CBS
@statistiekcbs
Nederlandse economie groeit opnieuw: 1.9 procent in 2015
De Nederlandse economie groeide met 1,9 procent in 2015. Van die groei was 0,3 procent in vierde kwartaal. Het is het zevende kwartaal op rij dat de Nederlandse economie groeit.
Delen per e-mail
Dat blijkt uit een eerste raming die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag heeft gepubliceerd. De economische groei is daarmee afgelopen jaar stevig aangetrokken. In 2014 werd nog een groei gemeten van 1 procent. Er is nu zeven kwartalen op rij sprake van groei.
Het Centraal Planbureau (CPB) ging voor 2015 uit van een plus van twee procent. Behalve de export leverden ook de bedrijfsinvesteringen en de consumptie een flinke bijdrage. De verminderde gaswinning in Groningen zorgde afgelopen jaar juist voor een drukkend effect: 0,4 procentpunt minder.
,,Deze cijfers laten zien dat onze economie sterk is'', zei minister van Economische Zaken Henk Kamp in een reactie. ,,De onzekere internationale situatie heeft effect op onze economie, maar heeft haar groeivermogen in 2015 niet wezenlijk aangetast.'' Dat geeft volgens de bewindsman vertrouwen voor de toekomst.
Waakzaam
Waakzaamheid blijft evenwel geboden, zei Kamp. Hij wees onder meer op de groeivertraging in opkomende economieën, de daling van de olieprijzen en zorgen over de afkoeling van de Amerikaanse economie en Duitse industrie. Daarnaast is het volgens de minister nodig de economische risico's op de langere termijn van de grote toestroom van asielzoekers onder ogen te zien.
Het aantal banen van werknemers en zelfstandigen is in het vierde kwartaal van 2015 met 48 duizend toegenomen. Vooral in de uitzendbranche nam de werkgelegenheid sterk toe. Ook kwamen er 11 duizend vacatures bij. Het aantal werklozen nam met 5 duizend af tot 600 duizend.
10 miljoen banen
Het aantal banen is voor het eerst opgelopen tot meer dan 10 miljoen. Het aantal voltijd- en deeltijdbanen nam, gecorrigeerd voor seizoensinvloeden, met 48 duizend toe vergeleken met een kwartaal eerder. Dit is de grootste groei sinds de eerste helft van 2011. Ook het aantal banen groeit nu voor het zevende kwartaal op rij.
Nederland telt voor het eerst meer dan 10 miljoen banen. In 2008 was die mijlpaal ook al in zicht, maar toen brak de economische crisis uit en viel de werkgelegenheid sterk terug. Wie de tien miljoenste baan kreeg, is niet bekend. ,,Het zal ergens in oktober zijn geweest en de kans is groot dat het een uitzendkracht was'', aldus CBS-econoom Peter Hein van Mulligen.
Kansen
Vicepremier Lodewijk Asscher: ,,We schrijven geschiedenis.'' Het geeft energie dat er op tien miljoen plekken in Nederland mensen aan het werk zijn, stelt de bewindsman verder. ,,De werkgelegenheid trekt nu echt aan. Sinds begin 2014 kwamen er bijna 200.000 banen bij, mensen zien weer kansen en gaan actief op zoek naar een baan.''
Asscher noemt het ook positief dat de langdurige werkloosheid licht afneemt ten opzichte van vorig jaar. ,,Al blijft de zorg over de mensen die nog niet aan de slag zijn. De werkloosheid is nog steeds te hoog.''
Verder in het nieuws
-
PREMIUM
Boze boeren slepen Rabobank voor de rechter
Een groep van twaalf melkveehouders sleept de Rabobank voor de rechter. De boeren vinden dat de bank hen in grote financiële problemen heeft gebracht door niet te waarschuwen voor de risico’s van uitbreiding van hun bedrijf. -
NZ-lijn gaat binnen tien jaar ook naar Schiphol
De Noord-Zuidlijn in Amsterdam wordt het komende decennium vanaf station Amsterdam-Zuid doorgetrokken naar Schiphol en Hoofddorp, meldt de Volkskrant. De verlenging van de metrolijn gaat volgens schattingen minstens 3 miljard euro kosten. -
PREMIUM
‘We zullen altijd de kliniek van Michael P. blijven’
Fivoor-bestuurder Erik Masthoff raakte eerder dit jaar in opspraak vanwege zijn overstap van de PI Vught naar de instelling waaronder de kliniek van Michael P. verbleef valt. Nu maakt hij de gang naar de rechtszaal. De inzet? Meer geld voor de forensische zorg. ,,Anders komt de veiligheid van de samenleving in gevaar.” -
PREMIUM
Lekker Makkelijk Al die kleertjes! Geef mij maar een schaal lasagne als kraamcadeau
Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Nynke verspreidt graag haar nieuwe evangelie: laat bij de geboorte van een baby de goedbedoelde kleertjes en knuffels achterwege. -
Een op vijf cliënten Slachtofferhulp is in de twintig
Slachtofferhulp Nederland heeft vorig jaar met bijna 172.000 Nederlanders contact gehad vanwege een delict of verkeersongeval. Ruim een op de vijf cliënten was een twintiger, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
-
Grillroom Coevorden stortte vermoedelijk in door gasexplosie
Een gasexplosie heeft vermoedelijk de grillroom in Coevorden zaterdag doen instorten. Dat meldt een woordvoerster van de burgemeester van Coevorden, Bert Bouwmeester. De politie laat weten dat er geen aanwijzingen zijn die duiden op een misdrijf. -
PREMIUM
‘Waar blijft al m’n geld?’ Je huishoudboekje weet het
Zit je aan het einde van de maand regelmatig krap bij kas en heb je geen idee waar je zuurverdiende centen precies zijn gebleven? De oplossing is simpel: zorg dat je weet wat je uitgeeft. -
Supermarkten willen schade door protesten op boeren verhalen
De supermarkten gaan de eventuele schade door boerenprotesten, volgende week woensdag, op de boeren verhalen. In een brief aan boerenactiegroep Farmers Defence Force stellen ze de stichting op voorhand aansprakelijk.