Merkel in historische 5 mei-lezing: 'Niets kan de leegte vullen die de dood heeft achtergelaten’
VIDEO,,Het verleden kunnen we niet ongedaan maken. We kunnen er wel de juiste lessen uit trekken voor een Europa van vrede en vrijheid.”
Dat heeft Angela Merkel zojuist gezegd in de 5 mei-lezing. De Duitse bondskanselier sprak via een live verbinding vanuit het Bundeskanzleramt in Berlijn. Vanwege de coronacrisis kon ze niet lijfelijk aanwezig zijn in Den Haag, waar ze nu een online discussie heeft met studenten. Ook demissionair premier Rutte is daarbij aanwezig.
De lezing van domineesdochter Merkel stond in het teken van de goede verstandhouding tussen Nederlanders en Duitsers. Merkel zei dankbaar te zijn dat het Nederlandse volk na alle ellende uit de oorlog de hand had uitgestoken naar Duitsland en de buren weer wilde vertrouwen. ,,Wij Duitsers zullen nooit vergeten dat Nederland ons de hand reikte. Wij zullen altijd dankbaar zijn dat hieruit de Duits-Nederlandse vriendschap is voortgekomen.”
Merkel noemde het een ‘buitengewone eer’ om op deze dag te mogen spreken. De Bondskanselier benoemde de zwarte bladzijden uit de bezetting. ,,Driekwart van de Nederlandse Joden is vermoord. Er zijn meer dan 200.000 doden gevallen in Nederland. Meer dan 600.000 Nederlanders zijn naar Duitsland overgebracht om te werken. Rotterdam is vernietigd.” Daarna benoemde ze de Hongerwinter en het kamp Westerbork.
Ook stond Merkel stil bij recente antisemitische aanslagen in Duitsland. Ze noemde de aanslagen in Kassel, Halle en Hanau. ,,Wij moeten ons als burgers resoluut verzetten tegen elke vorm van antisemitisme en racisme, tegen elke vorm van haat en vijandigheid tegen bepaalde groepen.”
Overlevende
Het indrukwekkendst was misschien wel dat de bondskanselier zich rechtstreeks richtte tot concentratiekampoverlevende Eva Weyl, die aanwezig was in Den Haag. Weyl houdt op Duitse scholen spreekbeurten over haar oorlogservaringen. Merkel prees haar om dat werk. ,,Het belang hiervan kan niet hoog genoeg worden ingeschat. Ik dank u uit het diepst van mijn hart dat u daarvoor de kracht vindt.”
Weyl reageerde geroerd. ,,Het is geweldig, wat ze zegt is me uit het hart gegrepen. Ze zegt dat we het verleden kennen en dat we daaruit moeten putten voor een betere toekomst. Precies wat ik ook vertel op alle scholen.”
De belangrijkste verantwoordelijkheid voor Duitsland is het levend houden van de herinnering aan de verschrikkingen van de Holocaust, zei Merkel. Maar het verleden kan niet ongedaan worden gemaakt. ,,Niets kan de leegte vullen die de dood heeft achtergelaten. Niets kan het verdriet wegnemen.”
In relatieve zin was de Duitse Jodenvervolging in Nederland een van de zwaarste van heel Europa: ongeveer driekwart van alle Nederlandse Joden werd vermoord door het naziregime. Merkel roemde de Nederlandse verzetsstrijders die hiertegen in opstand kwamen. ,,Dat waren moedige burgers, in de eeuwenoude Nederlandse traditie van vrijheid.” Ook nu maakt Nederland zich internationaal sterk tegen onderdrukking, benadrukt Merkel. Ze citeert de Joodse filosoof Baruch Spinoza, die in Nederland woonde: ,,Het doel van de staat is vrijheid.”
Demissionair premier Rutte noemde het een historisch moment:
Aangrijpend
Ook volgens premier Rutte was het aanspreken van Eva Weyl door Merkel het aangrijpendste moment in haar lezing. Hij noemde de speech ‘echt historisch’, omdat zij als regerend kanselier sprak. ,,Dat zij dat doet, met haar gezag in de wereld, maakt echt grote indruk.”
