Kerstboom steeds eerder de deur uit
Nederlanders ruimen steeds eerder de kerstboom op. Een boom laten staan tot Driekoningen, de datum waarop de boom uiterlijk weggehaald moet worden volgens de traditie, redt bijna niemand meer. Terwijl het met ballen versierde kunstwerk best nog even mee kan.
Delen per e-mail
De eerste bomen liggen morgen al aan de straat. ,,Wij hebben het idee dat mensen steeds vroeger beginnen met het opzetten van de kerstboom, daardoor zijn we de boom ook eerder zat. Direct na kerst wordt hij door veel mensen opgeruimd. Je hoort ze vaak zeggen dat als de kerst voorbij is, het tijd is voor nieuwe kamerplanten”, stelt Marian Muller, die al meer dan dertig jaar kerstbomen verkoopt vanaf haar erf bij boerderij Het Geutjen, in het buitengebied van Doetinchem, en sinds vorig jaar ook bomen per post thuis bezorgt via de webshop echtekerstboom.nl. ,,Dit jaar verkochten wij de eerste bomen al op 25 november, een maand voor kerstmis."
Dat we de boom steeds eerder de deur uitdoen, signaleert ook traditiedeskundige en oud-directeur van Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland (KIES) Ineke Strouken. ,,Vroeger stond de boom van 21 december tot 6 januari. Nu zijn we de boom op 1 januari echt zat.”
Volgens de kerstbomentraditie zou het aftuigen van de boom vóór Driekoningen op 6 januari ongeluk brengen. Muller haalt haar schouders op: ,,Ach dat is toch maar een fabeltje. De mensen die hem zo lang laten staan zijn op één hand te tellen.”
Ternauwernood overleven
Hoewel sommige bomen ternauwernood met nog enkele dennennaalden de kerstdagen doorkomen, zijn er genoeg bomen die best nog langer mee kunnen. ,,Als je een verse boom hebt, die je goed verzorgt door hem water te geven, dan gaat hij zeker vijf of zes weken mee of langer. Echte Nordmannen zeker, die hebben vaste naalden. De boom moet ook niet te warm staan”, weet Muller, die zelfs tot een paar dagen voor kerst online honderden bomen verkocht die door man Marnix vers gekapt werden op het erf.
Wie nóg langer van de boom wil genieten kan hem het beste buiten zetten. ,,Mits niet te koud en je moet hem laten acclimatiseren”, weet Strouken. ,,Je kunt hem ook laten verbranden, bij een vreugdevuur waar de brandweer toezicht houdt. Of gewoon weggooien."
Poll
Hoe lang laat jij je kerstboom staan?
-
Hij gaat meteen de huiskamer uit als Kerstmis voorbij is (15%)
-
Op 1 januari ruim ik hem op (40%)
-
Tot Driekoningen op 6 januari, zoals het hoort (35%)
-
Zo lang mogelijk (10%)
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Boeing 737 MAX weer toegestaan in Europees luchtruim
De gewraakte Boeings van het type 737 MAX, die bijna twee jaar om veiligheidsredenen aan de grond bleven, staan voor een terugkeer in het Europese luchtruim. De Europese luchtvaartautoriteit EASA geeft daar toestemming voor. -
Rechtse kiezer wil geen strengere klimaatmaatregelen
De meeste rechtse kiezers willen dat het volgende kabinet geen strengere klimaatmaatregelen neemt. Ook een meerderheid van VVD- en CDA-stemmers vindt niet dat er een tandje bij moet om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. -
Schippers bootongeluk Nederlands personeelsuitje moeten hoge schadevergoeding betalen
De bestuurders van twee bootjes vol Nederlanders die vorig jaar op elkaar botsten op de Schelde, is een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Ze voeren ‘onverantwoord’ hard en te dicht langs elkaar, oordeelt de rechtbank. Die legde hun bovendien een hoge schadevergoeding op, die mogelijk meteen het einde van hun bedrijf inluidt. -
Nick (57) over zijn energierekening: ‘Ik heb er inmiddels een sport van gemaakt’
Hoeveel geld besteedt u aan energie in huis? Hoe probeert u de kosten in de hand te houden? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Nick de Graaf (57) uit Alphen aan den Rijn. -
PREMIUM
‘Wie zijn deze mensen? Trek ze uit hun bed en zet ze voor maximaal drie dagen vast’
Na drie dagen rellen blijven jongeren elkaar op sociale media ophitsen en nieuwe onlusten plannen. Moet het leger ingrijpen om de rust te herstellen, zoals sommige politici willen? Dat klinkt stoer, maar is onzin, zegt politiedeskundige Jaap Timmer. Rek de inzet van de Mobiele Eenheid maximaal op en pluk opruiers vroegtijdig van straat, is zijn advies.
-
Na de Chinezen komen nu ook de Vietnamezen: nieuw automerk Vinfast naar Nederland
In navolging van de vele Chinese merken maakt dit jaar ook een Vietnaams automerk zijn debuut in Nederland. Vinfast heet het Vietnamese merk, dat na het Chinese MG, Aiways en (binnenkort) Byton en Xpeng de Nederlandse automarkt zal bestormen. -
Waarom het tijdens een wandeling wél lukt een goed gesprek te voeren
Na zó lang thuiswerken snak je zelfs naar die ene irritante collega. Gewoon om even te babbelen over iets anders dan werk. Maar hoe houd je contact met collega’s als zoveel mogelijk thuisblijven de norm is. Trainer en auteur Mirjam Wiersma helpt je de onderlinge band warm te houden. Vandaag: wandelen. -
PREMIUMCOLUMN
Die sukkels kicken op aandacht en moeten aangepakt worden
Nynke de Jong schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt.