Dordt stijf van de adrenaline: laat de koning maar komen
Dordrecht telt af voor Koningsdag nieuwe stijl. De stad is in de ban van de komst van de koning en zijn gezin op 27 april. Gisteren werd 'nog even' een grote antiterreuroefening gehouden op het Groothoofd, de plek waar de koning maandag aan land komt.
Delen per e-mail
Zwaarbewapende politie-eenheden stormen voorbij. Op het drierivierenpunt liggen politieboten. De training van speciale politie- en bewakingseenheden was gisteren nodig om op Koningsdag voorbereid te zijn op elk noodscenario. Met angstaanjagende snelheid zoeven jetski's voorbij het Groothoofd, waar maandag de botenparade voorbijvaart. ,,Dat dit allemaal moet hè tegenwoordig, met die terreurdreiging," klinkt het tussen het geroezemoes.
Water
Een groot deel van Koningsdag speelt zich af op het water. Er wordt gecheckt of fluisterboot de Dordtevaar, waarmee de Oranjes door de historische havens varen, onder alle stadsbruggen kan. In geval van nood moet het gezelschap snel kunnen overstappen. 340 lantaarnpalen hebben een nieuwe lik verf gekregen. Straatstenen langs de koninklijke route zijn rechtgelegd. Alle meerpalen langs de rivier zijn rood, wit, blauw. ,,Je wordt er knettergek van. Laat de koning nu maar komen,'' zegt een Dordtenaar.
KPN heeft gisteren in het centrum extra zendmasten geplaatst om telefoonverkeer en andere communicatie mogelijk te blijven maken als meer dan 100.000 toeschouwers maandag door de stad banjeren en massaal appen.
Banieren
Dordt ontwierp een koningsdag-logo. Het Centraal Station is behangen met banieren. Op het Stationsplein pronkt voor de reizigers een gigantische grote kroon.
Tweehonderd paaltjes in de binnenstad krijgen een kroon. En in de havens drijven lichtgevende kroontjes. Dordrecht is koningsstad en wil dat weten. ,,Het leukste is natuurlijk dat we aan heel Nederland kunnen laten zien hoe mooi onze stad is,'' zegt burgemeester Arno Brok. Er is veel merchandise. Dordtenaren maakten koningsbrood, koningchocolade en koningsthee. Rutte maakte een nieuwe oranjebitter, en de Dordtse kaasboer Gert Jan maakte koningskaas.
Hotels zijn volgeboekt. 800 agenten zijn op de been, in uniform én in burger. 5000 polsbandjes worden verstrekt aan mensen die op kades van Zwijndrecht de grande parade willen bewonderen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
eigen tuin eerst
‘Waarom staan de stadsparken niet vol met fruitbomen?’
Weg met die truttige sierboompjes in het stadsgroen. Plant appels, peren, druiven en kwetsen, adviseert tuingoeroe Romke van de Kaa. -
PREMIUMHet zaad van Karbaat
Omstreden spermadokter misbruikte patiënten: ‘Je krijgt een héél mooi kind, zei hij, nu snap ik waarom’
Jan Karbaat, de arts die met zijn eigen sperma vrouwen insemineerde en tientallen donorkinderen verwekte, maakte zich ook schuldig aan seksueel misbruik. Meerdere vrouwen zeggen aangerand en soms bijna verkracht te zijn. Ook maakte hij seksueel getinte opmerkingen. Dat verklaren ze in de driedelige documentaire ‘Het Zaad van Karbaat’, die vanaf maandag wordt uitgezonden. -
PREMIUM
Wagenings succes in de strijd tegen malaria, dankzij Gates-miljoenen
Een Wageningse vinding blijkt zeer succesvol in de strijd tegen malaria, een ziekte waaraan jaarlijkse meer dan 400.000 mensen sterven. Toch moeten de makers wachten voor de vinding op grote schaal kan worden verspreid. -
PREMIUMKoken & eten
Hebben we straks alleen nog keuze uit blauw (AH) of geel (Jumbo)?
Met de verkoop van tachtig Deen-winkels aan AH, Vomar en Dekamarkt verdwijnt er weer een supermarktformule. In 2000 telde ons land nog 46 verschillende formules, twintig jaar later zijn het er nog 26. Is er nog bestaansrecht voor de kleinere supermarktketen of beperkt de keuze zich steeds meer tot blauw (AH) of geel (Jumbo)? -
AD-columnist Thies spreekt koning toe op Grande Parade
Kees Thies verzorgt op Koningsdag het commentaar tijdens de Grande Parade voor de koning op het drierivierenpunt bij Dordrecht. De columnist van AD De Dordtenaar geeft tekst en uitleg over circa veertig vaartuigen die langsvaren.
-
Grote oefening politie voor Koningsdag op Dordts water
Een grootschalige oefening van de politie voor Koningsdag trok vandaag veel bekijks op het water rondom Dordrecht. -
PREMIUM
Pandemie raakt starters hard: ‘Aan begin van lockdown had ik niet eens een bureau thuis’
Als starter sta je normaal al voor uitdagingen genoeg, maar zeker als je tijdens een pandemie voor het eerst aan de bak moet zien te komen. VCP Young Professionals, de jongerenorganisatie van vakbond VCP, vroeg onlangs aandacht voor deze groep werkenden, die tussen wal en schip dreigt te vallen. Drie starters op de arbeidsmarkt vertellen over hun ervaringen van het afgelopen jaar. ,,Uiteindelijk bracht ik zestien uur per dag in dezelfde ruimte door.’’ -
Handel in polsbandjes voor botenparade Koningsdag
Op Marktplaats zijn vanochtend al de twee eerste polsbandjes uit Zwijndrecht te koop gezet die recht geven de botenparade te zien op Koningsdag vanaf de kade in die stad. De gemeente Zwijndrecht schrikt van de handel. ,,Zo is het niet bedoeld'', zegt projectleider Gerard Keuzenkamp.