De Duitse bondskanselier refereerde ook nog even aan de coronapandemie waardoor ,,voor het eerst sinds de oorlog vrijheden werden ingeperkt op een manier die we ons vóór de pandemie nooit hadden kunnen voorstellen.” De maatregen zijn gerechtvaardigd omdat ze tijdelijk zijn en een hoger doel dienen, namelijk de bescherming tegen een virus dat onze gezondheid en ons leven bedreigt, aldus Merkel.
Na haar toespraak beantwoordde Angela Merkel vragen van studenten over de oorlog, het toelaten van vluchtelingen in Europa, haar leven in de DDR en over haar aanpak van de klimaatproblematiek.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we willen dat mensen staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Pas in 2012 kreeg een Duitser een prominente rol op 5 mei. De toenmalige president Joachim Gauck hield in Breda een volgens velen indrukwekkende toespraak.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMSCHIETPARTIJ ZWIJNDRECHT
Michel ging broodjes halen maar keerde nooit terug: ‘Ik zei nog: duurt lang hè, voor oma terug is’
Wat een alledaags rondje boodschappen moest worden, eindigde in een ongekende tragedie. De 66-jarige Michel stierf vorige week bij het schietdrama op een parkeerterrein bij een winkelcentrum in Zwijndrecht. Haar dochter Anneke (38) raakte zwaargewond. Ze hadden elkaar na jaren van verbroken contact eindelijk weer in de armen gesloten. ,,Ze is letterlijk voor haar dochter gestorven.” -
PREMIUM
Buikvet ontstaat door te veel en te slechte voeding: zo kom je ervanaf
Aan het begin van het jaar gaan we massaal op de gezonde toer. Ook dat buikje moet weg, zodat ons lichaam weer ‘strandklaar’ is. Maar dat blijft een lastige. Wat kun je doen? -
Gasunie wil gasvelden in Groningen op waakvlam houden om tekort komende winter te voorkomen
Het gasveld van Groningen mag nog niet definitief dicht, adviseert de Gasunie aan het kabinet. Als het Groninger veld op de waakvlam blijft, kan de productie van gas weer snel worden opgestart als Nederland de komende winter zonder komt te zitten. -
Bevrijdingsdag 2021: koud en nat, met hagel en onweer
Vanwege de coronacrisis is ook dit jaar Bevrijdingsdag vooral een online festijn. Weer voor buitenactiviteiten is het ook niet: het wordt een wisselvallige en koude dag, mogelijk zelfs een van de allerkoudste Bevrijdingsdagen ooit. -
PREMIUM
Oeps, paaltje geraakt: is het goedkoper om schade te claimen of zelf te betalen?
Rijd je jarenlang schadevrij, dan krijg je een forse no-claimkorting op je autoverzekering. Die kan oplopen tot wel 85 procent. Maar hoe werkt die korting precies? En wat is nou wijsheid als je per ongeluk een paaltje hebt geraakt?
-
PREMIUMAchtergrond
Hoe de koers van Tata Steel groener werd na druk van personeel
Dat werknemers hun bedrijf een groenere toekomst kunnen bezorgen, bleek de afgelopen jaren in de IJmond. Juist Tata Steel, het vervuilendste bedrijf van Nederland, stelde zijn duurzaamheidsplannen fors bij na druk van het personeel. Or-voorzitter Cinta Groos: ‘Je kunt als werknemer veel meer dan je denkt.’ -
-
-
PREMIUM9
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
5 mei-lezing Angela Merkel vanuit Berlijn is officiële start Bevrijdingsdag
Angela Merkel verzorgt vanmiddag de jaarlijkse 5 mei-lezing waarmee de nationale viering van Bevrijdingsdag formeel begint. Vanwege het coronavirus kan de Duitse bondskanselier zelf niet aanwezig zijn in het Kunstmuseum in Den Haag maar spreekt ze via een videoverbinding uit Berlijn.
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer