Gedeeltelijke maansverduistering dinsdag waarschijnlijk goed zichtbaar
Komende dinsdag is in Nederland een gedeeltelijke maansverduistering te zien. De maan ziet er dan uit alsof iemand er een flinke hap uit heeft genomen. Geheel toevallig is het die dag ook precies 50 jaar geleden dat Neil Armstrong, Buzz Aldrin en Michael Collins begonnen aan hun reis naar de maan.
Delen per e-mail
De verduistering begint dinsdag om 20.42 uur, maar dan is de maan nog niet opgekomen. Pas een uur na het begin verschijnt de maan boven Nederland. Het hoogtepunt is dinsdagavond rond 23.30 uur. Een paar uur later, om 2.20 uur, schijnt de maan weer als normaal.
De maan straalt zelf geen licht uit, maar weerkaatst het licht van de zon. Een maansverduistering gebeurt als de aarde precies tussen de zon en de maan in komt te staan. De aarde houdt het zonlicht tegen en de maan belandt geheel of gedeeltelijk in de schaduw van de aarde.
Een belangrijk verschil met bijvoorbeeld een halve of nieuwe maan, waarbij ook een hap uit de maan lijkt, is dat een maansverduistering altijd plaatsvindt tijdens een volle maan. ,,Als je goed kijkt zie je de rest van de maan ook nog wel. Dat is bij een halve maan niet het geval. Het is net alsof er een grote filter over een deel ligt,” aldus weerman Raymond Klaassen namens Weerplaza.
Zo'n verduistering gebeurt maar af en toe. De laatste maansverduistering die vanuit Nederland was te zien, was in januari van dit jaar. Toen was de eclips totaal. Op de volgende gedeeltelijke maansverduistering is het lang wachten. Pas op 28 oktober 2023 en 18 september 2024 zijn deze weer te zien. Voor een totale maansverduistering moeten we wachten tot 7 september 2025.
Zichtbaarheid
Of de verduistering komende dinsdag goed te zien is, is nog even afwachten. Volgens Weerplaza trekken de nodige wolkenvelden over ons land, maar zijn er zeker ook opklaringen. Dit moet genoeg zijn om het spektakel in het hele land te kunnen zien. Of dit daadwerkelijk het geval is, moet de komende dagen duidelijk worden.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Nieuwe maatregelen tegen derde golf in de maak: ‘Variant is niet onder controle’
Nederland wacht een lange winter in een strengere lockdown. Onder druk van een derde golf broedt het kabinet op heftige ingrepen als een avondklok of extra bezoekrestricties. -
Welke televisie past het best bij jou?
De ene tv-kijker is de andere niet: niet alleen maakt het uit waar de televisie komt te staan, ook wat zich precies op het scherm afspeelt is van belang om de juiste keuze te maken. We bekeken de interessantste tv’s per ‘type’ gebruiker. -
Oud-voorman VNO-NCW Hans de Boer (66) overleden
Oud VNO-NCW-voorzitter Hans de Boer is afgelopen nacht op 66-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een zware hersenbloeding enkele dagen eerder. De Boer nam vier maanden geleden afscheid van grootste werkgeversorganisatie van Nederland. -
Piloot wil rondje boven Amsterdam vliegen, maar wordt tegengehouden: 'Dan wordt iedereen wakker’
Een brutale piloot van AeroMéxico heeft zondagavond om 22.30 uur geprobeerd om op 1200 meter hoogte een rondje boven Amsterdam te vliegen. Een verontwaardigde luchtverkeersleider stak hier een stokje voor. -
PREMIUM
Surinamers redden tuinders in het Westland: ‘Alsof ik weer even in de Amazone ben’
Toen tuinder Aad van der Kruk weg moest op zijn vaste stek en een nieuw bedrijf moest opstarten, besloot hij zijn kas te verhuren aan stedelingen. Zijn moestuintjes onder glas zijn populair, vooral in de Surinaamse gemeenschap. ‘Alsof ik weer even in de Amazone ben'.
-
PREMIUM
Wasserij Moderna wordt overspoeld met vragen over vaccin
Volop verwarring in Hardenberg. Wasserij Moderna krijgt voortdurend vragen over het recent goedgekeurde coronavaccin dat is geproduceerd door een ontwikkelaar met dezelfde naam. ,,Als ik vertel dat ik bij Moderna werk, zeggen mensen toch: Oh, van Moderna, van het vaccin? Dan zeg ik: Ja, bijna!’’ -
VIDEO / RIJ-IMPRESSIE Eindelijk weer iets te kiezen: de Citroën (ë)C4 is prettig anders
In een wereld die vooral gedomineerd wordt door rationele keuzes, moet je opvallen om een rol van betekenis te spelen. Met de nieuwe C4, die meteen ook als elektrische ëC4 beschikbaar komt, heeft Citroën die ‘kunst van het anders zijn’ weer als vanouds in de vingers. -
PREMIUM
Proppen in Arriva-treinen bij Nijmegen, reizigers stomverbaasd: hoe kan dit?
Oude tijden herleefden vanochtend in de Arriva-treinen tussen Boxmeer en Nijmegen. De treincoupés zaten voor de verandering weer eens mudjevol ondanks corona. Tot verbazing van medereiziger Manuela Hermens.