Drie jaar na milieuramp MSC Zoe: bijna 90.000 kilo troep uit Waddenzee gehaald
Drie jaar na de ramp met het schip de MSC Zoe is er bijna 90.000 kilo afval uit de Waddenzee gehaald met opruimacties. Dat hebben de initiatiefnemers van de actie CleanUpXL bekendgemaakt.
In de nacht van 1 op 2 januari 2019 verloor de MSC Zoe tijdens een zware storm 342 volgeladen containers in de Duitse Bocht, het zuidoostelijke deel van de Noordzee. Eerst gingen ten noorden van Ameland 297 containers overboord, korte tijd later in de Duitse territoriale wateren ten noorden van Rottumeroog en Borkum nog eens 45.
Een deel van de containers spoelde aan op de Waddeneilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Andere zijn van de zeebodem gehaald of drijvend gevonden. Meer dan drie miljoen kilo lading kwam in zee terecht. ,,Veel rommel is opgeruimd, maar lang niet alles”, stellen de milieu- en natuurorganisaties, verenigd in CleanUpXL.
Het afval bestaat uit allerlei troep zoals plastic voetenbadjes, slippers, fleecedekens, ijzerschoot en een onderstel van een vrachtwagen.
Onderzoek door middel van sonars heeft aangetoond dat in een gebied van 3000 vierkante kilometer ten noorden van de Waddeneilanden niet alleen nog veel lading van de MSC Zoe op de zeebodem ligt, maar ook heel veel andere rommel. Als die niet wordt opgeruimd, worden zeedieren, kusten, kwelders en duinen langdurig bedreigd door plastic resten. Unieke natuur zou verloren gaan.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
Geen steun afsluiten vaarroute Wadden bij slecht weer na MSC Zoe
Er komt volgens het demissionaire kabinet geen verbod voor grote schepen om in slecht weer de zuidelijke vaarroute boven de Waddeneilanden te nemen. De Tweede Kamer was uit op een verbod naar aanleiding van het ongeluk met het containerschip MSC Zoe. Dat schip verloor hier begin 2019 in slecht weer meer dan driehonderd containers, dat tot zware vervuiling in het gebied leidde. -
PREMIUM
Brief over bezuiniging op eten in bejaardenhuis was een fout: ‘Had nooit verstuurd mogen worden’
De brief met aangekondigde bezuinigingen op het eten bij het Delftse verzorgingshuis Die Buytenweye had niet zo verstuurd moeten worden, meldt zorgverlener Pieter van Foreest. Oudere bewoners kregen te horen dat maaltijden voortaan precies worden afgewogen om kosten te besparen. ‘Het spijt ons’, schrijft de zorgorganisatie in een nieuwe brief. -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
Rijk bereikt akkoord met rederij MSC Zoe over schadevergoeding
De rederij van het containerschip MSC Zoe betaalt ruim 3,4 miljoen euro voor de containerramp die 2 januari 2019 plaatsvond boven de Waddeneilanden. Dat laat minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur) weten aan de Tweede Kamer. Het geld komt bovenop de bedragen die rederij MSC eerder al uittrok voor de berging en het opruimen van de lading die overboord was geslagen.
-
PREMIUM8
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit. -
-
-
48
Inchecken met bankpas of mobiel voor treinreis? Vanaf volgende week overal mogelijk
Reizigers kunnen vanaf dinsdag bij de Nederlandse Spoorwegen (NS) in heel het land inchecken met hun bankpas of hun mobiele telefoon, bevestigt het spoorbedrijf. De nieuwe mogelijkheid is vooral bedoeld om het treinreizen makkelijker te maken voor mensen die niet zo vaak met de trein gaan. De techniek is vergelijkbaar met contactloos betalen in de supermarkt. -
PREMIUM
Populariteit Engelse boeken slecht voor het Nederlands? ‘Fantastisch dat jongeren überhaupt lezen’
De verkoop van Engelstalige boeken is geëxplodeerd het afgelopen jaar. Boekhandels reageren pragmatisch en breiden hun afdeling ‘Engelstalig’ uit, maar belangenclubs uiten hun zorgen over de toekomst van het Nederlandstalige boek.