Na één jaar woning uit door nieuw huurcontract
Het kabinet wil een tijdelijk huurcontract van maximaal één jaar invoeren. Na de afgesproken termijn loopt de overeenkomst automatisch af en moet de bewoner een andere woning zoeken. Zo'n mogelijkheid voor korte verhuur bestaat nu nog niet. Minister Stef Blok (Wonen, VVD) hoopt met deze maatregel meer aanbod te creëren van huurwoningen in het middensegment.
Delen per e-mail
Nu komen mensen vaak terecht bij huisjesmelkers die de regels aan hun laars lappen of belanden ze in een stacaravan op een verlopen vakantieparkje
Volgens de bewindsman zijn er genoeg particulieren die wel een woning willen verhuren, maar die daar vanwege de huurbescherming voor terugdeinzen. ,,De kleine particulier vindt dit een spannende markt," aldus Blok. ,,Met tijdelijke contracten kunnen we hem hopelijk een duwtje in de rug geven." In het najaar stuurt hij een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer.
Blok wijst erop dat de huurmarkt nu onvoldoende aansluit op de moderne samenleving. Veel meer mensen hebben tegenwoordig flexcontracten of zijn zzp'er. Zij kunnen moeilijk aan betaalbare huurwoningen komen, terwijl zij tegelijkertijd ook niet in aanmerking komen voor een sociale huurwoning of een huis kunnen kopen. Daarnaast ligt het aantal scheidingen en relatiebreuken hoger dan vroeger, waardoor er vaker acute vraag is naar tijdelijke woonruimte. Blok: ,,Nu zijn deze mensen vaak aangewezen op het schimmige circuit. Ze komen terecht bij huisjesmelkers die de regels aan hun laars lappen of belanden in een stacaravan op een verlopen vakantieparkje."
Als blijkt dat iemand iedere maand netjes zijn huur betaalt, is het heel aantrekkelijk om die huurder een contract voor onbepaalde tijd te geven
Niet de norm
Blok is niet bang dat tijdelijke contracten de norm worden. ,,Corporaties zijn helemaal niet van plan dit soort contracten voor hun hele woningvoorraad in te voeren. Daarnaast is het voor verhuurders helemaal niet aantrekkelijk om ieder jaar een maand huur te verliezen door verhuizingen."
Bovendien blijft de mogelijkheid bestaan om na een jaar het tijdelijke contract om te zetten in een overeenkomst voor onbepaalde tijd, met de daarbij behorende huurbescherming. De VVD-bewindsman kan zich voorstellen dat verhuurders de periode van een jaar gebruiken als een soort proeftijd om te zien wat voor vlees ze in de kuip hebben. ,,Als blijkt dat iemand iedere maand netjes zijn huur betaalt, is het heel aantrekkelijk om die huurder een contract voor onbepaalde tijd te geven."
Specifieke bewoners
Het kabinet wil ook tijdelijke huurcontracten met een langere looptijd introduceren voor specifieke doelgroepen. Zo kunnen er straks huurhuizen als jongerenwoning aangewezen worden. Die mogen alleen bewoond worden door jongvolwassenen van 18 tot en met 27 jaar. Blok haakt daarmee aan bij een initiatief van de ChristenUnie. Na vijf jaar moeten ze plaatsmaken voor andere jongeren.
Iets soortgelijks komt er voor grote gezinnen. Een paar met zes kinderen of meer komt in aanmerking voor grote sociale huurwoningen, maar zodra er drie kinderen de deur uit zijn, kan de corporatie de huur opzeggen en moet het gezin plaatsmaken voor een ander groot gezin. Daarnaast mikt Blok op tijdelijke contracten speciaal voor promovendi. Ook krijgen gemeenten de mogelijkheid zelf specifieke doelgroepen aan te wijzen.
