Limburgse Wuhan-reizigers die gewoon naar werk gingen nu toch naar huis gestuurd
Vijf medewerkers van het Sittardse chemietechbedrijf Stamicarbon blijven voorlopig toch thuis werken. Ze keerden op 18 januari terug van een zakenreis uit het Chinese Wuhan en gingen direct weer aan de slag in het gebouw waar honderden mensen werken. Nu heeft de directie uit voorzorg besloten om de medewerkers toch vanuit huis te laten werken.
De reizigers uit Wuhan, brandhaard van het coronavrius, hebben gisteravond laat nog een telefoontje van hun manager gekregen, met het dringende verzoek om deze week van thuis uit te werken. „Het betreft een voorzorgsmaatregel”, laat een woordvoerder van chemietechbedrijf Stamicarbon weten aan dagblad De Limburger.
Laat
De top van Stamicarbon lijkt rijkelijk laat met de maatregel. Vier van de vijf medewerkers - eentje was al geveld door een gewone griep - hebben toch zes werkdagen rondgelopen in een groot gebouw met honderden werknemers.
„Achteraf kun je zeggen: hadden we niet dit of dat moeten doen”, reageert de woordvoerder. „Van onderschatting van het besmettingsrisico is volgens ons echter geen sprake. Wij hebben ons gehouden aan de op dat moment geldende protocollen. Hadden we misschien proactiever moeten reageren? Elk antwoord op die vraag is fout. Ondertussen heeft het RIVM de protocollen telkens aangescherpt.”
De Stamicarbon-delegatie bracht medio deze maand een meerdaags bezoek aan een aannemer in de Chinese metropool Wuhan. Daar zijn onder meer gesprekken gevoerd over een nieuw project in China.
Afzondering niet nodig
Hoewel Stamicarbon eerder zei de protocollen van het RIVM, SOS International en het ministerie van Buitenlandse Zaken nauwgezet te volgen, achtte men het destijds niet nodig het vijftal in afzondering te brengen of thuis te laten werken. Geëvacueerde buitenlanders wacht sinds maandag in veel Europese landen standaard twee weken quarantaine.
Volgens een woordvoerder van het bedrijf schreef een eerder protocol voor dat zolang er geen sprake is van koorts, kortademigheid of longklachten er geen reden was voor ongerustheid. Ook was tot zeer recent de aanname van het Nederlandse RIVM dat de ziekte ‘niet heel besmettelijk’ is. Nu blijkt echter dat het virus al aanstekelijk is voordat de eerste ziekteverschijnselen zich openbaren.
Incubatie
Volgens China is er sprake van maximaal veertien dagen tussen het moment van besmetting en de eerste ziekteverschijnselen. De gemiddelde incubatietijd is een week.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMCoronavirus / VIDEO
Mondkapjes van ondernemer Erik niet aan te slepen: ‘Ook Nederlanders slaan in’
-
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
Wat als een cliënt nog helder van geest is, maar niet kan praten? Deze notaris lost het op met kneepjes in de hand. Een kneepje is 'ja’, twee kneepjes ‘nee’. Elke week tekent journalist Johan Nebbeling waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk op in deze rubriek. -
Kans dat coronavirus in Rotterdamse haven opduikt is ‘uiterst klein’, maar draaiboek ligt klaar
De kans dat het coronavirus in de Rotterdamse haven opduikt, is ‘uiterst klein’. De autoriteiten houden er rekening mee, maar vinden grootscheepse maatregelen niet nodig. -
PREMIUM
Chinese studenten Wageningen: ‘Gek dat Nederland niet controleert op luchthavens’
WAGENINGEN - Bij de kleine duizend Chinese studenten in Wageningen is het coronavirus het gesprek van de dag. Veel Chinese studenten zijn toch wel bezorgd om het nieuwe virus waaraan in China nu al 80 mensen stierven. ,,Ik heb mijn vlucht naar huis gecanceld.’’ -
PREMIUM
Geeft coronavirus hogescholen en universiteiten kopzorgen?
Zijn er zorgen bij hogescholen en universiteiten over het coronavirus? Wittenborg University Apeldoorn, Hogeschool Saxion en Hogeschool Windesheim hebben een gemene deler: ze hebben allemaal studenten uit China of studenten in China. Is alles onder controle of neemt lichte paniek de overhand op de scholen?
-
PREMIUM
Huilen: teken van zwakte of genetisch bepaald? ‘Traankanaal zit lager bij mannen’
-
-
-
Liveblog coronavirus
Alle voetbalwedstrijden in China afgelast, aantal doden stijgt naar 170
LET OP: dit liveblog is gesloten. Alle nieuwe ontwikkelingen rondom het coronavirus kun je vinden in ons nieuwe liveblog. KLM heeft een deel van de vluchten naar China geschrapt en in Finland is de eerste besmetting met het coronavirus vastgesteld. Ook adviseert reisbrancheorganisatie ANVR aangesloten reisbureaus tot het einde van februari geen reizen te organiseren naar China. -
24
Inbraken gebeuren in allerlei soorten woningen en buurten: zo laat je je huis veilig achter
Vakantie voor de boeg? Haal voor vertrek de stekkers uit de stopcontacten, draai kranen dicht en zorg vooral dat je huis er bewoond uitziet. Dat adviseert Ilona Snaterse-Leidelmeijer, politievrijwilliger gespecialiseerd op het gebied van preventie.