Kabinet bekijkt toch terugkeer jihadisten, om te voorkomen dat ze vrijuit gaan
Het kabinet overweegt alsnog vrouwelijke Nederlandse Syriëgangers terug te halen naar Nederland. Dat doet het om te voorkomen dat de vrouwen anders mogelijk vrijuit gaan en alsnog naar Nederland terugkeren. Dat schrijven ministers Stef Blok en Ferd Grapperhaus in een brief aan de Tweede Kamer.
Momenteel verblijven zo’n veertig Nederlandse Syriëgangers in detentiekampen of gevangenissen in Noord-Syrië en Irak. Een aantal vrouwen die met hun kinderen al ruim een jaar vastzitten in zo’n detentiekamp is een procedure begonnen om Nederland te dwingen mee te werken aan hun terugkeer. De rechtbank Rotterdam oordeelde onlangs dat de minister zich moet inspannen om de vrouwen te arresteren om ze zo in Nederland voor de rechter te brengen.
Vrijuit
Het kabinet vreest dat als het niets doet, de rechtbank zal zeggen dat ‘niet al het mogelijke’ is gedaan om de verdachten hierheen te halen, en vervolgens besluit om strafzaken tegen IS-vrouwen te beëindigen. ,,In dat geval kan het OM deze personen niet meer vervolgen voor de feiten waarvan zij worden verdacht’’, schrijven de ministers.
Het kabinet zit simpelweg klem, geeft het toe. Bij herhaling zei het niets te willen doen om de vrouwen hierheen te halen. Sterker: premier Rutte zei eerder dat Nederlanders die als jihadist naar Syrië of Irak uitreizen daar beter kunnen sneuvelen dan terugkomen naar Nederland.
Keuze
Maar ‘gesteld voor de keuze’ tussen terugkeer naar Nederland en berechting of ‘een situatie waarin de verdachten (uiteindelijk) vrijuit gaan’, kiest het kabinet voor ‘onderzoek naar de mogelijkheid’ om te helpen bij terugkeer vanuit Koerdische vluchtelingenkampen.
De rechtbank stelde dat Nederland moet proberen ervoor te zorgen dat de Syrische Koerden, die de baas zijn in de detentiekampen, de vrouwen naar de grens met Irak brengen. Daar kunnen de Irakese Koerden de vrouwen overnemen en hen naar het Nederlandse consulaat in Erbil brengen. Van daaruit kunnen ze dan naar Nederland, waar ze op Schiphol zullen worden aangehouden. De kinderen worden dan ondergebracht bij familie of een pleeggezin, de vrouwen gaan naar de gevangenis.
D66-Tweede Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma denkt dat het besluit van het kabinet verstandig is. ,,Dit zijn enorm ingewikkelde vraagstukken. Ik denk dat het voor de rechter brengen van deze mensen het beste is voor onze veiligheid.’’
Trump
De brief gaat vooralsnog over een beperkte groep Nederlandse vrouwen. De situatie rond minimaal drie Nederlandse mannen die vastzitten in gevangenissen in de regio, is nog niet duidelijk. Zij behoren tot de 800 strijders van wie de Amerikaanse president Trump dreigde ‘ze vrij te laten als Europa ze niet terugneemt'. Tegen sommigen van hen is in Nederland al een rechtszaak gevoerd, zeker een van hen is bij verstek tot zes jaar cel veroordeeld. Hij kan die straf dus niet meer ontlopen.
Kijk hier waarom Europa terughoudend is over het terughalen IS’ers:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMzorgboerderij
Roan (13) werd in zijn rug geschoten bij zorgboerderij: ‘Zou het liefst een kogelwerend vest dragen’
Het liefst zou Roan (13) alleen nog met een kogelvrij vest over straat willen lopen. Zo bang is hij voor John S., die hem in zijn rug schoot op zorgboerderij Tro Tardi in Alblasserdam. Een prijzige therapie met paarden is het enige dat helpt om de jongen zijn angsten te laten overwinnen. ,,Dan kruipt hij uit zijn schulp.’’Alblasserdam -
Economie verrassend veerkrachtig: alleen krimp verwacht bij industrie en bouw
Nederland kan zich opmaken voor een goed economisch jaar en daar gaan de meeste regio’s in ons land van profiteren, zo verwacht Rabobank. -
'Duizenden havenarbeiders gescreend op drugscriminaliteit’
Om de wereldwijde drugshandel, die steeds vaker via de Rotterdamse haven zijn weg vindt naar de drugssmokkelaars aan te pakken, zetten Rotterdamse havenbedrijven groot geschut in. Duizenden medewerkers en chauffeurs zullen intensief worden gescreend op strafbare feiten met betrekking tot drugscriminaliteit, zo meldt Trouw. -
met video37
Na crisisberaad CDA-top blijft Wopke Hoekstra partijleider: ‘Enorme kloof tussen Den Haag en het land’
Wopke Hoekstra blijft partijleider van het CDA. Na urenlang ‘intensief en indringend’ crisisberaad in een hotel bij Utrecht behoudt Hoekstra het vertrouwen van CDA’ers. Maar interne onvrede zal ook na dit overleg nog smeulen. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging
-
Wetenschappers universiteit Groningen steunen wegens kritiek ontslagen hoofddocent
Twaalf wetenschappers van het Centre for Gender Studies aan de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) hebben in een open brief steun betuigd aan de ontslagen Susanne Täuber. De universitair hoofddocent aan de faculteit Economie en Bedrijfskunde zou de RUG moeten verlaten omdat ze zich kritisch uitliet over de universiteit. De briefschrijvers laten weten dat er bij hen wel plek is voor haar. -
-
-
belastingaangifte
De aftrekposten slim verdelen: zo zet je je fiscaal partnerschap goed in
Het is weer zover: sinds 1 maart kun je de aangifte inkomstenbelasting doen over het jaar 2022. Wij helpen je op weg bij je belastingaangifte. Vandaag: hoe werkt fiscaal partnerschap? -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk.