Dominique Biebau wint Gouden Strop: ‘Dit is kerstmis, carnaval en Pasen ineen’
videoHet boek Russisch voor beginners van Dominique Biebau is de winnaar van de Gouden Strop 2020, de prijs voor het beste spannende boek. ,,Dit is echt gewoon kerstmis, carnaval en Pasen ineen”, zei een jubelende Biebau bij de uitreiking.
Russisch voor beginners is pas het derde boek van de nog jonge Vlaamse auteur Biebau (42), die naast schrijver ook leerkracht Nederlands in Leuven is. Het boek is geen ‘knalharde thriller, maar subtiel puntje-van-je-stoel-werk’, zo citeerde juryvoorzitter Koen Voskuil, die ook misdaadverslaggever bij het AD is, uit het juryrapport.
Het boek gaat over de mislukte, wat sullige rijkeluiszoon Maarten die Russisch moet leren om zijn baan te behouden. Tijdens de lessen ontmoet hij een ander stel, en van dat stel raakt de man vermist. Maarten belandt daarop in Rusland om de moord uit te zoeken.
Bij de bekendmaking van de nominaties zei de jury al dat het boek pareltjes van teksten bevat. ,,Dit boek heeft zulke prachtige beschouwingen, dat ik de bladzijde wel eens heb teruggeslagen om een alinea nogmaals te lezen”, aldus juryvoorzitter Koen Voskuil, die ook misdaadverslaggever bij het AD is. Een subtiel en goed uitgedacht boek, stelde jurylid Petra Rijkelijkhuizen, werkzaam bij de Koninklijke Bibliotheek en voormalig uitgever bij de nominatie al.
De andere genomineerden waren Jens Vern, Esther Verhoef, Robert Pollack en Donald Nolet. De uitreiking van de prijs, waar een geldbedrag van 10.000 euro bijhoort, vond dit jaar geheel digitaal plaats via AD.nl vanwege de coronacrisis. Een uitgebreid jurycommentaar over de vijf boeken die waren genomineerd is hier te vinden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer. -
PREMIUMColumn17
Kamperen is leuk, maar er zijn ook mensen die permanent op de camping wonen
Linda Akkermans schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
PREMIUM
Goud altijd aangeven en geen kunst ouder dan 100 jaar: hier moet je op letten bij souvenirs
De mini Spaanse gitaar die op de Ramblas in Barcelona nog zo schattig leek, belandt een paar jaar later als made-in-Chinaprul in de container. Zonde. Aan wat voor aandenken beleef je plezier? En wat mag je eigenlijk meenemen? -
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder. -
Podcast
De Gouden Strop: genomineerden stellen zich voor
Twee debutanten, twee eerdere winnaars en één Vlaming. Iedere genomineerde voor De Gouden Strop heeft zo zijn of haar eigen verhaal.
-
24
Boeren winnen niets bij volgen van enkele ophitsers
CDA-Kamerlid Derk Boswijk komt niet naar Den Haag de komende dagen. Dinsdagavond werd zijn gezin thuis bezocht door woedende boeren, zijn kinderen van 4 en 7 jaar waren begrijpelijkerwijs doodsbang. Helaas is intimidatie geen uitzondering bij deze protesten, schrijft politiek verslaggever Hans van Soest in dit commentaar. -
PREMIUMmet video
Kunstfanaat maakte bizar filmpje van overval op beurs: ‘Oudere bezoekers stonden te trillen’
Een overvaller die met een sloophamer tekeergaat op een vitrinekast, een handlanger die bezoekers met een revolver al schreeuwend onder schot houdt. Het zijn bizarre beelden van een overval op de Tefaf in Maastricht vanochtend. Een trouwe bezoeker van de wereldberoemde kunstbeurs maakte de beelden op slechts enkele meters afstand en spreekt van een ‘surrealistische ochtend’. -
Wie schreef het beste spannende boek? Dit zijn de vijf genomineerden voor de Gouden Strop
De tijd dat het spannende boek alleen spannend was als het begon met het vinden van een lijk, is wel voorbij. De jury van de Gouden Strop, de prijs voor het beste spannende boek, kon dit jaar kiezen uit boeken van een hoog niveau. Met goede debutanten en een grote variatie aan thema's, van de kickbokswereld tot de wereld van data. En dat is mooi. Want wat is er, juist in deze tijd, nou prettiger dan je een paar dagen helemaal te verliezen in een spannend boek? De vijf genomineerden.