Minister Schultz in beeld als nieuwe baas van Schiphol
Demissionair minister van Infrastructuur Melanie Schultz van Haegen gooit hoge ogen voor de topbaan van nieuwe Schipholbaas. Gisteren maakte de huidige topman, Jos Nijhuis, zijn vertrek in het eerste kwartaal van 2018 bekend.
Delen per e-mail
Melanie Schultz (47) overleefde vijf kabinetten. Alleen al om die reden zou ze een goede kandidaat zijn, klinkt het. Officieel wordt er geen mededeling gedaan over de toekomst van de VVD'er. Maar de opvolger van Nijhuis moet een uitstekende radar hebben als het gaat om het politieke spel, zeggen Haagse ingewijden. Die heeft Schultz.
Bronnen stellen dat de timing van het bericht over het opstappen van Nijhuis niets te maken heeft met het vertrek van Schultz volgende week uit de landelijke politiek. ,,Het is nu niet aan de orde.''
Dat is overigens Haagse taal voor: 'Er is momenteel niets officieel geregeld'. Eerder wilde de minister een gang naar Schiphol niet keihard uitsluiten. Vorig jaar speculeerde het Nieuwsblad Transport ook al op de transfer. Dit blad stelde dat Nijhuis werd verweten in Den Haag 'geen goede politieke antenne te hebben'. Dat moet nu anders, is de gedachte.
Onder Nijhuis maakte Schiphol enorme groei door, vooral de laatste twee jaar. Dat werd hem niet door iedereen in dank afgenomen. Vaste klant KLM was van mening dat Schiphol veel te veel ruimte gaf aan prijsvechters en concurrenten uit de Golfregio. Ook zou de organisatie met Nijhuis aan het roer niet goed zijn toegerust voor de toestroom van reizigers.
Andere kandidaten
Een uiterst behendig en assertief persoon is nu vereist, zal in de 'vacature' staan. In die zin zou PvdA'er Sharon Dijksma - die als vertrekkend staatssecretaris nog even de portefeuille luchtvaart heeft - ook een prima keus zijn. Ze liet tijdens de problemen met de drukte op Schiphol zien een toonaangevende rol te kunnen spelen bij de zoektocht naar oplossingen.
Dijksma heeft zich echter volop gecommitteerd aan de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Ook Hans Alders zou uitstekende papieren hebben, met een ton aan bestuurlijke ervaring en als voorzitter van de Alderstafel, waaruit een advies volgde over de geluidshinder van Schiphol. Alders is nu Nationaal Coördinator Groningen en president-commissaris bij Prorail.
De mogelijke overstap van een toppoliticus zou niet uniek zijn. Eerder maakte oud-minister Camiel Eurlings van Verkeer en Waterstaat al de transfer naar luchtvaartreus KLM en Jack de Vries werd lobbyist van de straaljager JSF, nadat hij deze zelf had verdedigd als staatssecretaris van Defensie, een hoofdpijndossier voor het departement. Deze twee voorbeelden geven aan dat zo'n snelle benoeming op een terrein waarop de bewindspersoon heeft geopereerd zeer gevoelig ligt. De verdachtmaking van belangenverstrengeling ligt al snel op de loer.
Staatsbelang
Het zou onhandig zijn als de nieuwe baas van Schiphol niet lekker ligt bij het kabinet
Politiek gevoel is een belangrijke eigenschap voor de nieuwe baas. De luchthaven is voor 70 procent eigendom van de staat en voor 20 procent van de gemeente Amsterdam. De rest is in handen van de gemeente Rotterdam en Aéroports de Paris. Officieel loopt de benoeming via de Raad van Commissarissen van Schiphol Group, maar de minister van Financiën heeft een flinke vinger in de pap. ,,Het zou onhandig zijn als de nieuwe baas van Schiphol niet lekker ligt bij het kabinet'', aldus een ingewijde.
De ceo van Schiphol krijgt, naast het staatsbelang, de komende jaren veel te maken met de landelijke politiek. De herziening van het luchtruim en de doorgroei van Schiphol na 2020 worden in het Haagse genoemd als 'loodzware klussen' die nog voorliggen. Kijk naar het extreem gevoelige dossier van de luchthaven Lelystad.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
corona & ik Felix wandelde met zijn zoon: ‘Hij liet me Avicii horen en ik hem de Rolling Stones’
De coronacrisis raakt ons allemaal. Zij zorgt voor stress en onzekerheid, maar brengt ook mooie dingen voort. De afgelopen weken vertelden mensen hoe ze deze periode beleven in de serie Corona & Ik. Vandaag het slot in de serie: Felix Tjebbes. -
Koken & Eten Healthy Sisters: Zo maak je gezonde maaltijdsoep met zoete aardappel en linzen
Healthy Sisters Najima en Rachida delen in elke video een heerlijk én gezond recept! In deze video laten ze je zien hoe je een gezonde maaltijdsoep met zoete aardappel en linzen maakt. -
PREMIUM
Wat zegt de wetenschap Als je aan deze twee voorwaarden voldoet, heb je een telefoonverslaving
Sommige mensen appen meer dan ze praten. Telefoonverslaving lijkt een van de grote problemen van de 21ste eeuw. Maar is dat beeld wel terecht? -
Voor deze dure auto betaal je minder bijtelling dan voor een Tesla Model 3
Rijden op waterstof werd de afgelopen twintig jaar gepropageerd als dé toekomst voor alle vervoer. Het werd de elektrische auto op accu's. Maar waarom eigenlijk? De nieuwe Toyota Mirai toont aan dat waterstof een tweede kans verdient. -
Tuur Elzinga wil nieuwe voorzitter FNV worden
Tuur Elzinga was de afgelopen jaren hét gezicht van vakbond FNV bij de onderhandelingen over het nieuwe pensioenstelsel. Nu wil hij de nieuwe FNV-voorzitter worden. Nu is het tijd om andere problemen als flexibele arbeid en het lage minimumloon aan te pakken. ,,Als ik ergens mijn tanden in zet, laat ik niet meer los.’’
-
PostNL moet klanten en webwinkels teleurstellen door topdrukte na Black Friday
PostNL kan de grote vraag naar pakketten niet helemaal aan. De pakketbezorger bezorgt deze week een recordaantal van ruim 10 miljoen pakketten, maar moet ‘tot zijn spijt’ ook klanten en webwinkels teleurstellen. Dat bevestigde PostNL na berichtgeving door NOS. ,,Stuur je pakketjes pas terug na Sinterklaas.” -
PREMIUM
VIDEO Sven wil niet meer leven en ketent zich vast bij UWV-directeur voor de deur: ‘Dood ga ik toch wel’
Sven van der Woude (45) heeft autisme en tinnitus, een ernstige vorm van oorsuizen. Het is een combinatie die zijn leven al jaren ondragelijk maakt. Zo erg dat hij heeft besloten niet meer te willen leven. Die strijd leidt hem vandaag naar het huis van Tof Thissen, algemeen directeur van het UWV. Tegenover Thissens huis in Roermond ketent hij zich vast aan een hek op de openbare weg, als laatste poging een uitweg te vinden. -
‘Advocaten kroongetuige Nabil B. op dodenlijst’
Ruim een jaar na de schokkende moord op advocaat Derk Wiersum heeft de onderwereld het opnieuw voorzien op twee raadsmannen van Nabil B, kroongetuige in het Marengo-proces. Volgens de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) staan B.’s advocaten Peter Schouten en Onno de Jong op een dodenlijst en loopt hun leven ernstig gevaar, schrijft De Telegraaf.