Met deze zeven grote spinnen reis je vandaag naar het werk
Het is weer spinnentijd! Voor de één een grote gruwel, voor de ander een cadeautje. Spinnenexpert Sjef van Overdijk van dierenpark De Oliemeulen in Tilburg zet de zeven grootste spinnen die je op weg naar je werk tegenkomt op een rij. Van de 600 spinnensoorten in Nederland maken deze creeps van je huis en tuin een hindernissenparcours.
Delen per e-mail
1. Huisspin
Loop je net half slaperig met je kop koffie in de hand en krant onder de arm naar je bank, komt er plots een spin onder vandaan rennen. Maak kennis met de grote huisspin en meteen één van de meest voorkomende spinnen in Nederland. ,,In september en oktober zie je de volwassen mannetjes. Ze zijn op zoek naar de liefde, een vrouwtje om zich voort te planten. Ze kunnen zo'n zes centimeter groot worden, voor spinnen in Nederland is dat flink", weet Van Overdijk.
De huisspin wordt ook wel de renspin genoemd. ,,Ze gaan er gauw vandoor als iemand met een opgerold krantje, stofzuiger of mattenklopper in de buurt komt. Mijn zusje gebruikte vroeger altijd het nu overbodige telefoonboek om er van af te komen, maar een heleboel huisspinnen blijven tegenwoordig leven dankzij Google."
2. Trilspin
Tijd om te gaan. Schoenen, jas, sleutels... en een trilspin aan het plafond. ,,Deze spin wordt vaak verward met de hooiwagen, maar er is wel degelijk een verschil. De hooiwagen heeft maar één lichaamsdeel, de trilspin twee. Er ging altijd een broodjeaapverhaal de ronde dat de trilspin giftiger zou zijn dan de hooiwagen, maar omdat hij niet door de huid kan zou hij niet giftig zijn. Dat is de grootste onzin die er bestaat."
De trilspin laat zich zien aan het plafond, in de kruipruimte of in andere vergeten hoekjes. ,,Als je weinig schoonmaakt vertrekken ze weer. Ze hebben een hekel aan viezigheid. Stof blijft namelijk plakken in hun web. Ik heb zelf liever een schoon huis met spinnen, dan een vies huis met andere insecten."
3. Springspin
De mooiste spin kom je volgens Van Overdijk tegen als je de deur uit stapt. ,,De springspin zitten vaak op schuttingen en hebben mooie grote ogen. De meeste spinnen hebben acht ogen en zien daarmee meer dan een mens. Je hebt van deze spin verschillende soorten, sommige zijn prachtig wit met zwart van kleur. Ze kiezen vaak muren uit die op het zuiden staan, daar staat de zon de hele dag op."
4. Kruisspin
Loop jij ook continu met je hoofd door een spinnenweb als je via het steegje naast je huis naar de auto loopt? Dan heb je de kruisspin van dichtbij gezien. ,,Dit is de meest getelde spin tijdens de spinnentelling in Nederland. Er zijn wel spinnen die vaker voorkomen, maar die houden zich meer verscholen. De kruisspin maakt een opvallend web. En hij heeft een opvallend groot achterlijf."
5. Venstersectorspin
Heb je eindelijk alle spinnen van je afgeschud en zit je in de auto dan stuit je op de venstersectorspin in je achteruitkijkspiegel. ,,Deze spinnen maken een wielvormig web, met spiraaldraden die vanuit het centrum naar buiten lopen. Een voeldraad leidt naar de schuilplek van deze spin, vaak achter de spiegel. Zelfs als je 120 kilometer per uur rijdt op de snelweg is deze spin niet af te schudden. Knap hé. Deze webben zijn super sterk. En de spin is klein waardoor hij weinig weerstand heeft en zich makkelijk kan vasthouden."
6. Oeverspin en wespspin
Wie goed uit zijn autoraampje kijkt heeft een piepkleine kans om de grote oeverspin te spotten. ,,Deze zijn niet veelvoorkomend en schuw", vertelt Van Overdijk. ,,Ze wonen aan de oevers tussen de plantjes. Als iemand in de buurt komt, dan duiken ze onder water. Deze spin heeft een spanwijdte van wel twaalf centimeter. Ze komen zeker in Nederland voor, maar niemand ziet ze. Voor mij is dat jammer, dat zou echt een cadeautje zijn. Helaas geldt dat voor weinig mensen."
