd, omdat ze bijvoorbeeld uitdagend gekleed op tv verschijnen. Dat is dus niet zo. Je vraagt er daardoor nooit zelf om.’’
Wie niet op de foto’s zit te wachten doet er volgens Kremers verstandig aan om de afzenders direct te blokkeren. Het kan handig zijn om de foto’s niet direct te verwijderen. Als iemand ongewenste foto’s blijft sturen, dan kan het bewijsmateriaal zijn waar de politie mogelijk ook iets mee kan om er een eind aan te maken.
Verder in het nieuws
-
Vrees voor nieuw tekort: ‘pil voor maximaal drie maanden verstrekken’
Nederlandse apotheken hebben van het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) het advies gekregen om de merkloze anticonceptiepil niet langer dan drie maanden te verstrekken. Anders kan er mogelijk weer een tekort ontstaan, zo bevestigt KNMP-woordvoerder Dennis Mulkens aan deze site. -
Onrust onder personeel Jumbo over nieuwe arbeidsvoorwaarden
Er is onrust ontstaan onder het personeel van de distributiecentra van Jumbo. Zeker 200 distributiemedewerkers van de supermarktketen hebben het vertrouwen opgezegd in zowel de eigen ondernemingsraad (OR Supply Chain) als de centrale ondernemingsraad (COR). -
Wordt Denekampse Queen (22) gekroond tot mooiste Afrikaanse?
Haar voornaam heeft ze in ieder geval al mee. Queen Ntamagiro (22) uit Denekamp is een van de finalisten van de Miss Supermodel Worldwide Africa. Morgenavond is de grote finale in het Word Fashion Center in Amsterdam. -
Helpt een pissebed eten of je laten tapen tegen hooikoorts?
Slecht nieuws voor hooikoortspatiënten. De ellende van niesbuien en tranende ogen begint vroeg dit jaar. Komend weekend wordt volgens de hooikoortsradar zelfs al een eerste piek verwacht. Het goede nieuws is dat er steeds meer behandelmethoden zijn om de ‘pijn’ te verzachten. Van injecties tot tapen of moet je gewoon een levende pissebed doorslikken? -
Prachtig weer op komst: woensdag wel 18 graden!
Terrasliefhebbers opgelet: de komende dagen kunnen we weer genieten van prachtig lenteweer. De temperatuur loopt op en het zonnetje gaat uitbundig schijnen. Het lijkt er zelfs op dat we warmterecords gaan breken. ,,Woensdag wordt het plaatselijk 18 graden’’, belooft weerman Leon Saris van Weerplaza.
-
Dakloze (29) opgepakt voor brute overval op bejaarde broers
De politie heeft een 29-jarige man aangehouden die verdacht wordt van betrokkenheid bij de woningoverval op twee bejaarde broers in het Overijsselse Heeten. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. De politie is nog op zoek naar zijn handlanger. -
Lichaam in water gevonden bij Mauritskade
De politie heeft vrijdagmiddag een stoffelijk overschot gevonden in het water bij de Mauritskade. -
Kabinet: nieuwe inkomensgrenzen voor sociale huur
Gezinnen met lage middeninkomens die nu nog te veel verdienen voor een sociale huurwoning moeten daarvoor tóch in aanmerking komen. Voor eenpersoonshuishoudens wordt het juist lastiger om een huurhuis te krijgen.