Flinke toename sterfgevallen door corona in verpleeghuizen
Het coronavirus maakt veel meer slachtoffers in verpleeghuizen dan tot nu toe bekend was. Bijna 2000 bewoners staan geregistreerd als patiënt. Bijna de helft is ook daadwerkelijk positief getest. Ook zijn er 281 bewoners overleden. Dat meldt Verenso, de vereniging van specialisten ouderengeneeskunde.
Uit de laatste cijfers blijkt dat er sprake is van een flinke toename van besmettingen en sterfgevallen onder verpleeghuisbewoners, meer dan blijkt uit de landelijke cijfers van het RIVM. Sinds medio maart registreren specialisten ouderengeneeskunde gegevens over Covid-19 in verschillende systemen van het elektronisch patiëntendossier.
In totaal zijn in het EPD-systeem van GeriMedica, dat wordt gebruikt bij ongeveer de helft van de bewoners in verpleeghuizen, 1979 patiënten met Covid-19 geregistreerd. Bij 908 patiënten is het virus met een test vastgesteld, bij 1071 patiënten is sprake van een verdenking op corona.
De laatste cijfers laten zien dat 281 patiënten uit de registraties zijn overleden. Het gaat hierbij om 184 patiënten waarbij het coronavirus middels een test is vastgesteld en 97 patiënten met een verdenking. Bij een verdenking op Covid-19 registreren artsen met name symptomen als hoesten en koorts.
Sterk toegenomen
In aanvulling op deze gegevens meldde Nedap, een andere grote EPD-leverancier, afgelopen vrijdag 626 verdenkingen en 183 patiënten bij wie het virus middels een test is vastgesteld. Daarmee wordt duidelijk dat Covid-19 in verpleeghuizen in de afgelopen periode sterk is toegenomen.
Deze aantallen zijn hoger dan blijkt uit de gegevens van het RIVM. Dit wordt onder meer veroorzaakt doordat het RIVM alleen registreert wanneer er daadwerkelijk een test heeft plaatsgevonden.
,,Deze cijfers laten zien hoe belangrijk het is dat we z’n allen onze maatschappelijke verantwoordelijkheid nemen om zo de kwetsbare mensen in onze samenleving te beschermen’’, vertelt Nienke Nieuwenhuizen, voorzitter van Verenso.
,,We kunnen het ons niet permitteren dat het aantal coronapatiënten in verpleeghuizen explosief toeneemt. Dat betekent niet alleen dat we onze bewoners zo goed mogelijk moeten beschermen, maar ook de zorgmedewerkers. Om te voorkomen dat er patiënten naar het ziekenhuis moeten worden gestuurd, zou er veel meer aandacht moeten zijn voor beschermende middelen in de eerste lijn en het verpleeghuis. Ook moeten er voldoende middelen zoals medicijnen en zuurstof aanwezig zijn.’’
Op advies van onder meer Verenso besloot het kabinet eerder al om alle verpleeghuizen te sluiten voor bezoek.
Nazorg
De cijfers van GeriMedica laten ook zien dat 124 patiënten inmiddels weer zijn hersteld. Vaak hebben deze mensen nog wel veel nazorg nodig. Ook dit vraagt om voldoende middelen en mensen binnen verpleeghuizen en (geriatrische) revalidatiecentra, zegt Nieuwenhuizen.
,,We merken dat het zorgpersoneel het moeilijk heeft. Er wordt ontzettend veel van ze gevraagd terwijl ze nu onvoldoende beschermd worden en te weinig middelen tot hun beschikking hebben. Daar moet echt verandering in komen, want zonder hen zijn we nergens.’’
Bekijk hieronder al onze video’s over het coronavirus:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM50 jaar terug
Rotterdamse wijk was een week lang decor van Turkenrellen: ‘Het waren racisten die dit deden’
Vijftig jaar geleden werd de Rotterdamse Afrikaanderwijk opgeschrikt door de ‘Turkenrellen’, ernstige onlusten die een week duurden. Een halve eeuw later is een hoop veranderd, maar de herinnering blijft bitter. ‘Het is een open wond die niet geneest.’ -
PREMIUMGeld & Geluk
‘Vroeger kochten we eens in de drie jaar nieuwe auto’s, nu hebben we ze al vijf jaar’
In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Inge en Eric houden van golf, autoracen en vakanties. ‘Dubai is wel heel duur dit jaar. Dus gaan we twee emiraatjes verder.’ -
iemand moet het doen
Patholoog Emma (36) bekijkt heel de dag stukjes mens: ‘Ik kom ook alle lichaamssappen tegen’
Werk kan niet altijd leuk zijn, maar waarom kiezen mensen voor het vak van ‘putjesschepper’, deurwaarder of overledenenverzorger? In deze reeks vertellen Nederlanders met zo’n baan over hun werk, waarom ze ervoor kozen en wat het zo interessant maakt. Vandaag: klinisch patholoog Emma Witteveen (36) onderzoekt stukken weefsel van mensen, zoals stukjes darm. -
PREMIUM
Deze wijnboer uit Balkbrug is blij met de hitte: ‘Lopen anderhalve week voor’
,,Het is een superseizoen’’, vindt wijnboer John Huisman uit Balkbrug. De meeste boeren worstelen met de zomerse temperaturen, maar hij juicht de hitte juist toe. Anderhalve week loopt de boerderij voor op de oogst. Toch liggen er ook gevaren op de loer: verbranding en insecten. -
PREMIUM
Tienduizenden studentenwoningen te weinig: ‘Kamers zijn onbetaalbaar en niet te krijgen’
De kamernood in studentensteden rijst ook komend studiejaar de pan uit, blijkt uit een voorlopige schatting van het Kenniscentrum Studentenhuisvesting (Kences). Toekomstige studenten zoeken naarstig naar creatieve oplossingen of blijven maar gewoon thuis wonen.
-
PREMIUM
Man (65) komt om bij bizar ongeval Highland Games in Geldrop: ‘Atleet struikelde en verloor evenwicht’
Bij het Open NK Highland Games in Geldrop is zondagmiddag een 65-jarige inwoner van die plaats overleden nadat hij werd geraakt door een metalen bal. Volgens voorzitter Tommy de Bruijn van de Highland Games Federatie kwam de atleet die gooide ongelukkig ten val, waarna de bal rigoureus van richting veranderde. -
Juli was wereldwijd een van de warmste ooit gemeten
De afgelopen julimaand was wereldwijd een van de drie warmste ooit gemeten. Het was iets koeler dan in juli 2019 en iets warmer dan in juli 2016, meldt de Copernicusdienst voor klimaatverandering (C3S). De gemiddelde temperatuur lag wereldwijd bijna 0,4 graden hoger dan in de periode 1991 tot 2020, die als referentieperiode wordt gebruikt. -
Zo deel je wachtwoorden op een veilige manier
We kunnen er kort over zijn: deel je wachtwoord nooit. In de praktijk gebeurt dit echter vaak genoeg. Mocht het om welke reden dan ook toch nodig zijn om je wachtwoord te delen met vrienden of familieleden - omdat je een abonnement op bijvoorbeeld Netflix of Spotify deelt: zo doe je dat veilig.