Huis voor Klokkenluiders stort in elkaar
Het Huis voor Klokkenluiders, dat melders van misstanden op het werk moet beschermen, is ingestort. Vanwege een kritisch onderzoeksrapport stapt het voltallige bestuur op, melden bronnen aan deze krant.
Delen per e-mail
Anderhalf jaar na de oprichting is het Huis voor Klokkenluiders terug bij af. Vanwege een bestuurscrisis in oktober stapte bestuursvoorzitter Paul Loven al op. Na het rapport-Ruys volgen nu de overige vier bestuursleden. Daarmee is de crisis compleet.
Het Huis voor Klokkenluiders is op 1 juli 2016 opgericht om melders van misstanden in hun werksituatie te helpen. Het instituut werd in de wet verankerd, maar kwam in de praktijk niet uit de verf. Honderden klokkenluiders klopten er tevergeefs aan. Van de meldingen die het Huis als echte klokkenluiderzaken betitelde, is er in anderhalf jaar niet één afgerond.
Onnodig lang in kou
Klokkenluiders hebben hierdoor onnodig lang in de kou gestaan, vindt Paul Schaap van de Expertgroep Klokkenluiders, een private stichting die mede aan de basis stond van het Huis. ,,Het gaat vaak om mensen die door de bejegening van hun werkgever arbeidsrechtelijk, financiële en geestelijke schade hebben opgelopen. Omdat het Huis ze ook niet helpt, krijgen ze nog een klap na.”
Het gros van de klokkenluidermeldingen blijkt op juridische gronden te zijn afgewezen. Die strikt juridische benadering van klokkenluiderproblematiek zorgde voor een tweestrijd binnen en de organisatie. Vooral de afdeling Advies en de afdeling Onderzoek stonden lijnrecht tegenover elkaar.
De totstandkoming van het Huis voor Klokkenluiders was een moeizaam proces. Het initiatief van Kamerlid Ronald van Raak (SP) stuitte op weerstand binnen de Tweede en Eerste Kamer. Op het laatste moment werden nog enkele angels uit de wet getrokken, waardoor het Huis voor Klokkenluiders aan kracht inboette. Zo mag het zich niet bemoeien met zaken waarover de rechter heeft geoordeeld.
Pieter van Vollenhoven
Ook de organisatievorm onder het ministerie van Binnenlandse Zaken stond ter discussie. Mr Pieter van Vollenhoven, die ook hard heeft gelobbyd om het Huis voor Klokkenluiders van de grond te krijgen, zei daar bij de start over: ,,Nederland heeft reuze moeite met het woord onafhankelijkheid. Men zegt altijd wel dat de onderste steen moet boven komen, maar toch heeft men het liefst zelf een vinger in de pap. Dan kun je namelijk een beetje controleren hoe die onderste steen eruitziet."
Dieptepunt in het korte bestaan van het Huis was wel de AIVD’er binnen het Huis die begin dit jaar werd ontmaskerd. Dat leidde tot felle discussie. Sommige klokkenluiders hadden het uitgerekend met de geheime dienst aan de stok gekregen. Eén van hen is Frits Veerman, die eind jaren zeventig spionage bij een atoomprogramma aan de kaak stelde.
Succesvolle doorstart
SP-Kamerlid Ronald van Raak heeft ondanks het desastreuze begin goede hoop op een succesvolle doorstart. ,,Het Huis voor Klokkenluiders is heel hard nodig, maar functioneert nog niet goed. De Tweede Kamer heeft al uitgesproken dat het Huis aan al haar wettelijke taken moet voldoen. Het moet naast het geven van advies en ondersteuning ook onderzoek naar misstanden doen. Ik ben ervan overtuigd dat dit onder de nieuwe minister Ollongren snel gaat gebeuren.”
Het rapport-Ruys wordt vandaag om 12.00 uur gepresenteerd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Horeca krijgt zware klap door coronacrisis: sterkste omzetdaling ooit
De omzet in de Nederlandse horeca is vorig jaar door de coronacrisis met ruim een derde gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het voor de branche om de sterkste krimp ooit. Hotels en cafés zijn het zwaarst getroffen. -
Steffan (34): ‘Ik zou het dubbele kunnen verdienen’
Hoeveel verdien je? Dat vragen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Steffan (34) werkt 26,5 uur per week als communicatiemedewerker voor een kunstinstelling. -
Huis voor Klokkenluiders populair
Bij het Huis voor Klokkenluiders hebben zich in het eerste halfjaar van zijn bestaan 532 mensen gemeld voor advies. Dat is het dubbele van het aantal dat werd verwacht, blijkt uit het eerste jaarverslag. Het Huis voor Klokkenluiders is vorig jaar op 1 juli opgericht voor mensen die een werkgerelateerde misstand willen melden. -
Frank in quarantaine
Voor de kinderen is zo’n frietketen een culinair hoogtepunt
Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 349. Lees alle eerdere afleveringen hier terug. -
Steun in de rug voor klokkenluiders
Klokkenluiders die hun nek uitsteken om een misstand aan de kaak te stellen, kunnen nu terecht bij het Huis voor Klokkenluiders. Onder toeziend oog van vervangend minister Stef Blok zag de nieuwe organisatie vandaag in Utrecht het levenslicht.
-
PREMIUM
Meiden die rijden staan opeens in de belangstelling: ‘Dit is meer dan een mannenwereld’
Het zijn de koninginnen van de weg, echte kilometervreters. Steeds meer vrouwen sturen met enorme vrachtwagencombinaties over de weg. Wekelijks zijn hun avonturen te zien in het populaire televisie-programma ‘Meiden die Rijden’. Vier vrachtwagenchauffeurs over hun keuze voor het vak, flauwe grappen en het ‘truckersbestaan’. -
Koken & eten
Met deze betaalbare koffie gaat Blokker de concurrentie aan met andere cupjes: 'Dan maar minder marge’
Het begon vorig jaar met een eigen koffiecupmachine. Nu gaat huishoudketen Blokker een stap verder. Vandaag lanceert de winkelketen vier smaken koffie onder de eigen naam. Het is voor het eerst dat Blokker eigen voeding gaat verkopen. Blokker-ceo Jeanine Holscher noemt het een volstrekt logische stap. -
PREMIUM
Hanna krijgt door identiteitsfraude incassobureaus aan de deur: ‘Kom op! Dat dit zomaar kan’
Datadiefstal lijkt misschien onschuldig, maar de gevolgen kunnen ingrijpend zijn. Hanna krijgt sinds een paar weken pittige rekeningen van spullen die door een oplichter onder haar naam zijn besteld. ,,Ik voel me er zó onveilig door.’’