Fietsers rijden honderden reptielen per jaar dood: ‘Stop met ongebreideld uitbreiden fietspaden’
Dat fietsen de afgelopen jaren zo populair is geworden heeft een keerzijde: fietsers rijden honderden reptielen per jaar dood. Gemeentes en natuurbeheerders moeten daarom stoppen met het ‘ongebreideld uitbreiden van het aantal fietspaden en aanleggen van nieuwe fietsroutes’. Dat vindt de kennisorganisatie voor reptielen, amfibieën en vissen Ravon.
Volgens Ravon zit er geen rem meer op het aantal nieuwe snelfietspaden, e-bikepaden en mountainbikeroutes, schrijft de organisatie in het jaarbericht over 2021. Op de atb-route op de Sallandse Heuvelrug in Overijssel zijn een kleine honderd slangen platgereden. Op de Cartierheide in Noord-Brabant kwamen tussen de 20 en 45 gladde slangen onder de fietsbanden terecht. Slangen zijn in Nederland beschermde diersoorten, net als hazelwormen en hagedissen die ook regelmatig dood op fietspaden worden gevonden.
Slangen en hazelwormen kunnen zich op gladde, verharde fietspaden slechts moeizaam voortbewegen. Andere reptielen verstijven bij naderend verkeer. Zij kunnen dus niet vluchten voor fietsers. ,,Dat fietsen zo’n vlucht heeft genomen leidt onmiskenbaar tot meer slachtoffers. Reptielen zijn vrij onverstoorbaar en geen snelle vluchters. Helemaal met elektrische fietsen: die hebben vaak zo’n snelheid. Voor het dier doorheeft wat er gebeurt zit ie al onder een fietsband”, zegt Raymond Creemers van Ravon.
Vogelvrij
De kennisorganisatie vindt het onbegrijpelijk dat verharde fietspaden en -routes worden aangelegd door beschermde natuurgebieden, waar de reptielen dus vogelvrij zijn. Zeker omdat het leefgebied voor deze dieren, heide en hoogveen, toch al enorm is afgenomen. De organisatie roept op om te stoppen met de aanleg van verharde paden door natuurgebieden. ,,We zien dat het vaak gaat om heel specifieke plekken waar veel slachtoffers vallen. Het komt heel nauw, want soms lopen routes door een plek waar die beesten geconcentreerd zitten. Als dan zo’n pad een paar meter wordt verlegd of langs de rand van een bos loopt, is het probleem verholpen.”
Als dan zo’n pad een paar meter wordt verlegd of langs de rand van een bos loopt, is het probleem verholpen
Op sommige plekken zijn tunneltjes aangelegd onder fietspaden door. Met schermen worden de reptielen daar doorheen geleid. ,,Dat werkt uitstekend, dat kunnen we zien aan camera’s die in die tunnels hangen. Je ziet er op sommige dagen wel honderd op en neer bewegen.”
Het is een lastige afweging, vindt Creemers, want ‘in principe is fietsen goed voor de volksgezondheid en de ontspanning van mensen’. ,,We zitten een beetje klem tussen recreatie enerzijds en het belang van de reptielen anderzijds. En anders dan veel andere dieren, zijn reptielen vaak actief op de momenten dat fietsers actief zijn. Ze zijn nu in winterslaap en gaan in de lente bij mooi weer op pad, als ook de fietsers weer vaker tochten maken”, zegt Creemers. ,,De wrange constatering is wel dat als er veel slachtoffers zijn, dan moeten er ook veel dieren zitten.”
Kijk hier onze nieuwsvideo's:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Podcast
Nanette en Marlies verloren ongeboren baby: ‘Zoveel liefde voor zo’n ieniemini mensje’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. Deze week vertellen Marlies en Nanette over hun miskramen. -
PREMIUM
Samir was verslaafd aan inbreken, nu wast hij de auto van Wendy van Dijk: ‘Dacht dat ik stoer was’
Hij zat in de gevangenis met de grootste criminelen van het land, brak in bij meerdere huizen en kreeg na tweeënhalf jaar achter de tralies direct van zijn ‘vrienden’ de vraag of hij wéér 20.000 euro uit een woning wilde halen. Deze lokroep wist Samir Rahbi (30) te weerstaan en belandde door de steun van zijn familie op het rechte pad. ,,Het snelle geld lijkt verleidelijk, maar het brengt alleen maar ellende.” -
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
PREMIUM
Wantrouwen in Den Haag leidt tot problemen in de rest van het land
Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: wantrouwen in Den Haag leidt tot problemen in de rest van het land. -
De beste games voor...
De beste games voor op een feestje: zo krijg je iedereen rondom de televisie
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen, en is vaak veel makkelijker om aan te beginnen dan je misschien denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games voor tijdens een feestje.
-
PREMIUMColumn25
Jan keert meer en meer in zichzelf, hij blijft herhalen ‘Ik heb het goed gedaan, ik ga naar huis’
Daan Rot-de Launay (46) was getrouwd met muzikant en columnist Jan Rot, die in april overleed. Deze week vertelt ze over Jans keuze voor euthanasie en de dag dat het zover was. -
PREMIUMVideo
Bedreigde zeeschildpad herstelt in Vlissingen. Verzorgers hopen op vrijlating in Mexico
VLISSINGEN - De eerste signalen zijn positief. De zeeschildpad, die aanspoelde bij Westkapelle, knapt op. Het is de bedoeling dat het dier wordt vrijgelaten in Mexico. ,,Wereldwijd leven er nog maar zo’n driehonderd’’, zegt Ad Bom over de bedreigde schildpaddensoort. -
KLM schrapt nog eens twaalf vluchten door personeelstekort
Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vandaag nog eens twaalf vluchten geschrapt vanwege personeelstekorten. Het gaat om vluchten binnen Europa, laat een woordvoerster weten. Die komen bij de 42 al eerder geschrapte vluchten voor zondag. Voor maandag annuleert de luchtvaartmaatschappij 28 vluchten, dus 14 zogeheten retourvluchten, binnen Europa vanwege personeelsgebrek.