Huurstijging
Blok zet in het wetsvoorstel ook een rem op al te stevige huurverhogingen. Corporaties mogen vanaf 2016 de totale inkomsten die ze krijgen uit alle huurpenningen nog maar laten stijgen met maximaal het inflatiepercentage plus 1 procent. Dit is de zogeheten huursombenadering waar de Woonbond (huurders) en Aedes (corporaties) eerder een akkoord over sloten. Blok neemt deze systematiek zoals verwacht over.
Zo moet vooral voorkomen worden dat huurders die best kleiner willen wonen in een te groot huis blijven zitten omdat ze bang zijn voor forse huurstijgingen. Deze maatregel geldt alleen voor sociale huurwoningen van woningcorporaties.
Inkomenstoets
Daarnaast komt Blok nog met een vijfjaarlijkse inkomenstoets. Wie meer dan 38.950 euro verdient en toch in een sociale huurwoning woont - 'scheefwoners', aldus het kabinet - kan een individuele huurverhoging verwachten van maximaal 4 procent bovenop het inflatiepercentage. Voor niet-scheefwoners geldt een maximale huurverhoging van 2,5 procent plus inflatie.
Verder in het nieuws
-
PREMIUM
Voor jou getest Deze champagnes onder de veertig euro zijn alle negen top
Kleine wijnboeren brengen steeds vaker hun ambachtelijk gemaakte champagne onder eigen etiket op de markt. Ons panel proefde er negen onder de 40 euro. ‘Deze smaakt echt bloedstollend zuiver.’ -
Automobilist komt om bij botsing met politie
Bij een aanrijding tussen een politiewagen en een personenauto is in de nacht van zondag op maandag een man om het leven gekomen. Hij was de bestuurder van de wagen waarmee de politie in botsing kwam. Door de klap werd hij uit zijn voertuig geslingerd. Hij overleed ter plaatse. -
PREMIUM
Mijn vrouw wil weer een hondje, terwijl we moeilijk ter been zijn
Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. -
Uber-chauffeur moet vaker selfies maken
Uber-chauffeurs in heel Nederland zullen vaker worden gevraagd selfies te maken. Het platform vergelijkt de selfies vervolgens met de foto van de chauffeur die al in het systeem staat. Op die manier moet de identiteit van de chauffeur worden bevestigd. De regeling moet voorkomen dat taxichauffeurs en koeriers op accounts van anderen rondrijden. -
Zorg op steeds hogere kosten gejaagd door inhuur dure flexwerkers
Zorginstellingen zoals ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingshuizen, thuiszorginstellingen en aanbieders van gehandicaptenzorg en geestelijke gezondheidszorg, hebben de kosten van inhuur van medewerkers tussen 2015 en 2018 met 49 procent zien stijgen. Door grote personeelstekorten zien die instellingen zich genoodzaakt dure flexwerkers in te huren.
-
PREMIUM
‘Vroeger kreeg je na bloeddonatie een herstelborreltje in plaats van een roze koek’
Erik de Bruin las het onlangs verschenen boek Nine Pints over bloed en was zo onder de indruk dat hij besloot ondanks zijn angst voor naalden donor te worden. Omdat met bloed levens worden gered. Dat hoorde hij bijvoorbeeld van ex-kankerpatiënt Ewout. -
Lichaam ontdekt omdat twee onderbenen boven afvalbak uitsteken in Edam
In een afvalcontainer in Edam is vandaag een lichaam gevonden. Dat meldt de politie op Twitter. Het lichaam werd opgemerkt omdat de twee onderbenen boven de afvalbak uitstaken. Medewerkers van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) zijn ingeschakeld om het lichaam met speciale apparatuur te onderzoeken. -
PREMIUM
Directeur Primark: Tja, goedkoop, in Engeland noemen ze onze kleding betaalbaar
Kevin Tulip (34) werd verliefd op Primark toen hij er in de winkel werkte en klom op tot directeur van Primark Benelux. ,,Mijn moeder smeekte me er goed over na te denken.’’