Horeca wil open, maar na 22.00 uur geen toegang meer; in april alles weer normaal
UPDATEDe horeca kan per direct weer veilig open als er na 22.00 uur een toegangsstop geldt. Dat plan presenteert Koninklijke Horeca Nederland morgen aan de Tweede Kamer. Begin april zou alles weer normaal moeten zijn.
Koninklijke Horeca Nederland (KHN) wil stap voor stap terug naar het normale leven. Het liefst morgen. Maar als dat niet kan moeten er uiterlijk vanaf woensdag 26 januari versoepelingen komen. Alle horecazaken zouden dan weer open moeten voor mensen met een geldig coronatoegangsbewijs. Zitten is dan verplicht en na 22.00 uur mogen er geen nieuwe gasten meer naar binnen. Die eindtijd is in het plan opgenomen omdat het OMT eerder zei dat horecabezoekers van de ene kroeg naar de andere gaan en zo te veel contacten konden hebben. De regels moeten gelden voor restaurants, cafés, maar ook voor clubs, discotheken en feestzalen.
Twee weken later, vanaf 9 februari, zou het dan weer iets soepeler kunnen, denkt de horeca. Pas na middernacht mogen er dan geen nieuwe gasten meer naar binnen. De controles op de QR-code blijven, maar verplicht zitten hoeft niet meer. Op de terrassen zouden alle restricties opgeheven kunnen worden.
Oude normaal
Weer veertien dagen later, vanaf 23 februari, zou er alleen nog op de QR-code gecontroleerd hoeven worden. Toegangsbeperkingen zouden niet meer nodig zijn. Vanaf 2 april, en als de druk op de zorg sneller afneemt al half maart, kunnen ook die controles vervallen en kan de horeca ‘terug naar het oude normaal’.
,,Met deze horecaroutekaart laat Koninklijke Horeca Nederland zien dat de horeca gefaseerd op een veilige en verantwoorde wijze open kan’’, laat de brancheorganisatie weten. ,,De routekaart is gebaseerd op ervaringen en adviezen van horecaondernemers.’’
Duidelijkheid
Het kabinet wil begin volgende week een besluit nemen over heropening van de horeca. KHN-voorzitter Robèr Willemsen is bang dat het kabinet dan pas gaat nadenken. Hij wil voor het einde van de week duidelijkheid en hoopt dat de Tweede Kamer een motie opstelt en aanneemt waarin het kabinet wordt opgeroepen de horeca te heropenen conform het voorstel. ,,We zitten 22 maanden in deze situatie. We hebben alles gedaan om ouderen en kwetsbaren te beschermen. Volgende maand heeft iedereen die dat wil een booster gehad. Nu is het tijd om met het virus te gaan leven, zoals Engeland en Spanje - die eerder waren met het boosteren - al doen.’’
De horecaondernemers snakken naar perspectief. Financieel maar ook mentaal. Niet weten hoe de komende tijd zal verlopen knaagt aan de kroegbazen en restauranthouders. ,,We willen dat het wordt uitgesproken dat we weer open mogen. Natuurlijk begrijpen wij ook wel dat als er plotseling 3000 ziekenhuisbedden extra nodig zijn voor coronapatiënten dat de situatie dan anders is. Maar zoals het nu gaat en als we naar de landen om ons heen kijken, moeten we gewoon open kunnen.’’
Steun
De horeca krijgt steeds meer steun voor de heropeningsplannen. Ook van burgemeesters. KHN-voorzitter Robèr Willemsen: ,,Het is fijn dat we hoog op het prioriteitenlijstje staan en complimenten krijgen over hoe we het als sector doen. Maar het is mooi geweest. We moeten als sector vóór aankomend weekend horen waar we volgende week aan toe zijn. Het is fijn dat burgemeesters onze duidelijke oproep ondersteunen.”
De routekaart voor heropening wordt morgenochtend aan de Tweede Kamer aangeboden. Ook wordt dan een petitie overhandigd waarin wordt opgeroepen tot een snelle heropening. Die oproep is inmiddels al 40.000 keer ondertekend.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Tijdens de persconferentie van afgelopen vrijdag werd duidelijk dat de horeca en cultuursector nog steeds niet open mochten:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMRechtszaak
Vergreep de klusjesman zich jaren aan zwakbegaafd kind? ‘Hij kreeg een rood hoofd toen ik binnenkwam’
Jarenlang kwam de 58-jarige C. de W. in Zwijndrecht bij een zwakbegaafde familie over de vloer als huisvriend. Hij voerde klusjes uit, verzorgde uitstapjes en gaf cadeautjes aan de verstandelijk beperkte dochter. Elke zaterdag schoof ook zijn eigen gezin aan tafel voor een gezamenlijk diner. Een traditie die in 2019 abrupt stopte toen het meisje een ‘geheim’ verklapte. -
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
PREMIUM
Bruls ernstig bedreigd in coronatijd, gezin moest huis ontvluchten: ‘Dit was echt eng’
Hubert Bruls is in coronatijd ernstig bedreigd. Dat nam zulke heftige vormen aan dat de burgemeester van Nijmegen met zijn gezin zelfs tijdelijk zijn huis moest ontvluchten. -
VIDEO
Opnieuw recordaantal mensen besmet met coronavirus: 42.472 gevallen
Opnieuw heeft een recordaantal mensen in Nederland positief getest op het coronavirus. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) registreerde afgelopen etmaal 42.472 gevallen. Dat zijn er weer aanzienlijk meer dan een dag eerder. Het aantal opgenomen patiënten met corona in de Nederlandse ziekenhuizen is daarentegen gedaald tot het laagste niveau in een maand tijd. -
PREMIUM
Philips krijgt ruim 21.000 klachten over apneu-apparaten, 124 sterfgevallen gemeld
Philips heeft inmiddels ruim 21.000 meldingen in verband met verbrokkeld geluiddempend schuim in teruggeroepen slaapapneu-apparaten gekregen. In 124 gevallen zou de patiënt zijn overleden. Het concern moet een mogelijk verband met de problemen met het apparaat nog nader onderzoeken.
-
Podcast
Nanette en Marlies verloren ongeboren baby: ‘Zoveel liefde voor zo’n ieniemini mensje’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. Deze week vertellen Marlies en Nanette over hun miskramen. -
De beste games voor...
De beste games voor op een feestje: zo krijg je iedereen rondom de televisie
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen, en is vaak veel makkelijker om aan te beginnen dan je misschien denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games voor tijdens een feestje. -
PREMIUM
Opgelucht kabinet ziet coronamuiterij met sisser aflopen: ‘Bewust geen olie op het vuur gegooid’
Het nieuwe kabinet heeft zijn eerste ‘coronatest’ nipt gehaald. De muiterij van Limburgse horecabazen tegen de aanhoudend strenge coronaregels bleef beperkt tot vrijdag en zaterdag. Een coronademonstratie in Amsterdam verliep eveneens vreedzaam.
142 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerRamon van Harten
Tien Kompanje
Geert Schonenberg
Sonja Kharbachi
Dick van Dijk