Dat geldt ook voor de wespspin, die geel met zwart gebandeerd is net als een wesp. ,,Al is ook die moeilijk te zien vanuit de auto. Deze spin kwam twintig tot vijfentwintig jaar geleden voor het eerst voor in Zuid-Limburg, maar heeft zich langzaam via de lucht laten meevoeren tot aan de Waddeneilanden."
7. Mijnspin
Ben je een dagje vrij en ga je een wandeling maken, dan moet je uitkijken voor de mijnspin, een soort vogelspin. ,,Mensen denken altijd dat in Nederland geen vogelspinnen zitten, maar dat is niet helemaal waar. De mijnspin heeft tanden die naar beneden staan, dat is heel bijzonder. De rest van de spinnen heeft tanden die zowel naar links als rechts staan. Deze spin komt vooral voor in heidegebieden en zitten het liefst op heuveltjes en in de grond. Ze eten voornamelijk mieren. Deze spin bestaat voornamelijk uit tanden en kaken."
Wanneer zijn we weer van deze huis- en tuingenoten verlost? ,,In de winter zie je ze niet. Dan houden ze winterrust. In het voorjaar worden ze weer wakker of komen de eitjes uit. De hele zomer hebben ze dan weer de tijd om insecten te eten en rond deze tijd gaan ze weer op zoek naar de liefde."
Eigenlijk moet je het volgens de spinnenexpert helemaal niet vervelend vinden, al die spinnen op je pad. Ze zijn prachtig als je ze van dichtbij bekijkt en ze hebben geen kwaad in de zin. De enige spinachtige waar je in Nederland voor uit moet kijken is een teek.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
'Reuzenspin' zaait paniek in Wallonië
Bij onze Franstalige zuiderburen is paniek ontstaan, nadat dinsdag bij een winkelier in het Noord-Franse Calais een reusachtige spin werd aangetroffen. Het dier had zich verschanst in 's mans magazijn. -
Dragons' Den
Investeren in stilgevallen festivalbranche? De Dragons durven het aan met deze start-up
De barman in je broekzak. Zo omschreef Dragons’ Den-deelnemer Daniel van Drunen zijn dienst die luistert naar de naam Airchip. In de laatste aflevering van het seizoen was te zien hoe hij en zijn compagnon Jan ten Kate op zoek gingen naar een investering van 200.000 euro. Ze overtuigden Won Yip en Nikkie Plessen om beiden 150.000 euro te investeren. -
'Help! Er lopen steeds meer en dikkere spinnen rond'
Mensen met spinnenangst hebben het deze weken moeilijk. Door het grote aantal spinnen dat nu in Nederland wordt waargenomen regent het aanmeldingen bij centra die angststoornissen behandelen. -
Na Jumbo en Makro zet ook AH het mes in managementlaag: reorganisatie raakt 7500 medewerkers
De winkelorganisatie van Albert Heijn gaat op de schop. Zo'n 7500 leidinggevenden krijgen door de reorganisatie een nieuwe functie. De functies teamleider en assistent-supermarktmanager verdwijnen, bevestigt de supermarktketen na berichtgeving van RTL Nieuws. Albert Heijn meldt dat er geen arbeidsplaatsen verloren gaan. -
Dit zijn de beste smartwatches van dit moment
Smartwatches worden steeds slimmer en gevarieerder, maar welke kun je het beste kopen? We zetten samen met de redactie van Tweakers de beste opties van verschillende merken op een rij.
-
PREMIUM
Oud-generaal Van Uhm kritisch over vertrek uit Afghanistan: ‘Ongelukkig moment’
Peter van Uhm, de generaal buiten dienst die zijn zoon verloor tijdens de oorlog in Afghanistan, is kritisch over het besluit om alle Westerse militairen uit het land terug te trekken. De kans is volgens hem zeer reëel dat de Taliban opnieuw aan de macht komen. ,,Ik denk dat onze hele aanwezigheid in Afghanistan niet voor niks is geweest. Maar de terugtrekking nu is ongelukkig.‘’ -
Dit enorme web herbergt 107 miljoen spinnen
Waar er uitwerpselen zijn, zijn er vliegen. Waar er vliegen zijn, zijn er spinnen. En wat als er veel vliegen zijn, zoals in een waterzuiveringsstation? Dan krijg je, zoals hier in het Amerikaanse Baltimore, een web van 16.000 vierkante meter waarin naar schatting 107 miljoen spinnen een onderkomen hebben gevonden. -
Een duurzaam interieur met tweedehands meubels: waar moet je op letten?
Het wordt steeds populairder om tweedehands meubels te kopen, maar waar moet je nu opletten voordat je de portemonnee trekt voor die vintage kledingkast.