Grote proef met vaccinatie bij baarmoederhalskanker
Vijftien ziekenhuizen in Nederland doen mee aan een groot onderzoek naar het vaccineren van vrouwen na een ingreep tegen baarmoederhalskanker. De bedoeling is dat het virus dan verdwijnt.
Delen per e-mail
In Nederland krijgen jaarlijks zeshonderd vrouwen de diagnose baarmoederhalskanker. Ook krijgen honderden vrouwen na een slechte uitslag van een uitstrijkje een medische ingreep. Daarbij worden onrustige cellen bij de baarmoederhals verwijderd zodat ze niet kunnen uitgroeien tot kankercellen.
Bij het weghalen van de cellen verdwijnt het humaan papillomavirus (HPV), dat baarmoederhalskanker veroorzaakt, echter niet. Onderzoek onder achthonderd vrouwen moet nu uitwijzen of vaccinatie het lichaam kan helpen het virus op te ruimen. Franciscus Gasthuis & Vlietland en Erasmus MC in Rotterdam hebben samen een half miljoen euro gekregen voor het grote onderzoek, waaraan vijftien ziekenhuizen verspreid over Nederland meedoen.
Momenteel krijgen meisjes van 12 of 13 jaar al een vaccin dat hen tegen het virus moet beschermen. Het grote verschil is dat die meisjes het virus, dat wordt overgedragen via seks, nog niet hebben. Volwassen vrouwen komen er doorgaans achter dat ze het virus dragen via een uitstrijkje, dat gedaan wordt vanwege klachten als bloedverlies tijdens seks of in het kader van het bevolkingsonderzoek.
Een slechte uitslag daarvan kan leiden tot een operatie. Alleen Franciscus Gasthuis & Vlietland doet deze ingreep al ruim honderd keer per jaar. Het virus verdwijnt dan echter niet. ,,Als het virus nog een keer tot onrustige cellen leidt, moet er opnieuw een plakje van de baarmoederhals worden weggehaald. Dat wil je voorkomen. Ook omdat dit het risico op een vroege geboorte bij een zwangerschap aanzienlijk groter maakt’’, zegt gynaecoloog Ward Hofhuis van het Franciscus.
Enorme winst
Een klein onderzoek wijst erop dat vaccineren het afweersysteem kan helpen. ,,Als dit blijkt te kloppen, zou dat enorme winst zijn.’’ Het scheelt spanning bij de vrouw, voorkomt een nieuwe operatie, maar biedt ook meer kans op een normale zwangerschap. In het onderzoek krijgt een deel van de 800 vrouwen het vaccin en een ander deel een placebo.
Hofhuis beseft dat er veel discussie is over vaccineren. Hij verwacht die ook bij dit onderzoek. Zelf twijfelt de gynaecoloog niet aan het vaccin. ,,Ik heb twee dochters. Als zij 12 zijn, laat ik ze zeker vaccineren.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMInterview
Topvrouw Shell: ‘De oliesector moet drastisch veranderen’
Grote belangen, groot geld, veel werknemers: wat drijft topbestuurders? Het succes komt op hun naam, maar ook de tegenslagen in crisistijd. Marjan van Loon, president-directeur van Shell Nederland, richt zich op duurzaamheid en haar saxofoonles. -
PREMIUM
Bezuinigen is uit, geld uitgeven is in: ‘Rekening bij latere generaties leggen is verantwoord’
In plaats van keihard te bezuinigen zoals na de financiële crisis leggen politieke partijen de rekening van de coronapandemie nu volgens het CPB bij toekomstige generaties neer. Hoe eerlijk is dat? ,,Mensen krijgen er kwaliteit van leven voor terug.’’ -
Aantal vaccinaties daalt niet langer
De afname van de vaccinatiegraad lijkt gestopt. De voorlopige cijfers over 2018 laten eenzelfde beeld zien als voor kinderen in 2015. Dat meldt staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid aan de Tweede Kamer. -
22
Driekwart van commando's in spe haalt de opleiding niet, waarom is dat?
Misschien is de opleiding van de Korps Commandotroepen wel de zwaarste die er is. Ongeveer 80 procent van de kandidaten haalt de eindstreep niet eens. Universitair hoofddocent Ruud den Hartigh werkt nu samen met zijn team aan een oplossing. Door de commando’s in spe te volgen en de data te analyseren, hopen ze erachter te komen wat de grote uitval veroorzaakt. -
PREMIUMColumn
Weet je wat pas een nare bijwerking is? Baarmoederhalskanker
Nynke de Jong schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt.
-
‘Zelftest baarmoederhalskanker is net zo nauwkeurig als uitstrijkje’
Een zelfafnameset voor baarmoederhalskankeronderzoek is net zo nauwkeurig als het uitstrijkje bij de huisarts. Dat concluderen onderzoekers van Amsterdam UMC, Radboudumc en Erasmus MC op basis van een onderzoek onder 14.000 vrouwen. -
Bijbaan kwijt, studievertraging en kosten: 'Elke maand lastig om mijn studie te betalen'
Van zorgeloos studeren is tijdens de coronacrisis geen sprake. Studenten maken meer studiekosten door opgelopen studievertraging, velen zijn hun bijbaan kwijtgeraakt, ze lenen meer en maken zich daardoor ook zorgen over hun financiële toekomst. -
Huiseigenaar betaalt geen boete meer als gasaansluiting wordt verwijderd
Consumenten hoeven niet te betalen wanneer ze hun gasaansluiting laten verwijderen. Dat heeft toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De verwijderkosten van de gasaansluiting worden in plaats daarvan betaald door iedereen die nog wel op het gasnet is aangesloten, via de periodieke aansluitvergoeding.